jak być pewnym siebie

Introwertyk często woli spokój i spotkania 1 na 1. Woli konkret i uważa, że small talk jest raczej męczący i niepotrzebny, dlatego od razu przechodzi do rzeczy. Czasami trzeba jednak coś zaprezentować, nierzadko na forum zespołu, i wtedy może pojawić się problem, jakim jest brak wystarczającej pewności siebie. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli jesteś introwertykiem, istnieje szansa, że przywiązujesz zbyt dużą wagę do tego, co myślą inni i za bardzo analizujesz w głowie różne scenariusze. Jeśli popracujesz nad tym, aby czuć się lepiej we własnej skórze, automatycznie poprawi się także twoja pewność siebie. Wyjaśniamy, co może okazać się pomocne.

Jak być pewnym siebie – trzy ważne kwestie

Zacznijmy od tego, aby przyznać przed samym sobą, że mamy pewien problem i chcemy go rozwiązać. Ignorowanie zdecydowanie nie pomoże, jeśli chcemy zbudować czy zwiększyć pewność siebie. Zmiana na ogół jest trudna, niemniej powinniśmy zacząć od tego, by rozpoznać swoje obawy czy lęki. Dzięki temu uda nam się postawić kolejny krok na ścieżce do pewności siebie. Zaakceptuj więc, że chcesz coś zmienić i nad tym popracować, i że zmierzysz się ze swoim lękiem.

IT-Leaders.pl

Dalej: porzuć profesjonalizm. Nie myśl, że jeśli chcesz być pewnym siebie, to od razu musisz np. przeprowadzać wystąpienia publiczne z taką swobodą jak robi to Simon Sinek czy najlepsi specjaliści na TED. Staraj się dawać z siebie wszystko, a resztę odpuść. Człowiek powinien znać swoje ograniczenia. Ponadto nie bój się prosić o porady – i to zarówno coacha, psychologa, czy po prostu znajomego, który według ciebie jest pewny siebie w sytuacjach, z którymi sam sobie raczej nie radzisz.

Sprawdź: Internet satelitarny

I ostatnia z kwestii – nauka. Możesz oglądać różne filmy na YouTube, ale też możesz postawić na książki z segmentu self-help, które zawierają mnóstwo informacji i porad z zakresu pewności siebie.

Jeśli wprowadzisz te trzy proste zmiany, będziesz na dobrej drodze do zbudowania nowego skilla, jakim jest pewność siebie.

Pewność siebie nie jest cechą introwertyka

pewność siebie introwertyk

Kiedy zaczniesz już pracować nad pewnością siebie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zaakceptowanie samego siebie – takim, jakim jesteś. Brak pewności siebie nie jest natomiast cechą introwertyków. Twój brak pewności siebie leży gdzie indziej.

Oto kilka zaleceń i ćwiczeń, które warto wdrożyć i przeprowadzić, jeśli chcesz popracować nad pewnością siebie:

1. Przygotuj się z wyprzedzeniem

Najlepszą wskazówką dla introwertyków, którzy zastanawiają się nad tym, jak być pewnym siebie, jest wcześniejsze przygotowanie się. Masz przed sobą wystąpienie publiczne? Zacznij ćwiczyć improwizowane przemówienia – i tak dużo, ile tylko trzeba. Przygotowanie jest ważnym aspektem wystąpień publicznych zarówno dla introwertyków, jak i ekstrawertyków. Niewiele osób na świecie ma wrodzoną pewność siebie i potrafi doskonale przemawiać bez wcześniejszego przygotowania.

Planując przemówienie lub prezentację, znajdź transkrypcje słynnych przemówień lub obejrzyj je online i zobacz, jak mówca je zorganizował. Zastanów się, w jaki sposób przykuły uwagę słuchaczy, jaki był cel wystąpienia i czy mówca spełnił oczekiwania słuchaczy, z jaką szybkością wypowiadał się itp.

2. Ćwicz bycie w centrum uwagi

Jest mało prawdopodobne, że przyzwyczaisz się do tego, iż wszystkie oczy są na tobie skupione i jesteś w centrum uwagi. Jako introwertyk staraj się jednak choć trochę przyzwyczaić do takiej myśli, szczególnie gdy czeka cię wystąpienie publiczne. W obecnych czasach dobrym miejscem do takich ćwiczeń jest rzeczywistość wirtualna (VR).

3. Zadawaj pytania

Zastanawiasz się jak być pewnym siebie w sytuacjach towarzyskich? Prostą sztuczką jest odwrócenie rozmowy od siebie. Możesz brać czynny udział w rozmowach, zadając ludziom pytania. Jeśli nie wiesz, o co kogoś zapytać, możesz wcześniej przygotować kilka rzeczy lub „podpiąć” się pod coś, co powiedział ktoś inny.

Zobacz: Test na szybkie pisanie

4. Buduj więź z publicznością (wystąpienia publiczne)

Niezależnie od tego czy rozmawiasz z dwiema osobami, czy z setką, nawiązanie kontaktu wzrokowego z publicznością jest kluczowe. Upewnij się, że nawiązujesz bezpośredni kontakt wzrokowy z określonymi osobami, zamiast wodzić oczami nad ich głowami lub wpatrywać się w tył pokoju.

Najpierw skoncentruj się na jednej osobie przez kilka sekund, a następnie skup wzrok na kimś innym. W miarę możliwości porozmawiaj również z publicznością jeszcze przed wystąpieniem. W ten sposób poczujesz się pewniej na scenie, czując się zaznajomiony z niektórymi członkami publiczności.

5. Uśmiech!

To jedna z bardzo prostych technik, a zarazem bardzo skutecznych. Po prostu często się uśmiechaj. Od razu poczujesz się lepiej, a ludzie będą w naturalny sposób dla ciebie milsi. Tak po prostu działa szczery uśmiech.

Na koniec pamiętaj, aby poznać siebie w możliwie najlepszy sposób. Kiedy poznasz swoje mocne i ograniczenia, będziesz od razu wiedział na czym się koncentrować i w czym jesteś naprawdę dobry. To z pewnością doda pewności siebie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.