Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się data scientist, odpowiednie informacje znajdziesz poniżej.

Data scientist, zależnie od tłumaczenia, będzie albo „naukowcem ds. danych”, albo po prostu analitykiem danych. To specjalista, który analizuje duże zestawy danych ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych. Jego rola łączy informatykę, statystykę i matematykę. A zatem: czym zajmuje się data scientist? Odpowiedź: analizuje, przetwarza i modeluje dane, a następnie interpretuje wyniki. A wszystko po to, aby tworzyć praktyczne plany dla firm i innych organizacji data-driven.

Sprawdź: B2B urlop

Data scientist to ekspert analityczny. Wykorzystuje swoje umiejętności zarówno w dziedzinie technologii, jak i nauk społecznych. Znajduje trendy i zarządza danymi. Bardzo przydaje mu się wiedza branżowa, kontekstowe zrozumienie, a także sceptycyzm wobec istniejących założeń. Dzięki temu odkrywa rozwiązania dla konkretnych wyzwań biznesowych. Na pewno cenną cechą data scientist jest kwestionowanie rzeczywistości.

Co tak naprawdę robi data scientist?

Praca analityka danych zazwyczaj polega na zrozumieniu nieustrukturyzowanych danych ze źródeł takich jak smart urządzenia i czujniki, kanały mediów społecznościowych i wiadomości e-mail. Słowem: wszystko, co nie pasuje do tradycyjnych baz danych.

Zobacz: Pisanie na czas

W przypadku tego typu analityków liczą się jednak nie tylko umiejętności techniczne. Często działają oni w środowisku biznesowym i zajmują się komunikowaniem złożonych pomysłów i podejmowaniem decyzji organizacyjnych opartych na danych. W rezultacie bardzo ważne jest, aby byli skutecznymi komunikatorami, liderami i członkami zespołów, a także wysokiej klasy „myślicielami analitycznymi”.

Doświadczeni naukowcy zajmujący się danymi i menedżerowie danych mają za zadanie opracować najlepsze praktyki dla firm. A robią to, pracując z danymi od A do Z – od czyszczenia po przetwarzanie i przechowywanie danych.

Współpracują też z innymi zespołami w całej organizacji, takimi jak marketing czy customer success (sukces i zadowolenie klienta). Są bardzo poszukiwani w dzisiejszej gospodarce opartej na danych i cyfrowych technologiach, a ich pensje i wzrost zatrudnienia wyraźnie to odzwierciedlają.

Wybrane umiejętności, aby zostać data scientist:

 • Programowanie
 • Techniki uczenia maszynowego
 • Wizualizacja i raportowanie danych
 • Ocena ryzyka
 • Analiza statystyczna i matematyka
 • Efektywna komunikacja
 • Eksploracja i czyszczenie danych
 • Badania
 • Platformy Big Data
 • Narzędzia w chmurze
 • Hurtownie i struktury danych

Analitycy danych mogą też specjalizować się w określonej branży lub rozwijać silne umiejętności w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, badania lub zarządzanie bazami danych.
Specjalizacja to dobry sposób na zwiększenie potencjału zarobkowego i wykonywanie pracy, która ma dla ciebie znaczenie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.