Z raportu Indeed wynika, że zarobki to ciągle temat tabu. Aż 63% ankietowanych nigdy nie pytało swoich współpracowników o ich wynagrodzenie.

Równa płaca za równą pracę – to dość łatwo zrozumieć, niemniej raport o różnicy wynagrodzeń wśród kobiet i mężczyzn z 2022 r. pokazuje, że kobiety ciągle zarabiają 0,82 dol. na każdego dolara, który trafia do mężczyzn. Zależnie od koloru skóry i stanowiska różnica ta może być jeszcze większa.

Sprawdź: HackerRank

Wezwania do przejrzystości płac w Stanach Zjednoczonych zyskują w ostatnich latach na popularności. Jeśli firmy zaczną podawać w ogłoszeniach wynagrodzenia, albo choć widełki od – do, zlikwidowanie różnicy płac będzie o wiele łatwiejsze.

Indeed zrealizowało niedawno ankietę na grupie 1500 osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Firma stwierdziła, że przejrzystość płac może przynieść szereg korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Zarobki a ich przejrzystość

Zakres wynagrodzeń w ofertach pracy, publikowanie dokumentów zawierających informacje o wynagrodzeniach i świadczeniach na każdym stanowisku, czy otwarte dyskusje na temat honorarium. Metody są różne. W Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie, nie ma jednak przepisów, które wymagałyby aby pracodawca publikował poziom wynagrodzenia. W rzeczywistości ukrywanie tych informacji jest zakorzenione w psychice większości pracodawców. Z kolei większość pracowników nie rozmawia o swoich zarobkach ze współpracownikami. Jak podaje Indeed, 63% osób nigdy nie pytało o wynagrodzenie swojego współpracownika.

Zobacz: Praca zdalna w domu

Ludzie na ogół obawiają się, że rozmowy na temat płac doprowadzą do konfliktów. Albo okaże się, że zarabiamy o wiele mniej niż współpracownik, który zajmuje się tym samym – wtedy to my się zirytujemy. Albo okaże się, że to współpracownik zarabia o wiele mniej. Wtedy zirytuje się kolega czy koleżanka z zespołu, a my poczujemy dyskomfort i być możemy pożałujemy, że odważyliśmy się zapytać. Niektóre firmy zabraniają nawet omawiania wynagrodzeń w godzinach pracy lub podczas korzystania ze służbowych urządzeń. Przed ewentualną rozmową o płacach warto więc zapoznać się z polityką obowiązującą w danej organizacji.

  • 38% ankietowanych twierdzi, że dyskutowanie z innymi o zarobkach to temat tabu
  • 37% jest zdania, że nie chce wywoływać dramatów ani denerwować innych współpracowników
  • 27% uważa, że nie chce mieć kłopotów z przełożonymi w swojej firmie za omawianie wynagrodzeń z innymi
  • 23% przyznaje, że nie chce być oceniana za to, ile zarabia

Powyższe powody również padały w badaniu Indeed. Serwis przekonuje natomiast, że przejrzystość wynagrodzeń to jeden z najlepszych sposobów oceny, czy jesteśmy sprawiedliwie wynagradzani.

Zarobki powinny być sprawiedliwe

Uczciwe wynagrodzenie jest kluczowe podczas przyjmowania nowej pracy. Aż 80% osób stwierdziło w badaniu, że jest to najważniejszy czynnik przy przyjmowaniu oferty.

Kiedy firmy informują o zarobkach mogą liczyć na 75% więcej zainteresowania ze strony kandydatów. To oznacza, że trafi do nich o wiele więcej zgłoszeń i CV. Ponadto 56% ankietowanych przyznało, że chętniej aplikowałoby do firmy, której nazwy nie zna, jeśli ta publikowałaby widełki płacowe.

Inne ważne wnioski z badania? Po pierwsze, 83% osób stwierdziło, że byłoby bardziej skłonnych do pozostania w firmie, wiedząc że są uczciwie wynagradzane. Transparentność ze strony pracodawcy zwiększa lojalność pracownika. I po drugie, 84% dodało, że jest bardziej zaangażowanych w pracy, gdy wie, że ich wynagrodzenie jest uczciwe.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.