QA to skrót od Quality Assurance. Jeśli zaś ktoś pracuje jako specjalista QA, to jest specjalistą ds. zapewniania jakości. Jak to wygląda w praktyce?

Zapewnienie jakości (QA) jest kluczowym elementem przy tworzeniu oprogramowania. Zespoły ds. QA zapewniają, że dane oprogramowanie spełnia standardy jakości przed wdrożeniem na produkcję. Pomagają i bardzo przyczyniają się do tego, aby firma miała dobrą reputację na rynku.

QA, czyli na czym polega Quality Assurance

Quality assurance (QA) to przede wszystkim określenie, a później utrzymywanie konkretnych standardów rozwoju produktów i usług. Specjaliści ds. zapewniania jakości dbają o to, aby poszczególne rozwiązania trafiające do klientów spełniały ich oczekiwania. Ich praca często odbywa się „za kulisami”, zanim jeszcze dany produkt zostanie udostępniony rynkowi i trafi do sprzedaży.

Sprawdź: Pokolenie X

Kiedy współpracujemy ze specjalistami QA, w naturalny sposób poprawia się np. przepływ pracy i wiele procesów. Jeśli zaś chodzi o sektor IT i tworzenie oprogramowania, proces kontroli jakości często sprowadza się do konkretnych praktyk, obejmujących uruchamianie symulacji, testowanie funkcji oprogramowania czy sprawdzanie kodu. Jest też inspekcja projektu. Procesy te zapewniają konkretne zrozumienie funkcjonalności i jakości oprogramowania.

Specjaliści ds. jakości są niezbędni

Specjaliści ds. zapewniania jakości zwykle pracują w taki sposób, że dzielą pracę na kilka etapów. I blisko współpracują z programistami oraz działem designu. Następnie, etap po etapie, przeprowadzają kontrole jakości, by oceniać czy opracowywane rozwiązania spełniają wyznaczone standardy i oczekiwania.

Zobacz: Embedded Development

QA zawsze też przegląda projekt, jeszcze zanim ruszą prace, aby doprecyzować wymagania i cele. To ważne, aby specjaliści ds. jakości wiedzieli, co konkretnie chce osiągnąć zespół. Czy jak ma działać projekt? Co jest niezbędne, a co opcjonalne? Jakie efekty mają być realizowane po drugiej stronie – stronie użytkownika? Wszystko to ma duże znaczenie dla pracy osób dbających o jakość.

Artykuł będzie aktualizowany

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.