Front End Developer zajmuje się wieloma rzeczami. Od przycisków i linków, aż po animacje i nie tylko – wszystko to, co widzimy, zostało stworzone przez Front End Developera. Częściowo lub w pełni.

Do zadań tego typu programistów należy wdrażanie wizji i koncepcji projektowej klientów, wykorzystując kod.

Wszystko, co znajduje się na stronie – to, co widzi użytkownik – jest realizowane przez Front End Developerów. To może być np. pasek wyszukiwania, przyciski do pobierania raportów, czy ogólny układ i sposób interakcji ze stroną. Frond End Developerzy dbają o to, aby witryna wyglądała poprawnie na wszystkich urządzeniach i przeglądarkach.

Front End Developer – wymagane umiejętności

Podstawy do opanowania dla developerów tego rodzaju sprowadzają się do CSS-a, HTML-a i JavaScript. Idąc dalej, możemy jeszcze opanować kolejne narzędzia i frameworki.

Zobacz: Gry bez Flasha

HTML, CSS i JavaScript to niezbędne języki dla każdej osoby, która chce pracować jako front-endowiec. Wykorzystujemy je, aby określić wygląd i funkcjonalność stron www.

IT-Leaders.pl

Frameworki z kolei to narzędzia wymagane, aby JavaScript i CSS mogły działać tak, jak chcemy. Później są jeszcze narzędzia dla developerów, np. do kontroli wersji, aby śledzić zmiany w kodzie źródłowym i wiedzieć jakie zmiany mają znaczenie dla odbiorcy końcowego, a jakie – niekoniecznie.

Kontrola wersji

Kontrola wersji to sposób na śledzenie i zarządzanie zmianami w kodzie projektu. Git to popularne oprogramowanie służące do śledzenia kodu.

Sprawdź: Fotel dla programisty

Aby zobrazować to na przykładzie: jeśli zepsujesz wiele rzeczy w swoim kodzie, możesz użyć Git, aby wrócić do poprzedniej wersji, zamiast ręcznie przepisywać wszystko od zera. Git pozwala również współpracować z innymi w zespole i wprowadzać zmiany w tej samej bazie kodu z różnych lokalizacji.

Programiści polegają na Git i korzystają z serwisu GitHub do hostowania konkretnych projektów.

Co poza tym?

Potrzebne są też umiejętności testowania i debugowania, czy też ogólna umiejętność rozwiązywania problemów i analizy.

W obecnych czasach zdecydowanie warto być Front End Developerem, ponieważ pracodawcy mają duże zapotrzebowanie na tych specjalistów. Do tego same stanowisko jest elastyczne pod względem rozwoju – jest wiele możliwości rozwoju kariery, w różnych branżach i lokalizacjach.

Praca jako Front End Developer może wyćwiczyć i rozwinąć naszą kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Ciągle musimy też zdobywać nową wiedzę i stawiamy czoła wielu wyzwaniom. Zdecydowanie jest to praca dająca sporo satysfakcji.

Artykuł będzie aktualizowany

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.