Rok 2021 przyniósł nam wiele zmian i niespodzianek. Niepewność związana z szalejącą pandemią, obostrzenia, zmiana modelu pracy, wzrost cen. Wszystkie te rzeczy znacząco wpłynęły nasze życie i sposób funkcjonowania. Nie bez znaczenia pozostały również dla branży IT.

1. Python

2021 rok zdecydowanie należał do Python’a. Tak wynika ze statystyk PYPL (PopulatiY of Programming Language), które badają popularność na podstawie wyszukiwań fraz w Google. Język Python zyskał również pierwsze miejsce w zestawieniu TIOBE Programming Language of the Year, drugi raz z rzędu. Wydaje się więc, że pozycja na rynku jest stabilna i jego znaczenie w będzie cały czas rosnąć. Język ten jest dość prosty i intuicyjny, nie bez powodu wybierany jest przez dużą część osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem. Pierwsze miejsce zdecydowanie zasłużone!

2. Rozwój sztucznej inteligencji

Technologia, której w takich zestawieniach nie może zabraknąć. W ubiegłych latach rozwija skrzydła coraz bardziej i z całą pewnością jesteśmy dopiero na początku drogi w jej rozwoju. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo już teraz na niej polegamy. Ogromne znaczenie w tym procesie miała pandemia, która zmusiła nas do zaadaptowania się w warunkach izolacji. Rozwój tej technologii może również tłumaczyć niesłabnącą popularność języka Python. Już teraz masowo korzystamy z pomocy AI. Wydaje się, że z czasem jej rola w naszym życiu będzie tylko rosnąć.

via financesonline.com

3. Cyberbezpieczeństwo

W roku 2021, oprócz zmagań z kolejnymi falami zachorowań, musieliśmy zmagać się również z falą ataków hakerskich. Wydaje się, że zeszły rok był pod tym względem rekordowy. Ilość doniesień o wyciekach danych, sieciach opanowanych przez ransomware’y czy zmasowanych kampanii phisingowych jest zatrważająca. Te okoliczności sprawiły, że firmy jeszcze bardziej zwróciły uwagę na bezpieczeństwo swojej infrastruktury i danych w nich zawartych. Nie zanosi się by 2022 był pod tym względem lepszy, ale może większa świadomość kadr zarządzających i doświadczenia wyniesione z poprzednich ataków sprawią, że choć trochę utrudni się życie atakującym, a nasze dane będą choć trochę bezpieczniejsze.

via financesonline.com

4. IoT

Internet of Things, może nie każdy zna to pojęcie, ale na pewno każdy z nich korzysta. Ilość „smart” urządzeń, które mają ułatwiać nasze życie i czynić je wygodniejszym rośnie lawinowo. Rozwój IoT ciekawie obrazuje fakt, w jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpływa na zmianę naszego stylu życia. Przewiduje się, że do 2030 roku, średnio, każdy z nas będzie posiadał do 15 urządzeń tego typu. Wydaje się, że nawet niska podaż na rynku układów scalonych nie jest w stanie tego zmienić. Odbija się to jednak czkawką producentom elektroniki. Przykładowo czas oczekiwania na nowe auto z salonu, wyposażonego w liczne urządzenia IoT może wynosić nawet rok. Nie napawa to optymizmem na przyszłość, popyt na urządzenia tego typu będzie nadal rosnąć, a czas oczekiwania, wydłużać.

via financesonline.com

5. Praca zdalna

Mimo, że pierwszy szok związany z przestawieniem się na nowy sposób pracy mamy już za sobą, wciąż niektórzy odczuwają negatywne skutki tej zmiany. Wydaje się jednak, że duża część z nas zdążyła się już przyzwyczaić, a nawet dostrzegamy jej pozytywne skutki. Praca zdalna wpłynęła jednak zdecydowanie na nasze przyzwyczajenia i sposób pracy. Pomimo, że wielu pracowników może się cieszyć z tej zmiany, nowa organizacja pozostaje dużym wyzwaniem dla pracodawców. Brak nadzoru, adaptacja prawa pracy do nowych okoliczności to tylko jedne z wielu problemów. Zmiana modelu pracy to wyzwanie, z którym branża musi sobie poradzić gdyż tendencja do pracy zdalnej nie osłabnie. Może się wydawać, że nawet osłabnięcie pandemii może nas nie zachęcić do nagłego powrotu do biur.

Podsumowanie

Rok 2021 był ciekawy, zaskakujący i jednocześnie niepokojący. Pomimo niepewnej sytuacji na świecie, branża IT wciąż zyskuje na znaczeniu i stale się rozwija. Pod tym względem jesteśmy spokojni o przyszłość i jednocześnie bardzo ciekawi, w którym kierunku rynek IT podąży w roku 2022. Przyszłość zapowiada się równie niepokojąco co ekscytująco.

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.