Spam to duże zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale też produktywności. Wiadomości e-mail będące spamem są postrzegane jako coś więcej niż tylko uciążliwe. W rzeczywistości bardzo szkodzą naszej codziennej produktywności.

Sprawdź: Urlop B2B

Z raportu Security Boulevard wynika, że od 45% do nawet 85% wszystkich wiadomości e-mail generowanych każdego dnia to spam. W tej grupie wliczone są także wiadomości zawierające złośliwe oprogramowanie malware i zawirusowane załączniki.

Co oznacza spam dla pracownika?

Nie wszyscy pracownicy otrzymują tak dużą liczbę spamu. Problem dotyczy przede wszystkim osób, które współpracują z zewnętrznymi dostawcami i korzystają z darmowych skrzynek e-mail. Takie osoby mogą otrzymywać dziennie nawet 30-50 wiadomości spamowych. Odpowiednie filtrowanie, sortowanie i usuwanie wiadomości zajmuje im ok. 5 godz. rocznie. Inaczej mówiąc, wiele osób marnuje 5 godz. swojego czasu na radzenie sobie ze spamem – i tak co roku! Dodajmy, że to czas, którego nigdy nie uda nam się odzyskać.

Z raportu wynika, że osoby, które otrzymują od 30 do 60 wiadomości spamowych dziennie, spędzają już nawet ok. 11 godz. rocznie na tym samym zadaniu. A jeśli ktoś dostaje każdego dnia aż 100 wiadomości, wówczas traci na „walkę z pocztą” nawet 18 godz. w ciągu roku.

To zwykle wygląda na to, że wykonujemy jakieś zadanie, sprawdzimy pocztę, a następnie usuniemy 2 czy 4 wiadomości spamowe. Wydaje się, że robimy to przy okazji, jednak cenne minuty uciekają. Jeśli ocenimy, że dana firma zatrudnia np. 300 pracowników, z czego każda osoba traci w ciągu roku choćby 5 godz. na walkę ze spamem, w skali roku jest to już 1500 godz. A to dla firmy już kilka etatów!

Zobacz: Co to framework

Wszystko to sprawia, że wniosek jest prosty: warto stosować filtry antyspamowe. Nie brakuje narzędzi zabezpieczających przed spamem, a także oferują je dobrej jakości usługi pocztowe.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.