wiersz poleceń

Wiersz poleceń to nic innego niż interfejs tekstowy dla komputera. Program, który przyjmuje polecenia, a następnie przekazuje je do systemu operacyjnego.

Sprawdź: Tester oprogramowania

Z poziomu wiersza poleceń nawigujemy po plikach i folderach tak, jak w Eksploratorze Windows. Różnica – uproszczając – polega na tym, że wszystko dzieje się w prostym okienku i bez użycia elementów graficznych. Wiersz poleceń jest bowiem w pełni tekstowy.

Wiersz poleceń a przydatne komendy

Command Prompt – CMD, czyli wiersz poleceń, jest nadal potężnym i przydatnym narzędziem systemu Windows. Przedstawiamy kilka bardzo przydatnych komend:

Wiersz poleceń: Assoc, Cipher i Driverquery

Większość plików w systemie Windows jest powiązana z określonym programem. Ten zaś jest domyślnie przypisany do otwierania pliku. Czasami trudno sobie przypomnieć, jakie są poszczególne „skojarzenia” plików – wtedy przydaje się polecenie assoc. Wyświetla pełną listę rozszerzeń nazw plików i skojarzeń programów.

Dodatkowo polecenie przydaje się do zmiany skojarzenia plików. Np. assoc .txt= zmieni skojarzenie plików dla plików tekstowych na dowolny program wprowadzony po znaku równości.

IT-Leaders.pl

A co, gdy usuniemy pliki na mechanicznym dysku twardym? Tak naprawdę nie są one od razu usuwane. Zamiast tego pliki są oznaczane jako niedostępne, a zajmowane przez nie miejsce – jako wolne. Same pliki możemy jednak ciągle odzyskać, dopóki system nie nadpisze ich nowymi danymi. Polecenie cipher czyści katalog, zapisując do niego losowe dane. Aby więc wyczyścić np. dysk, użyjemy polecenia cipher /w:d, aby wyczyścić wolne miejsce. Polecenie jednocześnie nie nadpisuje nieusuniętych danych, więc nie usuniemy przypadkowo plików, które są nam potrzebne.

Zobacz: Internet satelitarny

I dalej – sterowniki. Są one ciągle jednymi z najważniejszych programów na komputerach, zapewniając poprawną pracę poszczególnych urządzeń. Nieprawidłowo skonfigurowane czy stare sterowniki mogą powodować różne problemy. Dlatego dobrze mieć dostęp do listy zawartości sterowników – i od tego jest komenda driverquery.

Wiersz poleceń: Ipconfig, Netstat, Ping

Komenda ipconfig pozwoli na poznanie adresu IP, którego aktualnie używa nasz komputer. Jeśli zaś znajdujemy się „za routerem”, otrzymamy adres sieci lokalnej routera.

Jednocześnie ipconfig jest bardzo przydatna ze względu na rozszerzenia. Dla przykładu ipconfig /release, a następnie ipconfig /renew zmusi komputer do pytania o nowy adres IP. To przydatne, jeśli mamy informację, że adres nie jest dostępny. Z kolei ipconfig /flushdns odświeży adresy DNS – to bardzo przydatne polecenie, gdy miewamy problemy z łącznością.

Polecenie netstat -an dostarczy zaś listę aktualnie otwartych portów i powiązanych adresów IP. Dowiemy się, w jakim stanie znajduje się port – czy to stan słuchający, ustalony czy zamknięty. To dobre polecenie, gdy próbujemy rozwiązywać problemy z urządzeniami podłączonymi do komputera. Albo gdy obawiamy się, że trojan mógł zainfekować system i chcemy zlokalizować źródło złośliwego połączenia.

I na koniec klasyk: ping. Polecenie, które pozwala ustalić czy pakiety docierają do określonego urządzenia sieciowego. Wpisujemy więc ping, a następnie adres IP lub domeny internetowej. Dzięki temu wysyłamy pakiet testowy na określony adres. Jeśli dotrze i zostanie zwrócony, dowiemy się z jakim opóźnieniem działa nasze łącze. Jeśli zaś nie dotrze, wiemy, że coś blokuje komunikację.

Artykuł będzie aktualizowany o dodatkowe informacje

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.