Popularny dostawca usługi VPN (Virtual Private Network) NordVPN opublikował raport, ile średnio Polacy spędzają czasu w Internecie i porównał te statystki na tle innych państw. 23 lata, 5 miesięcy i 16 dni to dużo, ale jak się okazuje, wcale nie najwięcej.

Jak wynika z badania, przeciętny obywatel spędza w sieci 51 godzin tygodniowo, więc nieco ponad dwa dni. Dużo? W skali roku daje to 110 dni, prawie 1/3 roku. Statystyka robi się jeszcze bardziej uderzająca kiedy weźmiemy pod uwagę średnią życia w Polsce, która wynosi 77,8 lat. Wychodzi więc, że średni mieszkaniec naszego kraju spędza prawie jedną trzecią swojego życia w Internecie.

Dodatkowo w badaniach wskazano, że jego aktywność zaczyna się średnio o 09:01, a kończy o 21:49. I wcale nie możemy mówić, że spędza ten czas pracując. Poświęca na tę czynność jedynie 16 godzin tygodniowo, pozostałe 35 natomiast, spędza na innych aktywnościach.

Polski Internauta na tle innych krajów.

Prawie 23 i pół roku, spędzone w sieci wydawać może się bardzo dużo. Badanie przeprowadzono jednak również w innych krajach i na ich tle wcale nie odstajemy. Można powiedzieć, że wypadamy przeciętnie. Rekordzistą zdecydowanie jest Hiszpania, gdzie spędza się średnio 28 lat i 9 miesięcy oraz Francja, z wynikiem 27 lat, 7 miesięcy i 6 dni.

Co dokładnie robimy w sieci?

W badaniach zapytano ankietowanych również o to, na czym spędzają najwięcej czasu. Nie będzie to zaskoczenie, ale z ankiet wynika, że średnio najwięcej czasu zabierają nam media społecznościowe. Tygodniowo poświęcamy na nie 7 godzin i 4 minuty. Niewiele mniej, zajmuje nam też oglądanie krótkich filmików, 6 godzin i 2 minuty tygodniowo. Wcale nie tak dużo jak może się wydawać, czasu spędzamy na korzystanie z serwisów VOD, 4 godziny i 38 minut w tygodniu (raptem dwa filmy). Oczywiście nie mogło zabraknąć również streamingów muzyki. Średnio korzystamy z tych usług 3 godziny i 20 minut w tygodniu. Pozostały czas poświęcamy na takie czynności jak bankowość (ok. 3h), szukanie informacji (ok. 3h), czy robienie zakupów (ok. 2h).

Posumowanie

Badanie zrobione przez NordVPN pokazuje, jak ważną częścią naszego życia stał się Internet. Możemy tylko się domyślać jak na wyniki wpłynęła obecna sytuacja związana z pandemią i izolacją. Nie możemy chyba jednak liczyć, że czas, który spędzamy w sieci będzie się zmniejszał. Technologia stale się rozwija i ma coraz większy wpływ na nasze życie. Być może warto również zbadać samemu, ile czasu przeznaczamy na aktywność w sieci?

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.