Nie ma wątpliwości, że branża IT jest szybko zmieniającym się, dynamicznym i wymagającym światem do pracy. Zabierze Cię na przejażdżkę rollercoasterem z nagłymi zmianami, nieoczekiwanymi wzlotami i upadkami, nowymi możliwościami i zmianami w technologii. Musisz być przygotowany na te ciągłe zmiany, jeśli chcesz nadal pracować w tej dziedzinie. Ale jak? Jak utrzymać swoją karierę w branży tak nieprzewidywalnej jak IT?

Właśnie dlatego opracowaliśmy ten poręczny przewodnik pełen przydatnych wskazówek, jak możesz utrzymać swoją karierę w szybko zmieniającym się świecie technologii. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz karierę jako aspirujący specjalista ds. technologii, czy też pracujesz w IT od jakiegoś czasu i chcesz pozostać na czele gry, znajdziesz tu wiele pomocnych wskazówek, które Ci pomogą.

#1 Nie pozwól, by twoje umiejętności zardzewiały

Jednym z najłatwiejszych sposobów na utratę przewagi konkurencyjnej w miejscu pracy jest pozwolenie, aby Twoje umiejętności zardzewiały. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać swoje umiejętności i być na bieżąco z nowymi technologiami. Wszyscy wiemy, że technologia stale się rozwija, a nowe technologie są tworzone, rozwijane i wdrażane przez cały czas. Ale nie tylko nowe technologie trzeba mieć na uwadze.

Technologie, które są już od jakiegoś czasu, są również aktualizowane i udoskonalane w znacznie szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli więc nie będziesz na bieżąco śledzić najnowszych osiągnięć w swojej dziedzinie, możesz bardzo szybko znaleźć się w tyle, a w rezultacie być mniej wartościowym dla swojej firmy i mniej zatrudnionym.

Zobacz również: Nauka programowania zajmuje 500 godzin

#2 Bądź na bieżąco z najnowszymi technologiami

Jeśli chcesz zachować znaczenie i wartość dla swojej organizacji i zapewnić sobie przyszłość w branży, musisz być na bieżąco z najnowszymi technologiami i osiągnięciami. Musisz upewnić się, że jesteś świadomy tego, co dzieje się w Twojej branży i jakie nowe technologie pojawiają się w sieci.

Śledź nieustannie, nad czym pracuje Twoja firma i jakie nowe projekty mogą być poproszone o pracę w przyszłości. Musisz również wiedzieć, co robią twoi konkurenci w zakresie nowych produktów lub usług, które są uruchamiane.

Zobacz również: Dlaczego firmy z 10-letnim kodem mają problem z rekrutacjami?

#3 Network, network, network

Najlepszym sposobem na znalezienie nowych możliwości, zdobycie cennych informacji i nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy mogą pomóc w rozwoju kariery, jest sieć kontaktów. Musisz wyjść na zewnątrz i nawiązać kontakty z ludźmi z Twojej branży, niezależnie od tego, czy pracujesz w firmie, czy w agencji.

To właśnie dzięki tym kontaktom możesz dowiedzieć się o nadchodzących możliwościach i nowych wydarzeniach. Możesz dowiedzieć się, nad czym pracują Twoi koledzy i co ich zdaniem może pojawić się w najbliższym czasie. Możesz również poprosić ich o wspólne wyjście na kawę i poinformować o tym, nad czym pracujesz i jakie są Twoje aspiracje i cele.

Networking to świetny sposób, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w Twojej branży i dać ludziom znać, co potrafisz i czym się interesujesz. Jest to ważna część każdej kariery i nie należy jej ignorować.

#4 Bądź elastyczny i skłonny do adaptacji

Branża IT jest bardzo elastyczna i dynamiczna. Musisz być przygotowany na to, aby toczyć się z ciosami i zaakceptować, że rzeczy nie zawsze idą zgodnie z planem. A kiedy tak nie jest, musisz być elastyczny i chętny do dostosowania się do nowych i różnych okoliczności. Najlepszym sposobem na to jest bycie zawsze otwartym na nowe możliwości i chętnym do podejmowania wszelkich wyzwań, które pojawiają się na Twojej drodze.

Musisz także nauczyć się zarządzać zmianami i nie bać się podejmowania nowych zadań i wyzwań, nawet jeśli znajdują się one poza Twoją strefą komfortu. Zmiany są nieodzowną częścią branży IT. Musisz być na nie gotowy i przygotowany przez cały czas, a nie tylko doświadczać ich, gdy jest to dla Ciebie wygodne.

#5 Wypróbuj różne role i obowiązki

Nie ma lepszego sposobu na pozostanie zaangażowanym i istotnym w swojej roli i z firmą niż wypróbowanie różnych ról i obowiązków. Musisz pokazać swojemu menedżerowi i kolegom, że jesteś graczem zespołowym, który jest chętny i zdolny do pomocy w każdym zadaniu, które jest rzucone na jego drodze. Jeśli wykonujesz tylko jedną lub dwie rzeczy dla firmy, pomagasz jej tylko w niewielkim stopniu. Ale jeśli jesteś w stanie zrobić różne rzeczy, możesz pomóc firmie w znacznie bardziej znaczący sposób.

Jest to również dobry sposób, aby dowiedzieć się więcej o swojej firmie, a to pozwala menedżerom zobaczyć, co jesteś w stanie. Doskonałym sposobem na udowodnienie swojej wartości i pokazanie, że jesteś gotowy na więcej obowiązków i wyzwań jest rzucenie się w wir zadań, które obecnie otrzymujesz. Bądź proaktywny i nie bój się prosić o więcej pracy.

Zobacz również: Cienie i blaski mentoringu

Wnioski

Jedno jest pewne. Branża IT to szybko zmieniający się, dynamiczny i pełen wyzwań świat, w którym trzeba pracować. Jest to również taki, który nigdy nie przestaje ewoluować i zmieniać się. Musisz być przygotowany na te ciągłe zmiany, jeśli chcesz nadal pracować w tej dziedzinie.

Jednak jest to również bardzo satysfakcjonująca branża, oferująca ekscytujące możliwości dla ambitnych profesjonalistów, którzy są gotowi na wyzwanie. Pamiętaj o tych wskazówkach, a będziesz na dobrej drodze do utrzymania swojej kariery w tej ciągle zmieniającej się branży.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.