Rozmowa kwalifikacyjna ma bardzo duże znaczenie, a kiedy odbywa się w formie rozmowy wideo – jeszcze większe. Poznaj wskazówki dotyczące mowy ciała (i nie tylko!), aby wypaść jak najlepiej.

Aby skutecznie komunikować się w trakcie rozmowy wideo zwracaj uwagę zarówno na ton głosu, jak i mimikę. Tutaj liczy się autentyczność i szczerość. Nawet jeśli jesteś w świetnym nastroju, nikt w to nie uwierzy jeżeli stosujesz płaski ton głosu i mówisz coś ze zmarszczonym czołem. Sama twarz to również nie wszystko, bo ważna jest także mowa ciała.

Sprawdź: HackerRank

Jeśli chcesz zaimponować rekruterom i osobom po drugiej stronie monitora, postaw na odpowiednią mowę ciała. Twoje ruchy będą widoczne i mają znaczenie nawet wtedy, gdy komunikujesz się zdalnie. Weź pod uwagę następujące wskazówki:

1. Rozmowa kwalifikacyjna a kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy to coś, co często odbywa się instynktownie, gdy rozmawiamy z kimś osobiście i na żywo. Jednak gdy prowadzisz spotkanie wideo i chcesz sprawiać wrażenie, że patrzysz komuś w oczy, powinieneś patrzeć bezpośrednio w kamerę. Patrzenie na drugą osobę lub na siebie na ekranie sprawi, że tak naprawdę patrzysz gdzie indziej.

Nie jest to konieczne, aby patrzeć w kamerę przez cały czas, ale warto zrobić to choćby przy kilku istotnych kwestiach.

2. Utrzymuj dobrą postawę

Okazuj większe zainteresowanie drugą osobą, co można zrobić m.in. poprzez odpowiednią postawę. Siedź prosto, podtrzymuj kontakt wzrokowy i już te dwie rzeczy sprawią, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz uznany za kogoś, kto jest uważny i chętny do zaangażowania się w spotkanie.

Za każdym razem, gdy prowadzisz z kimś rozmowę wideo, usiądź na wygodnym krześle, na którym będziesz mógł siedzieć prosto przez dłuższy czas. Odpowiednia, dobra postawa to ważna rzecz w trakcie tego typu spotkań.

3. Zwracaj uwagę na swoje ręce

Gestykulacja. Są takie osoby, które używają za dużo gestów rąk, ale są też takie, które zupełnie z nich nie korzystają. Jak to zwykle bywa w przypadku mowy ciała, idealna jest równowaga.

Zobacz: Test na szybkie pisanie

Warto pamiętać, że pewne kluczowe wypowiedzi możesz dodatkowo podkreślić gestem ręki. I powinniśmy mieć przede wszystkim wolne ręce, aby w razie potrzeby móc zareagować na coś szybkim i prostym gestem.

Inaczej mówiąc, staraj się w trakcie rozmowy o choć 2-3 gesty, co dodatkowo pokaże, że jesteś zaangażowany.

4. Nie bądź kimś, kim nie jesteś. Rozmowa kwalifikacyjna musi być autentyczna

Na koniec najważniejsze: nie udawaj. Jeśli coś sprawia ci duży kłopot, nie próbuj tego przełamywać. Wszelkie sztuczne działania są łatwo wyłapywane i zamiast wyglądać bardziej pewnie siebie czy profesjonalnie, możesz wyjść na kogoś, kto jest nienaturalny albo wręcz zbyt pewny siebie (gdy przesadzisz z konkretnym zachowaniem).

Staraj się być sobą, zdobądź się na uśmiech, a także nie bój się subtelnych niuansów, które składają się na twoją osobowość. Bądź autentyczny – to zdecydowanie najlepsze, co możesz zrobić i doceni to każdy rozmówca.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.