Branża finansowa istnieje od tysięcy lat i nie jest zaskoczeniem, że większość ludzi nadal polega na maklerach i doradcach, którzy pomagają im inwestować w akcje lub obligacje. Jednak AI szybko staje się również ważną częścią naszego codziennego życia; może podejmować lepsze decyzje niż człowiek, jeśli chodzi o handel akcjami lub tworzenie planów finansowych.

Co więc oznacza to dla tradycyjnego modelu maklerskiego? Czy AI zastąpi ludzkich brokerów? A może będą ze sobą współpracować? Cóż, spójrzmy na kilka faktów:

Handel i inwestowanie w akcje to już nie tylko domena ludzi.

Sztuczna inteligencja (AI) może robić te same rzeczy co ludzie, ale nie jest też doskonała. W rzeczywistości AI jest coraz lepsza w wykonywaniu wielu zadań, które wymagają ludzkich zdolności i doświadczenia. Na przykład:

  • AI może przewyższyć człowieka w wielu dziedzinach handlu i inwestowania w akcje.
  • AI może pomóc Ci podjąć lepsze decyzje inwestycyjne niż ludzki broker byłby w stanie zarządzać w Twoim imieniu.
  • Jest to tańsze niż wynajęcie drogiego brokera, ponieważ nie ma żadnych opłat prowizyjnych, a nawet opłat w ogóle!

Zobacz również: Sztuczna inteligencja w pigułce

AI przewyższa ludzi przy przetwarzaniu danych

Istnieje wiele przykładów AI przewyższających ludzi, jeśli chodzi o inwestowanie w akcje. Jednym z najbardziej oczywistych przykładów jest handel giełdowy, gdzie AI może podejmować lepsze decyzje niż ludzie ze względu na dostęp do większej ilości danych i szybszych algorytmów.

Rynki akcji stale się zmieniają i ewoluują, więc każda metoda przewidywania przyszłych trendów będzie miała przewagę nad tymi, którzy nie są w stanie nadążyć za tymi zmianami. Najlepszym sposobem dla każdego, kto chce, aby jego inwestycje rosły, jest bycie w stanie przewidzieć, co się stanie w przyszłości; wymaga to dostępu nie tylko do wszystkich dostępnych informacji na temat bieżących trendów, ale także historii w przeszłości, tak aby wiedzieć, jak te trendy zwykle rozgrywają się w czasie.

Ten rodzaj wiedzy nie jest czymś, co ludzie posiadają w sposób naturalny – nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu po pracy każdego dnia tylko po to, aby wrócić do starych gazet lub czasopism, patrząc na stare wydania, próbując desperacko znaleźć jakiś niejasny kawałek istotnej informacji!

Narzędzia inwestycyjne oparte na AI

Istnieje wiele narzędzi inwestycyjnych opartych na AI dostępnych dla inwestorów indywidualnych i traderów, z którymi można rozpocząć współpracę. Należą do nich:

  • Robo advisor – zautomatyzowana usługa inwestycyjna, która wykorzystuje algorytmy do zarządzania portfelem w oparciu o dane historyczne i aktualne trendy rynkowe.
  • Aplikacje Quant trading – pozwalają one na budowanie własnej strategii handlowej przy użyciu narzędzi analitycznych wysokiej częstotliwości, a następnie realizowanie ich w czasie rzeczywistym za pośrednictwem różnych platform.
  • Boty AI – są to programy komputerowe, które naśladują ludzkie zachowanie, dokonując transakcji zgodnie z pewnymi zasadami ustalonymi przez ich twórców; mogą być również wykorzystywane jako arbitrzy między dwiema stronami, które nie zgadzają się co do jakiegoś aspektu umowy (na przykład przy zakupie lub sprzedaży).

AI nie jest doskonała, więc wciąż jest miejsce na poprawę

AI nie jest doskonała i w przeciwieństwie do ludzi nie może uczyć się na błędach, więc wciąż jest miejsce na ulepszenia. W przeciwieństwie do ludzi, maszyny nie mogą brać urlopu ani chorować. Maszyny nie są również tak podobne do ludzi w swoich reakcjach na nowe sytuacje – na przykład: jeśli otrzymałbyś zadanie typu „odbierz mnie z lotniska”, człowiek wiedziałby, czego się od niego oczekuje (tj. nie potrzebuje instrukcji), podczas gdy AI mogłaby założyć, że odebranie kogoś innego oznacza najpierw pojechanie gdzieś indziej, a następnie odebranie go ponownie (tj. coś innego).

Dlatego wielu specjalistów finansowych jest sceptycznie nastawionych do polegania na AI przy podejmowaniu decyzji w imieniu klientów lub inwestorów; nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów na wykorzystanie technologii bez poświęcania naszego własnego rozumienia kontekstu! Kluczem tutaj nie jest koniecznie posiadanie lepszej technologii niż ktoś inny; zamiast skupiać się wyłącznie na tym, czy algorytm został zaprogramowany poprawnie czy nie (co mogłoby łatwo sprowadzić nas na tę ścieżkę), skup się zamiast tego na zadawaniu sobie pytań takich jak: Co to oznacza? Dokąd z tym zmierzam?”

Zobacz również: Czy sztuczna inteligencja zabierze pracę programistom?

Tradycyjne firmy świadczące usługi finansowe mają przewagę nad nowymi firmami opartymi na technologii

To powszechne błędne przekonanie, że AI przejmie świat usług finansowych. Prawda jest taka, że w tej chwili tradycyjne firmy świadczące usługi finansowe mają przewagę nad startupami opartymi na technologii, jeśli chodzi o rozwój uczenia maszynowego.

Tradycyjne firmy świadczące usługi finansowe mają więcej pieniędzy i zasobów do inwestowania w AI niż startupy. Dysponują również większym doświadczeniem i danymi niż nowe podmioty w branży – i robią to od dziesięcioleci! Oznacza to, że mogą budować modele szybciej niż inne rodzaje firm mogą je tworzyć za pomocą nowych technologii, takich jak głębokie uczenie czy sieci neuronowe.

Ale jest jeszcze coś: nawet jeśli nie jesteś częścią dużej instytucji, takiej jak Goldman Sachs czy Bank Of America (które zatrudniają setki tysięcy osób), nie myśl, że brak tej instytucji czyni cię odpornym na zakłócenia ze strony AI, ponieważ w dzisiejszych czasach nawet sklepy typu mom-and-pop nie są bezpieczne przed całkowitą automatyzacją – w rzeczywistości istnieje już wiele przykładów, w których małe firmy zostały zastąpione robotami dość szybko po zdobyciu wystarczającej popularności wśród klientów/użytkowników.

AI nie jest jeszcze gotowa, by zastąpić ludzkich maklerów i doradców.

Chociaż AI poczyniła ogromne postępy w branży finansowej, nie jest jeszcze gotowa, aby zastąpić ludzkich maklerów i doradców. AI jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i wymaga jeszcze wielu lat, zanim będzie można uznać ją za niezawodny zamiennik człowieka.

Największym powodem, dla którego AI nigdy nie będzie w stanie zastąpić ludzkich maklerów i doradców jest to, że każda osoba ma inne przekonania i wartości, które wpływają na jej działania, a także sposób myślenia o sytuacjach. To sprawia, że niemożliwe jest, aby jeden algorytm lub model uczenia maszynowego wiedział wszystko o tobie lub twoich potrzebach, co oznacza, że zawsze będą różnice między tym, jak każda osoba reaguje w pewnych sytuacjach w porównaniu z inną osobą, która może mieć podobne cechy, ale pochodzi z innego środowiska lub kraju.

AI ma niesamowity potencjał do przekształcenia branży finansowej, umożliwiając handel akcjami bez pośrednictwa maklera.

AI ma niesamowity potencjał, aby przekształcić branżę finansową, umożliwiając handel akcjami bez brokera. To technologia, która może być wykorzystywana do pomocy w podejmowaniu decyzji, ale nie jest człowiekiem i nie może uczyć się na swoich błędach.

AI w pewnym momencie stanie się lepsza we wszystkim od człowieka – nawet jeśli nie stanie się to z dnia na dzień. A kiedy to się stanie, będzie więcej możliwości dla AI niż ludzi, ponieważ będą one w stanie pracować szybciej i wydajniej niż my, ludzie!

Wnioski

W końcu narzędzia do handlu i inwestowania oparte na AI są tutaj, aby pozostać. Mogą one pomóc ludziom podejmować lepsze decyzje o tym, czy powinni inwestować w konkretną firmę lub płacić za poszczególne akcje. Jednak te zautomatyzowane usługi finansowe nie zastąpią ludzkich maklerów i doradców, którzy rozumieją potrzeby swoich klientów lepiej niż jakakolwiek technologia mogłaby kiedykolwiek mieć nadzieję. Na razie ludzie będą nadal odgrywać kluczową rolę w tej przestrzeni, o ile nie pozwolimy robotom przejąć jej całkowicie!

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.