Full Stack Developer pracuje zarówno nad projektami front-endowymi, jak i back-endowymi.

I tak, projekty Front End obejmują wszystko, co widzą użytkownicy. A jest tego sporo, jeśli ocenimy obecnie dostępne aplikacje i strony internetowe, z którymi klienci wchodzą w interakcje. Przykładem może być interfejs aplikacji internetowej e-commerce.

Zobacz: Zakaz konkurencji na B2B

Z kolei projekty Back End (zaplecze) obejmują dowolne, zakulisowe części witryny lub aplikacji. W szczególności rozwój back-endowy skupia się na serwerze, bazie danych, a także narzędziach komunikujących się z serwerem i bazą.

IT-Leaders.pl

Full Stack Developer zajmuje się pełnym „stosem”. Pracuje zarówno nad projektami front-endowymi, jak i tymi na zapleczu. Oznacza to, że może liczyć na bardzo wysokie zarobki, ale musi dysponować też wieloma umiejętnościami. Konkretnie: HTML, JavaScript, CSS (do front-endu), jak i Java, Python czy Ruby (do back-endu).

Full Stack Developer to nie tylko programowanie

Jak wygląda praca Full Stack Developera? Zależnie od projektu czy miesiąca, mogą to być bardzo różne zadania. Możemy np. projektować architekturę strony www i aplikacji webowej, tworzyć interfejsy programowania aplikacji (API), czy współpracować z użytkownikami w celu zrozumienia ich potrzeb.

Innym razem możemy współpracować z grafikami przy tworzeniu atrakcyjnych elementów funkcjonalnych na stronę. Albo wprowadzać optymalizacje do aplikacji, aby upewnić się, że działa poprawnie na smartfonach. Praca z serwerami i bazami danych to kolejne z zadań, czy też nadzorowanie projektów w całym cyklu życia systemu (Systems Development Life Cycle – SDLC).

Full Stack Developer często musi też rozumieć na czym polega praca innych specjalistów. Często bowiem współpracuje z inżynierami DevOps, ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, grafikami i innymi programistami. Zakres obowiązków jest więc szeroki. Zdecydowanie to praca dla świetnych specjalistów, która jest też bardzo dobrze wynagradzana. Zarobki rzędu 25 i 30 tys. zł nie są tutaj rzadko spotykane.

Sprawdź: Jak być pewnym siebie

Aby pracować jako Full Stack, trzeba mieć co najmniej kilka lat doświadczenia i nieustannie poszerzać zakres kompetencji i wiedzy.

Artykuł będzie aktualizowany

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.