Czy C++ utrzyma swoje dominujące pierwsze miejsce, czy może Python i Javascript go wyprzedzą? Jesteś ciekaw, które nowe języki zdobywają popularność wg rankingu Tiobe i czy twój ulubiony język utrzymuje swoją pozycję? Zapoznaj się z naszym wykazem! W oparciu o kwietniowe dane indeksu Tiobe, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie TOP 10 najpopularnikeszych języków programowania w 2023 roku!

Python

Python to zdecydowany lider wśród języków programowania, zdobywający coraz większą popularność. Jego intuicyjna składnia i szerokie zastosowanie, od tworzenia oprogramowania dla robotów po analizę danych, przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych programistów. Wiele firm, takich jak Google, NASA, Netflix, Instagram czy Dropbox, korzysta z Pythona ze względu na jego łatwość nauki i elastyczność. Możliwość współpracy różnych specjalistów na jednej technologii sprawia, że Python jest popularny wśród firm o różnorodnym profilu działalności.

C

To jeden z najstarszych i najpopularniejszych języków programowania, który wciąż cieszy się dużym uznaniem. Jego prostota i efektywność przyciągają zarówno doświadczonych programistów, jak i początkujących. Często stosowany w tworzeniu oprogramowania wbudowanego (embedded), systemów operacyjnych i aplikacji niskopoziomowych. Wiele firm technologicznych go używa, ze względu na jego niezawodność i wydajność. Możliwość współpracy różnych specjalistów na jednej technologii sprawia, że C jest popularny w firmach o różnorodnym profilu działalności.

źródło: www.tiobe.com

Java

Ten obiektowy język programowania jest szeroko stosowany w tworzeniu aplikacji enterprise, aplikacji mobilnych na platformie Android, systemów wbudowanych, gier i wielu innych. Java jest znana ze swojej zdolności do działania na różnych platformach, co oznacza, że aplikacje napisane w Javie mogą być uruchamiane na różnych systemach operacyjnych i urządzeniach, bez konieczności dokonywania znacznych zmian w kodzie źródłowym. Dzięki temu Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania w dziedzinie tworzenia oprogramowania, ze względu na swoją elastyczność i możliwość uruchamiania na wielu różnych platformach.

C++

Język C++ jest rozszerzeniem języka C i jest szeroko stosowany w tworzeniu oprogramowania systemowego, aplikacji desktopowych, gier komputerowych, aplikacji embedded systems, aplikacji kryptograficznych i wielu innych. Jego zaawansowane funkcje, takie jak wskaźniki, dziedziczenie wielokrotne i przeciążanie operatorów, sprawiają, że C++ jest jednym z najpotężniejszych języków programowania dostępnych na rynku. Mimo że C++ jest złożony i wymaga doświadczenia programistycznego, jego wydajność i elastyczność czynią go nadal popularnym wyborem w wielu projektach.

C#

Język C# (C-sharp) został opracowany przez Microsoft i jest często stosowany w tworzeniu oprogramowania na platformie Microsoft .NET. C# jest obiektowym językiem programowania, który jest często używany do tworzenia aplikacji desktopowych, gier komputerowych, aplikacji webowych i innych rozwiązań na platformie Microsoft. Jego integracja z narzędziami i technologiami Microsoft oraz rosnące zastosowanie w dziedzinie rozwoju aplikacji na platformie chmurowej Azure czynią go popularnym wyborem dla programistów korzystających z ekosystemu Microsoft.

Visual Basic .NET

Jest to inny język programowania rozwijany przez Microsoft, który jest często stosowany do tworzenia aplikacji desktopowych i rozwiązań biznesowych na platformie .NET. Visual Basic .NET (VB.NET) jest uważany za język programowania o wyższym poziomie abstrakcji, co oznacza, że jest bardziej przyjazny dla początkujących programistów. Mimo że nie jest tak popularny jak C# czy Java, wciąż jest używany w wielu organizacjach i przedsiębiorstwach.

źródło: www.tiobe.com

JavaScript

Ten skryptowy język programowania jest powszechnie stosowany w tworzeniu stron internetowych, aplikacji webowych, serwerów oraz innych rozwiązań opartych na technologiach webowych. JavaScript jest nieodzownym narzędziem w dziedzinie front-endowego (strona klienta) oraz back-endowego (strona serwera) programowania, a także w dziedzinie rozwoju mobilnego z użyciem frameworków takich jak React Native czy Angular.

R

Jest to język programowania i środowisko do analizy danych i statystyki. R jest powszechnie stosowany w dziedzinie analizy danych, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, statystyki i innych dziedzinach związanych z przetwarzaniem danych. Jego ogromna liczba bibliotek i modułów dedykowanych do analizy danych czynią go jednym z najważniejszych narzędzi w dziedzinie naukowych badań danych.

Swift

Język Swift został opracowany przez Apple i jest używany w tworzeniu aplikacji na platformy macOS, iOS, watchOS i tvOS. Jest to język obiektowy, który zastępuje Objective-C jako główny język programowania do tworzenia aplikacji na platformie Apple. Swift jest znany z prostoty, bezpieczeństwa typów, wydajności i bogatej składni, co sprawia, że jest atrkcyjnym wyborem dla programistów tworzących aplikacje na urządzenia Apple.

TypeScript

Język programowania stworzony przez Microsoft, rozszerzającym możliwości języka JavaScript i powszechnie używany tam, gdzie stosuje się także JavaScript. Szczególnie popularny wśród programistów Angulara. Jedną z głównych zalet TypeScript jest automatycznie wychwytywanie błędów na już na etapie tworzenia kodu, co znacznie usprawnia pracę. Wzbogaca JavaScript o typowanie, enumerację, typy generyczne i usprawnienia w funkcjach. Idealny do projektów komercyjnych, zapewniający stabilność pracy i ułatwiający współpracę wielu programistów.

Podsumowanie

W oparciu o ranking Tiobe można zauważyć, że Python, C, Java, C++, oraz C# są jednymi z najbardziej popularnych języków programowania na świecie. Są szeroko stosowane w różnorodnych projektach, od tworzenia aplikacji desktopowych, przez gry komputerowe, aplikacje webowe, aż po analizę danych i sztuczną inteligencję. JavaScript, R, Swift oraz TypeScript również zajmują znaczące miejsca w rankingu i są popularne w swoich specjalizacjach, takich jak rozwijanie stron internetowych, analiza danych, tworzenie aplikacji na platformy Apple czy typizacja języka JavaScript.

Warto zauważyć, że popularność języków programowania jest dynamiczna i może się zmieniać w zależności od trendów technologicznych, potrzeb rynku i innych czynników. Niezależnie od tego, który język programowania jest aktualnie na topie, ważne jest, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twoich celów i projektów.

Zobacz też:

Jak zbudować efektywny proces rekrutacji programistów?

Poznaj 7 zawodów przyszłości w obszarze AI

Czy 4-dniowy tydzień pracy to przyszłość? Pracuj mądrze, nie ciężko: Kanban, Pomodoro i GTD