Branża IT zmienia się dynamicznie. Trudno jest w pełni samodzielnie śledzić zachodzące zmiany. Z pomocą przychodzą nam w potrzebie specjalistyczne blogi prowadzone przez pasjonatów. Wartościowe źródła zdecydowanie rozbudują naszą wiedzę i pozwolą stale rozwijać nasze umiejętności. Z drugiej jednak strony łatwo też dać się zalać informacjami, które niekoniecznie muszą być wartościowe. Przesyt informacji to jeden z problemów współczesnego świata. Czasem trudno jest znaleźć te na których nam zależy, spośród setek odtwórczych i wątpliwej jakości źródeł.
W tym celu, przygotowaliśmy specjalnie dla Was listę sprawdzonych blogów, do których zdecydowanie warto regularnie zaglądać. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem lub masz już za sobą napisane tysiące linijek kodu, każdy znajdzie coś dla siebie.

1. A List Appart

A list appart to blog z długą historią. Założony w 1997r. (choć sama strona wystartowała w 1998r.) przez Jeffrey’a Zeldman’a i Brian’a Platz’a od lat wspiera programistów w potrzebie. Dotyczy nie tylko kwestii back-endowych. Porusza wszystkie tematy związane z tworzeniem stron webowych. Blog dzieli się na szereg kategorii, takich jak: code, content, design, industry&business, process i user experience. Znaleźć tam możemy zarówno artykuły tłumaczące absolutne podstawy, jak również poruszające znacznie bardziej zaawansowane tematy. Zdecydowanie warto zaglądać!

2. CodeForGeek

Chyba nikomu tutaj nie trzeba przedstawiać framework’a Node.js. Niezwykle popularne, wieloplatformowe środowisko, oparte na języku JavaScript. CodeForGeek to blog od pasjonata, dla pasjonatów. Założony ponad 7 lat temu blog jest stale rozwijany. Znaleźć tam możemy ogromną dawkę wiedzy poświęconą właśnie Node.js. Setki artykułów i poradników, jest w czym wybierać.
Bonus, dla wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem związanym z wykorzystywaniem Node.js. Bardzo polecam blog 'The NodeSource Blog’, skupiony włącznie kwestii bezpieczeństwa. Równie ciekawy i przydatny w poszerzeniu swojej wiedzy o tak ważny temat jakim jest bezpieczeństwo.

szukasz pracy w IT

3. Laravel-news

Laravel-news to blog firmowy twórców, jak łatwo się domyślić, framework’a Laravel. Oparty na języku PHP, jest niezwykle popularny i bardzo lubiany przez web developerów. Na blogu poruszane są różne wątki. Są dotyczące najnowszych aktualizacji, kwestii technicznych, ale też około-tematycznych. Okazjonalnie pojawiają się również artykuły sponsorowane, jednak jest to raczej rzadkością. Założony w 2012 r. blog stale zasilany jest wartościową i przede wszystkim sprawdzoną dawką wiedzy. Blog zdecydowanie warty polecenia.

4. Oracle Blog

Firma Oracle to firma, którą w środowisku znają chyba wszyscy. Do ich najważniejszych produktów należą z całą pewnością baza danych MySQL oraz Java do której mają prawa. Ich blog firmowy 'Oracle Blog’ jest istną kopalnią wiedzy, w której łatwo się zakopać. Tona materiałów poświęcona ich produktom zapewni nam ogromną dawkę wiedzy. Informacje o najnowszych aktualizacjach, poradniki, ciekawostki, to jedynie cząstka tego co możemy tam znaleźć. Warto jednak odnotować, że artykuły nie są wyłącznie poświęcone branży IT. Łatwo jednak się w tym odnaleźć i z pomocą odpowiednich kategorii znaleźć informacje wyłącznie z obszaru, który nas interesuje.

5. Baeldung

Baeldung to blog, można powiedzieć, wyłącznie praktyczny. Znajdziemy tam wyłącznie praktyczne poradniki i artykuły. Założony przez Eugen’a Paraschiv’ego, stale rozwijany i poszerzający się o kolejne tutoriale, ciekawostki, informacje o aktualizacjach. Jest świetnym uzupełnieniem posiadanej wiedzy. Co najważniejsze, bez artykułów „zapychaczy”, na blogu pojawia się wyłącznie „quality content”. Zdecydowanie godny polecenia.

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.