Jakiś czas temu zadałam swojej sieci na LinkedIN pytanie:
Jakie (nieoczywiste) benefity pozapłacowe byłyby przez Was najbardziej pożądane u pracodawcy (obecnego lub przyszłego)?
Z pozoru błaha ankietka dotarła do 123 518 osób (!) a pod nią wywiązała się gorąca dyskusja na temat trendów w benefitach – obecnych, post-pandemicznych i przyszłych. Najważniejszymi wnioskami z dyskusji dzielę się poniżej. P.s. Polecam dobrnąć do końca… czeka tam na Was BONUS 😉
Pamiętny 2020 zmienił funkcjonowanie nas wszystkich – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Mocno przewartościowały się priorytety. Okazało się, że bez wielu rzeczy możemy się obejść, a te dotychczas niedoceniane stały się najważniejsze. Pracownicy zaczęli pożądać benefitów, które odciążą domowy budżet, a także dadzą poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Kultowe “owocowe czwartki”, “nielimitowana ilość pysznej kawy i herbaty”, “przekąski słone i słodkie” odeszły do lamusa wraz z zaszyciem się pracowników w domach. Kiedy sytuacja nieco się ustabilizowała, działy HR zaczęły na nowo myśleć jak zadbać o dobrostan pracowników wysłanych na home office, wzmocnić motywację, a także… jak wyróżnić się spośród konkurencji. Jak zatem ugryźć benefity pozapłacowe w nowej rzeczywistości? Mam dla Was kilka sprawdzonych rad:
1. Kto pyta, nie błądzi…
Zamiast pytać na LinkedIN, branżowych forach i grupach na Facebooku, zapytaj samych pracowników czego oczekują! Wystarczy krótka, anonimowa ankieta, kilka propozycji od firmy i miejsce na wpisanie własnych oczekiwań. Oferowane benefity pozapłacowe zawsze powinny być dopasowane do grupy docelowej – Twoich pracowników. Co innego ucieszy pracujących rodziców, inne preferencje będą mieć “Zetki”. Inne pracownicy fizyczni, inne umysłowi.
2. Postaw na krótszy dzień pracy w piątek
Dla 51% ankietowanych najciekawszym benefitem z ankiety okazał się krótszy dzień pracy w piątek. Nie dziwi mnie to. Bardzo często ostatnie godziny piątkowego popołudnia w pracy przeznaczamy na odwiedzanie serwisów społecznościowych, porządkowanie poczty i odliczanie godzin do wyjścia. O ile nie każda organizacja może sobie pozwolić na 4-dniowy tydzień pracy, tak są już firmy, które wybrały “formę pośrednią” – krótszą pracę w piątki. Ciekawie rozwiązano temat w firmie Novartis, która pracuje codziennie 30minut dłużej, aby w piątki móc wyjść 2 godziny wcześniej. Pamiętaj, aby jasno ustalić liczbę godzin do przepracowania w ten dzień.
Ciekawostka: Wg. badań CNBC osoby spędzające w pracy więcej niż 50 godzin tygodniowo popełniają więcej błędów, co stanowi ukryty koszt dla organizacji!
2. Celebruj urodziny pracowników… dniem wolnym
Taka okazja zdarza się tylko raz w roku… Czy to naprawdę dla firmy taki duży koszt? Z opcji wolnego na urodziny chętnie skorzystałoby 36% badanych. Czas wolny to obecnie bardzo pożądany benefit. Przed jego wprowadzeniem należy jednak mocno przyjrzeć się następującym czynnikom:
- obłożenie pracą. Upewnij się, że pracownik korzystający z benefitu nie będzie musiał w perspektywie czasu nadrabiać zaległości;
- weź pod uwagę zachowanie ciągłości procesów biznesowych;
- zadbaj o wyznaczenie ewentualnego zastępstwa, jeśli to konieczne;
- ustal jasne zasady i kryteria skorzystania z tego rodzaju benefitu;
- postaraj się uniknąć obciążania dodatkową pracą osób, które z benefitu nie skorzystają
- pomyśl kiedy odbiorą dzień wolny pracownicy, których urodziny wypadają w weekendy i święta.
3. Concierge na godziny … ale to jest fajne!
I znów benefit, który daje pracownikom czas… Każdy, kto miał/ ma okazję korzystać powie jedno” “super sprawa”. I z tego miejsca duże ukłony dla dwóch Panów: Marcina Pietrasa i Bartosza Piecucha, którzy stworzyli coś genialnego – AskHenry – usługa prywatnego asystenta na godziny, który załatwia za nas rzeczy możliwe…
i niemożliwe. Asystent odbierze zakupy, zawiezie książki do biblioteki, wymieni opony, zamówi kwiaty dla żony… ale także stanie na wysokości zadania gdy potrzebujesz „na wczoraj” vana na wieczór kawalerski.
Przykłady najciekawszych zleceń znajdziecie na blogu (uwaga, ta lektura wciąga!) Z tego rozwiązania korzystają m.in.: Olx Group, Bee Talents, Brainly, Nordcloud.
4. A może… udziały?
Poczucie bycia współwłaścicielem firmy zmienia bardzo wiele. Oznacza dodatkową motywację, odpowiedzialność za wyniki, wzmacnia zaangażowanie. W przypadku budowanych od zera projektów startupowych bez opcji na udziały nie ma co myśleć o przyciągnięciu zdolnych managerów. Jeszcze ciekawszą opcją są udziały za staż lub dobrze skonstruowany program opcyjny. Jest on świetnym sposobem nie tylko na utrzymanie pracowników, ale i rekrutację nowych. Ten benefit może za jakiś czas wejść na dobre do puli benefitów oferowanych Specjalistom IT. Co ciekawe, wielu milionerów wśród pracowników Google to właśnie beneficjenci programów opcyjnych…
5. Wsparcie psychologiczne jeszcze nigdy nie było tak pożądane
Wg. raportu Przyszłość wellbeingu i benefitów Activy, 2020 aż 7 na 10 pracowników uważa, że ich pracodawca powinien wprowadzić benefity związane z kondycją psychiczną. Cytując raport z 2020 roku od Human Power, Stresoodporni, 87% pracowników sięga po środki uspokajające, aby radzić sobie ze stresem i niepokojem. Pandemiczna historia zatoczyła koło i znów do łask wróciły wartości podstawowe: zdrowie
i rodzina, a bezpieczeństwo i stabilność stały się priorytetem. Dobrostan psychiczny to trend, którego świadomi pracodawcy, dbający o employer branding, nie mogą pominąć. Przed pandemią benefity związane z kondycją fizyczną oferowało tylko 3% firm, podczas gdy obecnie oczekuje tego aż 72,6%! Kto na polskim rynku oferuje wsparcie psychologiczne? Między innymi 7N, Whites, uPacjenta, UPS. Ciekawą formą benefitu może być dostęp do platformy psychoterapeutycznej, np. Therapify.
Podsumowanie & wnioski
Potrzeby pracowników po pandemii w zakresie świadczeń pracowniczych zmieniły się o 180 stopni i pracodawcy muszą wziąć to pod uwagę
w planowaniu benefitów na 2022 rok. Zdecydowana większość głosów
z ankiety przemawia za tym, że najbardziej pożądane benefity pozapłacowe to te, które dają pracownikom CZAS. Dodatkowy dzień wolny na urodziny, nielimitowany urlop, krótsza praca w piątki, 4- dniowy tydzień pracy – wszystkimi wymienionymi benefitami pracownicy kupują sobie czas.
Posiadanie tego samego pakietu świadczeń dla wszystkich pracowników już się nie sprawdza. Co innego będzie atrakcyjne dla poszczególnych grup zawodowych. Co ciekawe, kilkanaście głosów
w ankiecie wypowiedziało się, że najlepszym benefitem byłaby dla nich praca zdalna, podczas gdy dla innych to już dawno standard. W IT-Leaders możliwość pracy zdalnej mają nawet te osoby, które pracują lokalnie – w Poznaniu. Dopuszczamy też pełną elastyczność dla pracujących mam
i promujemy pracę zadaniową.
I na koniec: najlepszym sposobem by dowiedzieć się czego oczekują Twoi pracownicy jest … zapytanie o to samych zainteresowanych i na tej podstawie dostosowanie polityki benefitowej w firmie.
Pracownicy będą Ci za to wdzięczni 🙂
A na koniec… BONUS!
Lista 20 najczęściej wskazywanych 20 benefitów, jakich pragną pracownicy:
- Możliwość 100% pracy zdalnej
- Wolny dzień na urodziny
- Krótsza praca w piątki / wolne piątki
- Elastyczny czas pracy
- Zadaniowy czas pracy
- Więcej płatnych dni urlopowych / nielimitowane dni urlopowe w ciągu roku
- Opieka psychologiczna
- Dofinansowanie do ergonomicznego miejsca pracy w domu
- Większa autonomia w pracy
- Concierge na godziny
- Samochód służbowy do celów prywatnych
- Podwyżka 🙂 wtedy żadne benefity nie będą potrzebne
- Szkolenie podnoszące kompetencje
- Extra godzina w czasie pracy na podnoszenie kompetencji lub działania społeczne/charytatywne
- Dostęp do biblioteki audiobooków
- Netflix i Spotify opłacane przez pracodawcę
- Udziały
- Dopłata do prądu dla pracujących zdalnie
- Dofinansowanie do posiłków
- Żłobek/przedszkole dofinansowane przez pracodawcę.
P.s. tak, dobrze widzicie – nie ma owocowych czwartków, ani karnetu na siłownię…
Podoba Ci się ten wpis? Być może zainteresują Cię jeszcze:
Autorka tekstu: Joanna Tarnawska-Durda, HR & EB Manager, IT-Leaders.pl
IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.