Kompetencje niezwykle przydatne na rynku pracy, ciekawe perspektywy zatrudnienia, nowe znajomości i przede wszystkim solidna dawka wiedzy – to wszystko zyskało 40 uczestników kursu programistycznego, którzy postanowili się przebranżowić. Postawili wszystko na jedną kartę i wsiedli do pociągu zmierzającego w kierunku programowania!
Kilka słów o inicjatywie, która okazała się strzałem w dziesiątkę

Głównym celem projektu było kompleksowe przygotowanie uczestników kursu do podjęcia pracy w charakterze programistów – freelancerów. A więc takiej, która może być wykonywana zdalnie i niezależnie od miejsca zamieszkania. Uczestnicy, którzy pomyślnie zdali test z języka angielskiego i umiejętności logicznego myślenia oraz odbyli okres próbny na platformie CodersTrust mogli podejść do zadania konkursowego. Było nim przesłanie filmu lub prezentacji, w których uczestnik uzasadniał, w jaki sposób freelancing może zmienić życie w jego rodzinnej miejscowości. 40 laureatów uczestniczyło w czteromiesięcznym kursie programowania online, udostępnionym na międzynarodowej platformie do nauki kodowania CodersTrust. Podczas prawie 120 godzin nauki programowania, kursanci zdobyli fundamentalną wiedzę z zakresu wprowadzenia do JavaScript, AJAX, HTML & CSS, HTML5 Canvas, Jquery, Web Performance Optimization, Responsive Web Development oraz Interactive Website przy użyciu JavaScript. Rozwijali także swoje kompetencje miękkie, które z pewnością przydadzą się podczas współpracy z klientami, pozyskiwania nowych zleceń i poruszania się w środowisku freelancerów. Organizatorzy całej akcji zadbali również o odpowiednie wsparcie uczestników projektu – przez cały okres trwania szkolenia mieli oni możliwość konsultacji z mentorami.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a szczególną aktywnością wykazali się mieszkańcy niewielkich miejscowości. Programistą – freelancerem można zostać wszędzie – w Słupsku, Brodnicy, Sandomierzu czy Bełchatowie, i to bez pięcioletnich studiów kierunkowych. Misją CodersTrust Polska jest wyrównywanie szans nie tylko na rynku pracy, lecz także w zakresie edukacji. Dajemy perspektywy na lepszy zawód dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkają – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska.

Projekt wpisuje się w koncepcję pozyskiwania nowych programistycznych talentów na potrzebny rodzimego rynku pracy. Z kursów online mogą korzystać osoby pracujące w innych branżach, studenci czy kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich. Program jest dedykowany nawet osobom, które nie miały dotychczas żadnej styczności z programowaniem.

Cenne doświadczenie

Zawsze się przyda. Szczególnie na początku drogi zawodowej w branży IT, kiedy jeszcze niepewnie stąpa się po jej ścieżkach. Kursanci mieli różne wykształcenie i doświadczenie zawodowe: od 3 do 5 lat pracy w marketingu, sprzedaży, administracji, instytucie naukowym. Wśród nich są m.in. geochemik inżynier, dietetyk, psycholog, saksofonista, rehabilitant, psycholog, politolog, tłumaczka, projektantka odzieży i sędzia rajdów samochodowych.

Teraz jednak można powiedzieć, że najtrudniejszy pierwszy krok kursanci mają już za sobą. Wykazali się ogromną motywacją, systematycznością oraz samodyscypliną. Pokazali, że są gotowi do rozpoczęcia nowej ścieżki zawodowej, a swoją przyszłość widzą właśnie w branży technologicznej. Teraz są Junior front end-owcami gotowymi do podjęcia pracy! A jak wspominają swoje doświadczenia związane z projektem?

Jeśli chcę przebić się w branży IT, muszę zrozumieć programowanie i możliwości, jakie ze sobą niesie – mówi młoda mama, Aleksandra. Jej zdaniem kodowanie może się przydać w każdej branży. Kobieta zwraca uwagę na dotychczasowy przebieg kursu: Jest on bardzo interaktywny i motywujący. Na uwagę zasługuje również wsparcie zespołu CodersTrust, który dostosowuje się do moich potrzeb.

Projektem zainteresował się także Marcin, magister inżynier i początkujący front-end developer. Kursant jest samoukiem – samodzielnie opracował podstawy HTML, CSS i JavaScript. Poprzez wzięcie udziału w konkursie chciał podnieść swoje kwalifikacje i pracować zdalnie. Jest to dla niego bardzo ważne, ponieważ zależy mu na mieszkaniu w Krakowie i wykonywaniu zleceń dla międzynarodowych firm. Na udział w konkursie zdecydowałem się, ponieważ chcę przebranżowić się na programistę front-end. Branża IT jest niewątpliwie lepsza pod względem rozwoju zawodowego, jak i finansowego – podkreśla Marcin. Mężczyzna wspomina także swoje doświadczenia z kursu: Mentorzy są dostępni i szybko oceniają wykonywane projekty. W trakcie kursu można znaleźć zarówno bloki techniczne, jak i te z umiejętnościami miękkimi. Mam nadzieję, że na jego dalszych etapach będzie można wykonywać swoje pierwsze zlecenia.

O pozytywnym wpływie mentorów na motywację wspomina też inna uczestniczka kursu, Klaudia: Feedback jest bardzo istotny. Ucząc się samodzielnie, nawet jeżeli wszystko zrobimy zgodnie z filmem, albo z kodem podanym przez prowadzącego nie mamy możliwości porównania rozwiązań. A mentorzy często zachęcali nas do wykorzystania alternatyw, wskazywali słabości naszego kodu, wysyłali dodatkowe materiały, dzięki którym można go było dopracować. Poza tym dużo daje sam fakt, że ktoś przygląda się temu, nad czym tak bardzo się napracowaliśmy.

Przykłady niektórych uczestników kursu pokazują, że zawód programisty – freelancera to także szansa dla osób, które nie chcą opuszczać swoich rodzinnych miejscowości, kraju czy miejsc, w których ciężko o pracę.

Chciałbym zostać w Polsce, założyć tu rodzinę, a także pracować jako freelancer, z domu. Uważam, że zawód programisty jest bardzo interesujący – chciałbym spróbować w nim swoich sił – mówi Mariano, Chilijczyk, który razem z narzeczoną mieszka w Suwałkach, ale ma problem, by znaleźć tam pracę.

A jak mówi inny uczestnik kursu, który mieszka w brytyjskim Cambridge, ale chciałby wrócić w rodzinne strony: Programowanie jest dla mnie szansą na życie i zarabianie w miejscowości, w której czuję się najlepiej. Wierzę w to, że z pomocą CodersTrust oraz dzięki ciężkiej pracy, konsekwencji i zaangażowaniu, jestem w stanie osiągnąć swój cel – to słowa Arkadiusza, który pochodzi z Gołaszewa Kujawskiego.

Inna kursantka, Ela postanowiła zaryzykować i w 100% postawić na branżę IT: Przyszłość jak najbardziej wiążę z kodowaniem. Zwolniłam się z dawnej pracy – nie mam teraz wyjścia, postawiłam w całości na IT. Udział w programie pomógł mi podjąć tę decyzję, na własną rękę raczej bym się na coś takiego nie porwała. Przyznaję, to odważna decyzja. Umiejętności, które zdobyłam w trakcie kursu są wystarczające, żeby działać dalej samemu. To, czego teraz potrzebuję, to staż zawodowy i zdobycie potrzebnego doświadczenia – podsumowuje Elżbieta.

 Firmy szanują potencjał młodych programistów

Niedobór programistów na polskim rynku sięga około 50 tysięcy wakatów, a liczba ta będzie się jeszcze powiększać! Nic więc dziwnego, że organizacje inwestują w potencjał branży IT, ponieważ takie działania często przynoszą pozytywne skutki w postaci kompetentnych pracowników. W projekt zaangażowały swoje siły także firmy Provident i IT-Leaders, które wspierają młode talenty. Ta wyjątkowa inicjatywa dała wielu osobom szansę na zdobycie nowych umiejętności, podniesienie kwalifikacji i dobrze płatną pracę. Provident przyznał absolwentom kursu stypendium w formie dofinansowania nauki programowania.

Jesteśmy firmą działającą na terenie całej Polski. Wielu naszych klientów pochodzi z mniejszych miejscowości i widzimy, że ich szanse na budowanie lepszej przyszłości są bardziej ograniczone niż mieszkańców dużych miast. Dlatego też w ramach naszych działań społecznych chcemy zaoferować im to, co najcenniejsze – możliwość uzyskania kompetencji pożądanych na rynku pracy – wyjaśnia Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Provident Polska.

Absolwenci kursu mogą także liczyć na wsparcie specjalistów z zakresu rekrutacji i wspierania kariery – pomagają oni znaleźć pracę po otrzymaniu certyfikatu ukończenia szkolenia. Wspieramy naukę programowania i przebranżawiania na każdym etapie rozwoju kariery. Mocno kibicujemy inicjatywom takim jak ten konkurs, teraz pomagamy absolwentom szkolenia w znalezieniu wymarzonej pracy – mówi Barbara Kowalewska, CEO pionierskiej platformy rekrutacyjnej IT-Leaders.pl. I dodaje: Branża IT nieustannie zmienia się i jest tak chłonna, że z chęcią przyjmie osoby zaangażowane i takie, którym zależy na rozwoju swoich kompetencji. Programowanie to kierunek pełen pasji i wyzwań, ale osobom, które mu się poświęcą potrafi wiele zaoferować.

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.