Rok 2023 w branży IT w Polsce był okresem wyzwań i zmian, które odcisnęły swoje piętno na rynku pracy. Trzy kluczowe hasła dominowały ten okres: kryzys, cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja (AI). Przenalizujmy co się wydarzyło w 2023 i w dalszej części przyjrzyjmy się, czego możemy się spodziewać w 2024 roku.

Kryzys i Wyzwania

Rok 2023 przyniósł ze sobą niepewność gospodarczą, która miała wpływ na rynek pracy w IT. Upadek Silicon Valley Bank w Stanach Zjednoczonych wywołał szokujące skutki, prowadząc do zamknięć firm technologicznych na całym świecie. To wydarzenie, choć odległe geograficznie, odbiło się echem w Polsce. Firmy zaczęły ostrożniej podchodzić do inwestycji w technologie, a niektóre musiały przeprowadzić optymalizacje i zwolnienia.

Dynamiczny rozwój technologii

Wprowadzenie zaawansowanych modeli języka, takich jak GPT-4, przyspieszyło rozwój technologii i innowacji. To sprawiło, że branża IT stała się jeszcze bardziej dynamiczna. Jednak jednocześnie globalna gospodarka stanęła w obliczu trudności związanych z pandemią oraz konfliktami zbrojnymi, co wpłynęło na stabilność rynku IT.

Cyberbezpieczeństwo jako priorytet

Podobnie jak kryzys gospodarczy, rok 2023 przyniósł także wzmożone zainteresowanie cyberbezpieczeństwem. W dobie rosnącej liczby cyberataków i zagrożeń, firmy zaczęły inwestować w ochronę swoich systemów i danych. To stworzyło nowe możliwości pracy dla specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego.

2024 – Perspektywy i Wyzwania

Szanse dla KPO (Krajowy Plan Odbudowy)

Wraz z nadejściem roku 2024, pojawiają się szanse dla rynku pracy związane z KPO. Odblokowanie środków z unijnego funduszu odbudowy na program KPO w kwocie blisko 160 mld. złotych w znacznej części mają być przeznaczona na transformację cyfrową (21,3%) i cele klimatyczne (42,7%). Będziemy mieć zaledwie 2 lata na ich wykorzystanie (do końca 2026r), co już w 2024 roku oznaczać może znaczne zapotrzebowanie na usługi IT .

Nowe inwestycje i Centra kompetencji:

Firmy z innych branż, takie jak finanse czy zdrowie, coraz częściej przekazują niektóre procesy związane z zarządzaniem wiedzą do specjalistycznych firm outsourcingowych. Planowane jest uruchomienie nowych centrów kompetencji IT w Polsce. To oznacza, że rynek pracy może mieć dostęp do nowych miejsc pracy i możliwości rozwoju. Firmy nadal widzą w Polsce atrakcyjną lokalizację do budowania i rozwijania swoich działań technologicznych.

Stabilizacja na rynku pracy:

Fale zwolnień wyhamowały, a choć rynek pozostaje konkurencyjny, to perspektywy dla specjalistów są stabilne. Digitalizacja kontynuuje swoje nieustanne postępy, co oznacza, że zapotrzebowanie na specjalistów IT pozostanie stabilne. , jednakże najważniejszym kryterium oceny programistów staje się dostarczanie realnej wartości dla organizacji.

Wzrost znaczenia umiejętności związanych z AI:

W 2024 roku kluczowe w rozwoju organizacji będzie umiejętne wdrażanie AI. Programiści będą musieli wykazać się zatem nie tylko znajomością nowych języków programowania czy frameworków, ale także umiejętnością korzystania i tworzenia narzędzi AI. Można się spodziewać, że praktyczna wiedza z obszaru sztucznej inteligencji na stałe wejdzie w zakres ich zadań.

Próg wejścia do branży:

Dla osób, które dopiero chcą wejść do branży IT, próg wejścia pozostanie wysoki. Pasja, rozwijanie umiejętności, oraz projekty niekomercyjne będą miały kluczowe znaczenie. Branża oczekuje od nowych kandydatów zaangażowania i pasji do rozwoju aplikacji.

Hybrydowe modele pracy:

Hybrydowe modele pracy, które zyskały popularność w minionym roku, nadal będą na fali wznoszącej, pozwalając na elastyczność w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Podsumowanie:

Rok 2023 był rokiem wyzwań, ale 2024 przynosi pewne perspektywy stabilności i rozwoju. Branża IT pozostaje atrakcyjna, ale konkurencja w rekrutacji wzrośnie. Warto inwestować w umiejętności związane z AI i pracować nad rozwojem kompetencji interpersonalnych, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Warto być gotowym na zmiany i dostosowywać się do nowej rzeczywistości w IT. Rok 2024 to czas, aby dostosować się do nowych trendów i inwestować w rozwój zawodowy.