najlepsze-do-nauki-jezyki-programowania-2020

Prognozy mówią, że programowanie będzie wkrótce podstawową umiejętnością nawet u przeciętnego człowieka. Na pewno nie stanie się to jeszcze w 2020 r, jednak widać, że z każdym rokiem przybywa osób zajmujących się kodowaniem. Poniżej dzielimy się wskazówkami, jakich języków warto uczyć się w nadchodzącym roku.

Można zaobserwować, że wskaźnik Tiobe Index – zestawiający najpopularniejsze języki programowania w 2019r, odzwierciedla panujące na rynku zapotrzebowanie na specjalistów kodujących w językach z czołówki rankingu. Nic nie wskazuje na to, aby nadchodzący rok miał przynieść jakieś niespodziewane zmiany.

O ile, JAVA, czy PHP pozostają od lat w czołówce popularności języków programowania, tak np. widać wyraźnie, że pewne języki, takie jak VBA pomału odchodzą do lamusa, ustępując miejsca np. Python’owi. Widać również, że Javascript, wraz ze swoimi wszechstronnymi frameworkami stał się jednym z najpopularniejszych języków.

CO PRZYNIESIE NADCHODZĄCY ROK?

Obserwując trendy ostatnich lat, widać wyraźnie, że stale rosnącą popularnością cieszył się Python. Nic nie wskazuje aby tendencja ta miała się zmienić w 2020r.

PYTHON

Cechą, której Python zawdzięcza swoją popularność, jest fakt, że tego języka łatwo się nauczyć. Olbrzymią zaletą jest jego wszechstronne zastosowanie – można go wykorzystać prawie wszędzie – od tworzenia backend-u aplikacji webowych, po zastosowanie w Machnine Learningu i Big Data. Python również ułatwia wykonywanie wielu podstawowych, ale żmudnych operacji na komputerze, poprzez ich automatyzację. 

Warto więc go poznać, nawet jak się nie jest regularnym programistą, aby ułatwić sobie, np. życie pracując z arkuszami Excela, czy zarządzając plikami na dysku komputera.

JAVASCRIPT

Z Javascriptem (JS) styczność ma każdy, na każdym kroku obecności w Internecie. Kiedyś język służył tylko do tworzenia warstwy front-endu, ale wraz z rozwojem frameworków takich jak Node.js, Angular czy ReactNative coraz częściej spotykamy go w obszarze back-endu lub nawet jako język do tworzenia aplikacji mobilnych.

Podobnie, jak w przypadku Pythona, JS’a warto uczyć się ze względu na jego szeroki (choć mniejszy niż w przypadku Pythona) zakres zastosowań. Chociaż z drugiej strony, przewagą Javascript-u nad tym drugim jest fakt, że można z nim stworzyć kompletną stronę – zarówno backend jak i frontend.

JAVA

Fakt, że JAVA od parunastu lat pozostaje w ścisłej czołówce języków programowania, jest najlepszą autorekomendacją. Co więcej, JAVA jest najbardziej „systemowo-niezależnym” językiem, który może działać na każdej platformie – od Windowsa, przez iOS-a, Linuxa, aż po serwerowe środowiska typu Mainframe. Oczywiście, JAVA jest językiem, na którym opiera się najpopularniejszy system dla urządzeń mobilnych – Android.

Jeśli chodzi o przyszłość języka, nic nie wskazuje, by przestał być popularny w najbliższej przyszłości.

PHP

Wiele osób wróży kres świetności PHP-a, jednak biorąc pod uwagę to, że 30% stron na całym świecie korzysta z WordPressa, a WordPress bazuje na PHP-ie, ciężko sobie wyobrazić, że język w najbliższych latach przestanie się liczyć. Jasne, wszystko ma swój koniec, również będzie go miał WordPress. Ale na razie na pewno będą powstawać nowe wtyczki, pluginy do tego CMS-a, a zatem PHP się przyda. Oprócz WordPressa, inne CMS-y również bazują na tym języku. Dlatego warto wciąż jeszcze się go uczyć.

C i C++

Oba języki od lat – podobnie jak JAVA – pozostają jednymi z najpopularniejszych. Fakt, że są one wszechobecne w otaczającej nas komputerowej rzeczywistości(choćby systemy operacyjne, systemy wbudowane, gry), oznacza, że prędko nie przestaną być popularne. Warto więc uczyć się tych języków programowania w 2020r.

C#

Podobnie jak w przypadku dwóch powyższych języków, popularność C# nie słabnie – jest on prawie wszędzie – od składników systemów Windows przez aplikacje mobilne po urządzenia z obszaru IOT.

R

Język, którego popularność stale rośnie od kilku lat. Często jest on zestawiany razem z Pythonem, ponieważ idealnie pasują do analizy danych (big data), jednak w porównaniu z tym drugim, jego zakres zastosowań, jest definitywnie węższy.

Zaletą jest jego dobre przystosowanie do pracy w obszarze Machine Learningu. Wiadomo, że ta dziedzina ciągle staje się popularnym obszarem IT.

Jak więc widać, lista powyższych propozycji nie jest rewolucyjna. To co było popularne w minionym roku, jest nadal popularne. Najpewniej będzie również w 2021r jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego. Jeśli, ktoś zaczął naukę, któregoś z powyższych języków w 2019 r, powinien trzymać się obranego kierunku.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.