Moda na podcasty nie omija branży HR — format ten cieszy się wśród rekruterów sporą popularnością. W poniższym artykule dzielimy się listą podcastów na temat  rynku HR, które w naszym przekonaniu zasługują na uwagę.

Lista została uporządkowana alfabetycznie.

#BeeTalks

Jeśli zajmujemy się HR-em w sektorze IT, #BeeTalks będzie dla nas cennym uzupełnieniem branżowej wiedzy. Najczęściej odcinki podcastu mają formę wywiadów ze specjalistami — zarówno z branży HR, jak i technologicznej.

Mimo że — podobnie jak większość polskich podcastów — audycja ma dość krótką historię, to można przypuszczać, że uda jej się zyskać silną pozycję na liście polskojęzycznych podcastów. Fakt, że tematyka audycji skupia się wokół rynku IT, czyni ten podcast propozycją dla ściśle określonej grupy odbiorców. 

Link do podcastu

Biznes w IT

Podcast Piotra Buckiego to propozycja nie tylko dla HR-owców, ale praktycznie dla każdego pracownika nowoczesnej firmy — tematyka poruszana w audycjach to szeroki wachlarz zagadnień: od zarządzania, przez HR i employer branding, po sprzedaż. 

Z racji tego, że Biznes w IT jest jednym z najpopularniejszych podcastów na temat HR w Polsce, można przypuszczać, że audycje będą kontynuowane. Warto podcast Piotra Buckiego dodać do listy ulubionych.

Link do podcastu

Dream Employer

Autorem tego podcastu jest Paweł Zawadzki. Dobre praktyki w HR, strategie i kampanie employer brandingowe to główne obszary tematyczne audycji. Spora wartość podcastu płynie z obecności zapraszanych gości. Są to bowiem cenieni eksperci ze świata HR.

Porównując do większości polskich podcastów Dream Employer można uznać za podcast dojrzały. W ramach audycji ukazało się już 16 odcinków i co najważniejsze, widać wyraźną regularność publikacji. 

Link do podcastu

EB-on Employer Branding w firmie

Audycja Małgorzaty Wojciekiewicz jest propozycją obowiązkowa dla osób zainteresowanych employer brandingiem. EB to główny obszar tematyczny publikowanych odcinków podcastu. W zasadzie można audycja ta może być traktowana jako niezależne źródło na temat branży, bowiem prezentowana wiedza dotyczy wielu obszarów EB. 

Co ważne, odcinki są publikowane z dość dużą regularnością, można więc spodziewać się, że stali słuchacze będą zadowoleni ze stale publikowanych, nowych treści.

Link do podcastu

Głos HR

Na łamach podcastu możemy wysłuchać wywiadów, case study i wskazówek na temat rynku HR i employer brandingu. Jak większość podcastów, Głos HR jest stosunkowo nową pozycją, jednak z czystym sumieniem można polecić tę audycję jako cenne źródło wiedzy dla specjalistów zajmujących się rynkiem pracy.

Adresatami podcastu są nie tylko pracownicy HR, lecz również osoby interesujące się rynkiem pracy z perspektywy pracownika.

Link do podcastu

Głos Rynku Pracy

Jedną z propozycji wartych uwagi jest podcast tworzony przez OLX. Jak twierdzą jego twórcy, jest to propozycja dla pracodawców, rekruterów, oraz pracowników HR. Wystarczy sprawdzić listę poruszanych tematów, by zauważyć, że audycje są adresowane do szerokiego grona odbiorców. Poruszane tu zagadnienia podchodzą do HR w szeroki sposób — widząc związek branży z marketingiem, psychologią. 

Należy zaznaczyć, że w momencie, gdy publikujemy ten artykuł, Głos Rynku Pracy wygląda na zawieszony — od ponad miesiąca nie pojawiła się na nim żadna publikacja. Warto jednak nasłuchiwać sygnałów ze strony OLX.

Link do podcastu

HR Espresso

Nazwa audycji może sugerować, że prezentowane tu treści przyjmują formę krótkich odcinków. Nic bardziej mylnego — każda część HR Espresso to porcja sporej dawki wiedzy, przekazana w co najmniej 30-o minutowych audycjach. Często występującym formatem w podcaście są wywiady. 

Jak twierdzi sam autor podcastu, Jarosław Jarzębowski, w planach ma stworzenie jednego z największych podcastów na temat HR w Polsce. Jesteśmy przekonani, że warto śledzić hashtag #HRespresso w mediach społecznościowych. 

Link do podcastu

HR na szpilkach

HR na Szpilkach to ważna pozycja na liście podcastów dla rekruterów. Mimo że odcinki podcastu nie pojawiają się z regularną częstotliwością, to z pewnością warto jest obserwować audycję Moniki Smulewicz. Choć jak twierdzi sama autorka, szczególne miejsce w kręgu jej zainteresowań zajmuje tematyka dotycząca prawa pracy, to w audycjach można posłuchać na temat różnych aspektów branży HR. 

Najlepszym dowodem potwierdzającym wysoką jakość treści prezentowanych w ramach podcastu, jest ilość osób obserwujących facebookowy fanpage autorki —  Przeszło 30 tysięcy osób nie może się mylić. 

Link do podcastu

HR-UP!

HR-UP! to w dużej mierze wywiady z ekspertami, ale nie tylko, bo autorka, Agnieszka Widacka dzieli się również swoją wiedzą i spostrzeżeniami z obszaru branży HR. Audycja ta jest jedną z cieszących się najdłuższą historią publikacji i jest to powód, który czyni HR-UP! cennym źródłem wiedzy na temat branży.

Jedynym mankamentem słuchowiska, bywa niska jakość dźwięku, ale to naprawdę drobnostka w porównaniu z wartością, jaka płynie z audycji Agnieszki Widackiej. Z pewnością HR-UP! nie może zabraknąć na liście podcastów HR-owca i specjalisty ds. employer brandingu.

Link do podcastu

Ludzie z Pracy

Autorką tego podcastu jest Róża Szafranek. Jej audycja przypadnie do gustu zarówno pracownikom, jak i pracodawcom zainteresowanym branżą HR. Podcast często traktuje o trudnych tematach, z którymi w codziennym życiu zawodowym spotyka się każdy z nas.

Podcast ruszył w 2020, a ostatni świeży i cieplutki odcinek audycji jest ze stycznia 2021 i jeszcze nie zdążył na dobre wystygnąć.

Link do podcastu

Przyjazny HR — Małgorzata Parzych

Choć sama autorka podcastu podkreśla, że skupia się na zagadnieniach związanych z przepisami prawa odnoszącymi się do branży HR, to tematyka poruszana w  audycjach wykracza poza ten obszar. 

Słuchając podcastu, można sporo dowiedzieć się na tematy związane z zarządzaniem procesami, psychologią, a także otrzymać wiele cennych odpowiedzi na popularne bolączki działów kadr.

Link do podcastu

Raczkuję w HaeRach

Kolejna audycja szeroko traktująca o HR-rze i employer brandingu. Autorem podcastu jest Filip Kaczmarek, który do odcinków Raczkuję w HaeRach zaprasza inspirujące osoby z branży. 

W momencie pisania tego artykułu, na podcaście obserwujemy — miejmy nadzieję chwilową —  stagnację. Sugerujemy jednak obserwować poczynania autora.

Patrząc na dynamiczny rozwój podcastu jako formatu dystrybucji treści, można się spodziewać, że lista wartych uwagi podcastów dla HR-owców, będzie stale się wydłużać. Z drugiej strony, możliwe, że sporo tytułów z biegiem czasu stanie się audycjami-duchami, na których tylko hula wiatr. 

Link do podcastu

Hybrydowy HR 

Podcastowa nowość 2021 od Gamfi. Za nami na razie pierwszy odcinek cyklu audycji prowadzonych przez Jacka Krajewskiego, Anitę Wojtaś-Jakubowską oraz Adriana Witkowskiego. 

Hybrydowy HR zdaje się dokładnie przemyślaną odpowiedzią na zmianę modelu pracy w ostatnich kilkunastu miesiącach. Z biur do własnych biurek, z salek na wideokonferencje. Tych i wiele innych zmian oraz jak sobie z nimi optymalnie poradzić i jakie praktyki wdrożyć – na te wyzwania odpowiedzi starają się szukać autorzy prawdopodobnie pierwszego HR-owo-podcastowego debiutu w tym roku.

Link do podcastu 

Mała Wielka Firma

Marek Jankowski od ponad dekady gości na falach swojego podcastu przedsiębiorców z różnych branż. Dzięki temu słuchacze mają możliwość do poznania wielu różnych podejść i metod nie tylko prowadzenia biznesu, ale również do employer brandingu oraz HR-u. 

W trakcie 11 lat funkcjonowania podcastu, zgromadziła się wokół niego spora społeczność przedsiębiorców, którzy co roku spotykają się na urodzinach MFW na konferencji, w trakcie której uczestnicy dzielą się wiedzą i spostrzeżeniami z rozmaitych obszarów biznesu.

Link do podcastu 

Talent Development Institute

Podcast prowadzony przez Elę Krokosz mocno jest osadzony w HR-owym światku. Jednak jak sama nazwa wskazuje to na co szczególnie jest ukierunkowany to rozwój talentów, czyli ważną i często niedocenianą rolą działów human resources, które głównie kojarzone poza branżą z rekrutacją i kadrami.

Słuchając kolejnych odcinków dowiemy się jakie są strategie zarządzania talentami w firmie, jak pokierować ścieżką kariery, dlaczego to manager nie musi odpowiadać w głównej mierze za rozwój pracowników czy jak zbudować w organizacji kulturę przywódczą

Link do podcastu

Scenariusze kariery

Agnieszka Jurkowska rozpisuje przed nami scenariusze kariery. Podcast skierowany wydawać by się mogło mniej do HRowców, a bardziej do osób poszukujących pracy czy tych chcących rozwijać swoją karierę. Jednak tak naprawdę każdy zainteresowany karierą znajdzie tu coś dla siebie.

Jak szukać pracy? Jak budować relacje biznesowe? Co buduje wartość pracownika w oczach pracodawcy? Odpowiedzi na te i wiele wiele innych zagadnień słuchacze znajdą w kolejnych audycjach prowadzonych przez Agnieszkę.

Link do podcastu

Jobs Plus

Podcast – kompendium wiedzy. Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę? Jak rekrutować na facebooku i w mediach społecznościowych? Jak opinie o pracodawcy wpływają na rekrutacje i zainteresowanie kandydatów? Które oferty pracy dobrze rezonują na kandydatów?

Jobs Plus to z pewnością miejsce, w którym każdy rekruter znajdzie coś dla siebie, a kolejne odcinki poprowadzą nas typowy dzień rekrutera.

Link do podcastu

Na zdrowie organizacji

Podcast prowadzony przez Marcina Sasina jak sam tytuł wskazuje ma na celu poprawienie kondycji organizacji. Jego gośćmi są liczni konsultanci, przedsiębiorcy oraz managerowie. 

Branża HR i rekruterzy będą mogli dowiedzieć się z podcastu jak zarządzać rozwojem organizacji, by uniknąć wahań w zespole. Jak skutecznie wprowadzać zmiany czy choćby jakie są fazy rozwoju organizacji i jak w każdej z nich się poruszać.

Link do podcastu

Manager Plus

Założony przez Mariusza Chrapko podcast Manager Plus to świetne miejsce, by posłuchać o dobrych praktykach HR w organizacji, przywództwie, roli lidera i sposobach na budowanie bardziej efektywnego zespołu. 

Jest to miejsce nie tylko, dla HR Managerów. Wiedza zebrana na falach Managera Plus z pewnością przyda się każdej osobie, która przewodzi nawet małemu zespołowi. Rekruterowi, który będzie chciał lepiej zrozumieć potrzeby organizacji czy liderowi, który postanowi poszukać inspiracji i dobrych praktyk w zakresie zarządzania i przywództwa.

Link do podcastu