Wiele osób zastanawia się dlaczego karty graficzne są tak drogie. Powodów jest kilka, ale warto wiedzieć już teraz, że w maju ich ceny spadły średnio o 15%. To dobra wiadomość!

Karty graficzne ciągle są bardzo drogie. Za topowe modele zapłacimy wciąż ponad 10 tys. zł. Dla przykładu, EVGA GeForce RTX 3090 Ultra kosztuje ok. 11 200 zł, a Zotac GeForce RTX 3090 – ok. 10 400 zł. Jeśli ktoś chce grać w najnowsze produkcje AAA w trybie 4K i ze wszystkimi efektami wizualnymi, musi liczyć się z dużymi wydatkami.

Dlaczego karty graficzne są drogie?

Głównym powodem wysokich cen kart graficznych są kryptowaluty – przede wszystkim ETH z blockchaina Ethereum. W ostatnich latach wiele osób kupowało najwydajniejsze karty graficzne, aby wykorzystywać je do przetwarzania transakcji i zadań w blockchainie Ethereum. Nazywa się to potocznie „kopaniem kryptowalut”. W zamian za zapewnianie infrastruktury dla blockchaina, użytkownicy byli i nadal jeszcze są nagradzani kryptowalutą Ether (ETH), którą można później sprzedać na giełdzie za prawdziwe pieniądze.

IT-Leaders.pl

Sklepy szybko zdały sobie sprawę, że karty graficzne mogą kosztować więcej. Skoro ktoś kupuje taki sprzęt, by następnie na nim zarabiać, można podnieść cenę – tak, aby koszt zakupu zwracał się nie po paru miesiącach, ale np. po roku czy dwóch. I tak, metodą prób i błędów, sklepy podnosiły ceny, aż w końcu udało im się znaleźć „złoty punkt”. Czyli sprzedawać karty graficzne możliwie drogo, ale ciągle za takie pieniądze, że nie było problemu ze znalezieniem klientów.

Sprawdź: Wiersz poleceń – komendy

Jednocześnie w zasadzie żaden sklep nie przejmował się tym, że karty graficzne były tworzone przede wszystkim z myślą o graczach i entuzjastach technologii. Głównym, docelowym klientem stał się „górnik krypto”. Ten był w stanie zapłacić nawet 3 czy 5 razy więcej za daną kartę. I tak, gracze mogli jedynie zostać z pytaniem: Dlaczego karty graficzne są drogie?

Dodatkowo na wysokie ceny wpłynął fakt, że pojawiły się problemy z dostępnością. Producenci tacy jak Nvidia informowali, że nie są w stanie zapewniać wystarczającej ilości kart, co też przyczyniło się do wysokich cen.

W maju ceny spadły średnio o 15%

Obecnie jednak karty w końcu potaniały. Po pierwsze, blockchain Ethereum szykuje się do przejścia na inny algorytm – proof of stake zamiast proof of work. W rezultacie nie będzie już polegał na sprzęcie i kartach graficznych. To sprawia, że stały się one mniej atrakcyjne dla „górników”. Ponadto samo ETH znacznie potaniało ze względu przez ostatnie spadki na giełdach kryptowalut. To z kolei powoduje, że na zwrot z inwestycji musielibyśmy czekać o wiele dłużej niż dawniej. A zatem trzeba było obniżyć ceny, by karty nadal pozostały atrakcyjne dla „górników”.

Zobacz: Test na szybkie pisanie

Jak zauważa serwis Tom’s Hardware, już ponad połowa kart graficznych Nvidii i AMD obecnej generacji jest sprzedawana w sugerowanej cenie detalicznej. Lub nawet taniej. Poprawiła się też dostępność w sklepach. Obecnie stosunkowo łatwo znajdziemy karty graficzne w e-sklepach i nie trzeba ich kupować w serwisach aukcyjnych, gdzie panowała zasada „kto da więcej”.

Ceny kart graficznych w maju spadły średnio o 15% w porównaniu z poprzednim miesiącem. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza w świetle panującej drożyzny i inflacji.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.