Wiele osób zastanawia się dlaczego karty graficzne są tak drogie. Powodów jest kilka, ale warto wiedzieć już teraz, że w maju ich ceny spadły średnio o 15%. To dobra wiadomość!

Karty graficzne ciągle są bardzo drogie. Za topowe modele zapłacimy wciąż ponad 10 tys. zł. Dla przykładu, EVGA GeForce RTX 3090 Ultra kosztuje ok. 11 200 zł, a Zotac GeForce RTX 3090 – ok. 10 400 zł. Jeśli ktoś chce grać w najnowsze produkcje AAA w trybie 4K i ze wszystkimi efektami wizualnymi, musi liczyć się z dużymi wydatkami.

Dlaczego karty graficzne są drogie?

Głównym powodem wysokich cen kart graficznych są kryptowaluty – przede wszystkim ETH z blockchaina Ethereum. W ostatnich latach wiele osób kupowało najwydajniejsze karty graficzne, aby wykorzystywać je do przetwarzania transakcji i zadań w blockchainie Ethereum. Nazywa się to potocznie „kopaniem kryptowalut”. W zamian za zapewnianie infrastruktury dla blockchaina, użytkownicy byli i nadal jeszcze są nagradzani kryptowalutą Ether (ETH), którą można później sprzedać na giełdzie za prawdziwe pieniądze.

Sklepy szybko zdały sobie sprawę, że karty graficzne mogą kosztować więcej. Skoro ktoś kupuje taki sprzęt, by następnie na nim zarabiać, można podnieść cenę – tak, aby koszt zakupu zwracał się nie po paru miesiącach, ale np. po roku czy dwóch. I tak, metodą prób i błędów, sklepy podnosiły ceny, aż w końcu udało im się znaleźć „złoty punkt”. Czyli sprzedawać karty graficzne możliwie drogo, ale ciągle za takie pieniądze, że nie było problemu ze znalezieniem klientów.

Sprawdź: Wiersz poleceń – komendy

Jednocześnie w zasadzie żaden sklep nie przejmował się tym, że karty graficzne były tworzone przede wszystkim z myślą o graczach i entuzjastach technologii. Głównym, docelowym klientem stał się „górnik krypto”. Ten był w stanie zapłacić nawet 3 czy 5 razy więcej za daną kartę. I tak, gracze mogli jedynie zostać z pytaniem: Dlaczego karty graficzne są drogie?

Dodatkowo na wysokie ceny wpłynął fakt, że pojawiły się problemy z dostępnością. Producenci tacy jak Nvidia informowali, że nie są w stanie zapewniać wystarczającej ilości kart, co też przyczyniło się do wysokich cen.

W maju ceny spadły średnio o 15%

Obecnie jednak karty w końcu potaniały. Po pierwsze, blockchain Ethereum szykuje się do przejścia na inny algorytm – proof of stake zamiast proof of work. W rezultacie nie będzie już polegał na sprzęcie i kartach graficznych. To sprawia, że stały się one mniej atrakcyjne dla „górników”. Ponadto samo ETH znacznie potaniało ze względu przez ostatnie spadki na giełdach kryptowalut. To z kolei powoduje, że na zwrot z inwestycji musielibyśmy czekać o wiele dłużej niż dawniej. A zatem trzeba było obniżyć ceny, by karty nadal pozostały atrakcyjne dla „górników”.

Zobacz: Test na szybkie pisanie

Jak zauważa serwis Tom’s Hardware, już ponad połowa kart graficznych Nvidii i AMD obecnej generacji jest sprzedawana w sugerowanej cenie detalicznej. Lub nawet taniej. Poprawiła się też dostępność w sklepach. Obecnie stosunkowo łatwo znajdziemy karty graficzne w e-sklepach i nie trzeba ich kupować w serwisach aukcyjnych, gdzie panowała zasada „kto da więcej”.

Ceny kart graficznych w maju spadły średnio o 15% w porównaniu z poprzednim miesiącem. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza w świetle panującej drożyzny i inflacji.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.