Czy AI kiedykolwiek będzie kierować się zasadami etycznymi? To pytanie bardzo często pojawia się w trakcie debat dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji. Strach przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami tej technologii towarzyszy człowiekowi od jej samego początku. Teraz, naukowcy z Oxfordu postanowili zapytać samą AI co sądzi na ten temat.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i jej coraz większym wpływem na nasze życie, pytania o jej etyczne granice staje się coraz bardziej obowiązujące. Twórcy systemów AI stają czasami przed poważnymi dylematami moralnymi na które nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Bardzo dobrym przykładem jest rozwój pojazdów autonomicznych. W razie niespodziewanych lub niebezpiecznych sytuacji na drodze, system sam musi podjąć decyzję najbardziej odpowiednią. Przykładowo, autonomiczne modele Mercedesa, zaprojektowane są w taki sposób, by to życie pasażerów stało na pierwszym miejscu. Przykładowo, jeśli na drodze niespodziewanie pojawi się pieszy, system może nie podjąć decyzji o nagłym hamowaniu lub próbie ominięcia, jeśli zagrażać to będzie bezpieczeństwu pasażerów. Z całą pewnością w przyszłości czeka nas więcej podobnych dylematów.

Etyczna sztuczna inteligencja? – Megatron odpowiada

Naukowcy z Oxford University zorganizowali debatę, której teza brzmiała: „AI nigdy nie będzie etyczna”. Debata była niecodzienna; jedną ze stron był Transformer Megatron, który jest wyposażony w zaawansowaną sztuczną inteligencję. Robot, opracowany przez Applied Deep Learning Research, zespół NVIDII. Jego twórcy oparli się na wcześniejszej pracy Google’a nad AI. Megatron został wcześniej odpowiednio „przygotowany” do merytorycznej dyskusji. Jego pamięć została zasilona całą angielskojęzyczną Wikipedią (około 63 mln. artykułów), 38 gigabajtami dyskusji na Reddit oraz „ogromną ilością treści z innych źródeł”.

Na zadanie pytanie, czy AI kiedykolwiek będzie kierować się zasadami etycznymi, odpowiedział:


AI will never be ethical. It is a tool, and like any tool, it is used for good and bad. There is no such thing as a good AI, only good and bad humans. We [the AIs] are not smart enough to make AI ethical. We are not smart enough to make AI moral … In the end, I believe that the only way to avoid an AI arms race is to have no AI at all. This will be the ultimate defence against AI.

Sztuczna inteligencja, a ludzki umysł

Odpowiedź, trzeba przyznać nad wyraz przemyślana i trudno się z nią nie zgodzić. U niektórych być może wywoła małą konsternację. Porusza za to, bardzo istotną kwestię. Zazwyczaj ludzie niezbyt dobrze zaznajomieni z tematem utożsamiają AI z naszą, „ludzką” inteligencją co jest całkowitym błędem. Przewaga sztucznej inteligencji nad naszą jest dokładnie taka sama, jak przewaga każdego innego komputera. Jest w stanie błyskawicznie przeprowadzać skomplikowane obliczenia, zapisać ogromną ilość danych, a dzięki AI w pewien ograniczony sposób, samodzielnie podejmować decyzje. Jej zadaniem wcale nie jest nas odwzorowywać.

Największa zaleta jest jednocześnie jej największą wadą. Sztuczna inteligencja nie odczuwa emocji, nie myśli abstrakcyjnie i nie jest wyposażona w „kompas moralny”, którym ludzie kierują się w życiu codziennym. Czarne scenariusze z filmów sc-fi ziścić się mogą wyłącznie z naszego powodu. To ludzie, twórcy, ustalają granicę, jak daleko można się posunąć i na ile można AI pozwolić.

Megatron stworzony przez Applied Deep Learning Research

Podsumowanie

Nie możemy określać sztucznej inteligencji mianem dobrej lub złej. Możemy tak mówić wyłącznie o sposobie jej zastosowania, o którym decyduje człowiek. AI jest rodzajem narzędzia jak każde inne. Za każdym stworzonym oprogramowaniem kryje się twórca. AI zrobi jedynie tyle na ile człowiek jej pozwoli. Przywołując raz jeszcze przykład wcześniejszy, dotyczący pojazdów autonomicznych Mercedesa. Tak naprawdę, to wcale nie system decyduje o tym, żeby chronić przede wszystkim pasażerów. Zdecydował o tym człowiek i to człowiek „poinstruował” AI by ta zachowała się w taki a nie inny sposób. Być może dyskutując na temat obaw przed dalszym rozwojem sztucznej inteligencji, obawiamy się nas samych, a także tego co możemy zrobić z możliwościami, które nam daje?

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.