Przeglądając oferty pracy z pewnością natknąłeś się na termin agile. Co oznacza dla firmy, czym jest tzw. Agile Manifesto, a także czy warto zyskać umiejętność zwinnego zarządzania projektami?

Zacznijmy od podstaw, czyli czym w ogóle jest agile. Wbrew pozorom nie jest to żaden program, algorytm czy zestaw żelaznych reguł. Powinniśmy rozumieć to bardziej jako otwarty zbiór różnych wartości i zasad, które mogą pozytywnie wpłynąć na pracę zespołu przy projekcie.

Zobacz: Język Go

To po prostu sposób myślenia nieco poza utartymi i często niebyt funkcjonalnymi schematami. W agile chodzi o jedno: mądre wykonywanie swojej pracy, w możliwie jak najkrótszym czasie. Nie ma miejsca na wykonywanie bezsensownych czynności i powtarzanie w kółko utartych schematów. Warto pamiętać, że agile nie jest rzeczą, którą może zacząć stosować pojedyncza osoba w zespole. Absolutnie konieczne jest to, żeby w ten sam sposób działał cały team. Jest to szczególnie ważny termin dla wszystkich project menedżerów.

Sprawdź: Internet satelitarny

W Polsce możemy natknąć się również na inne nazewnictwo tej metodyki. Agile po polsku to najczęściej zwinne myślenie, albo też – zwinne programowanie. To jedno z nielicznych pojęć z branży IT, które dość często jest tłumaczone również na nasz język.

Agile Manifesto

Agile nie wzięło się znikąd. Za jego początek uważa się manifest opublikowany w 2001 roku. Bardzo szybko miliony programistów na całym świecie podchwyciły temat i zaczęły udostępniać jego dość prostą treść. Przedstawia się ona następująco:

Wytwarzając oprogramowanie i pomagając innym w tym zakresie, odkrywa się lepsze sposoby wykonywania tej pracy. W wyniku tych doświadczeń przedkłada się:

  • ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia
  • działające oprogramowanie ponad szczegółową dokumentację
  • współpracę z klientem ponad negocjacje umów
  • reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu

Według Manifestu, w agile docenia się to, co wymieniono po prawej stronie, jednak bardziej ceni się to, co po lewej.

Jak możemy rozumieć ten tekst? Pomimo tego, że elementy po prawej są niezwykle ważne, to jednak często nie da się opierać tylko na nich. To właśnie elementy po lewej zapewniają wartościową elastyczność i pozwalają lepiej dopasowywać się do nagłych sytuacji. Przykład: dowolny projekt z bardzo sztywnym terminem ukończenia. W którymś momencie okazuje się, że dotrzymanie terminu jest niemożliwe. Co należy zrobić? Gdyby team leader nie znał w tym momencie metodyki agile, zleciłby zapewne pracować całemu zespołowi zgodnie z pierwotnymi założeniami. Pytanie tylko po co, skoro i tak nie uda się oddać projektu w terminie?

IT-Leaders.pl

Team leader posługujący się zwinną metodyką zareaguje na bieżącą sytuację. Być może warto w takim razie skupić się na kilku konkretnych zadaniach zamiast na całości projektu i być w stanie pokazać chociaż część klientowi na czas? Być może trzeba zrezygnować z jakiejś funkcji? Możliwości jest naprawdę wiele i trzeba wybrać najlepszą z nich. Warto też znać 12 zasad Manifestu Agile.

Agile, czyli bycie zwinnym

Agile to jednak nie tylko reagowanie na obecną sytuację. Zwinne myślenie opiera się przede wszystkim na stawianiu zdrowych i właściwych priorytetów i rozsądnym gospodarowaniu zasobami ludzkimi. Czy jeśli projekt jest wyraźnie opóźniony to należy zlecić programiście kolejne poprawki do dokumentacji? Nie. Lepiej zaakceptować ewentualne nieduże niedociągnięcia, ale skończyć całość na czas.

Sprawdź: Debugowanie

Warto przy tym pamiętać, że prawa strona manifestu jest w dalszym ciągu ważna. Nie można chociażby całkowicie zaniedbać prowadzenia dokumentacji. To byłoby już niedopełnienie obowiązków. Należy wybrać po prostu złoty środek i być gotowym na kompromisy.

O tym, jak myśleć zwinnie z pewnością ma najwięcej do powiedzenia sam twórca manifestu agile, czyli Dave Thomas. Jego zdaniem wystarczy stosować się do czterech bardzo prostych kroków podczas pracy nad projektem. Przedstawiają się one następująco:

  1. Dowiedz się, gdzie jesteś aktualnie
  2. Zrób mały krok naprzód w kierunku celu
  3. Oceń, co się stało
  4. Powtórz wszystkie kroki

Na samym początku nie planujemy wcale dokładnego przebiegu pracy. Zamiast tego, dzielimy ją na mniejsze elementy, nazywane najczęściej w IT sprintami. Po każdym z nich otrzymujemy informację zwrotną, dostosowujemy nasze założenia projektowe i ruszamy z kolejną iteracją całego cyklu.

Agile Project Manager – co trzeba wiedzieć?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił jako project menager wykorzystujący metodologię agile, musisz wiedzieć oczywiście pewne rzeczy i dysponować szeregiem niezbędnych umiejętności. Prawdopodobnie najważniejszym punktem jest doświadczenie w pracy na niższym stanowisku, czyli takim, którym będziesz zarządzał. Bez tego bardzo trudno jest określić rzeczywiste cele, zrozumieć prawidłowo problemy, przed którymi staje twój zespół, i co równie ważne – zyskać szacunek współpracowników.

Warto zainteresować się również kursem podnoszącym twoje kompetencje. Trudno wybrać ten jeden właściwy, kończący się wydaniem respektowanego na całym świecie certyfikatu. Dobrym wyborem będzie na pewno Professional Scrum Master, wydawany przez Scrum.org. Scrum to metodyka pracy oparta ściśle na agile, jest jednak nieco mniej otwarta i precyzyjniejsza.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.