Ostatni rok przyniósł ze sobą niemałą rewolucję w procesach rekrutacyjnych, a sami rekruterzy stanęli w obliczu wielu wyzwań: kandydaci ostrożnie podchodzili do zmiany pracy, obawiając się stabilności w nowej firmie oraz tego, co przyniesie przyszłość. Wiele firm zdecydowało się na prowadzenie procesów rekrutacyjnych w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów – 100% zdalnie. O ile jest to wygodna dla obu stron forma, są obszary, które są w ten sposób trudniejsze do zbadania, m.in: poziom komunikacji werbalnej i niewerbalnej kandydata, dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy. Role, o których w przeszłości nawet byśmy nie pomyśleli, że mogą być wykonywane zdalnie, teraz takie właśnie są. Jeśli rekrutujesz na stanowiska zdalne, zrewidowania wymagają również pytania, które zadajesz podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak więc możesz ocenić, czy ktoś będzie odnoszącym sukcesy pracownikiem zdalnym? Aby pomóc Ci lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zebraliśmy listę 10 pytań do rozmowy kwalifikacyjnej – głównie skupiających się na umiejętnościach miękkich potrzebnych do pracy w domu. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. 

1. Czy kiedykolwiek pracowałeś zdalnie?

Przed 2020 rokiem wielu, jeśli nie większość kandydatów, odpowiedziałoby „nie”. Nie tyczy się to branży IT, która jako pierwsza wyznaczała trendy – programiści mogli pracować z dowolnego miejsca na ziemi, dla klientów z całego świata. Umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunkiem była pożądana przez pracodawców jeszcze w czasach “przed pandemicznych”, a po marcu 2020 nabrała zupełnie nowego znaczenia. Ktoś, kto pracuje zdalnie od lat zna wszystkie plusy i minusy tego trybu pracy. Wie, jak dobrze poukładać sobie dzień, żeby po godzinach pracy umieć “mentalnie wyjść z pracy”, docenia to, że może wypić w ciągu dnia kawę na balkonie, a po południu porozmawiać ze swoim ulubionym klientem – niekoniecznie w 100% na tematy firmowe. Warto badać poziom świadomości kandydata na ile rozumie na czym polega praca zdalna. Jeśli wyobraża sobie w niej siebie zwiniętego w kłębek z laptopem na kolanach, może lepiej warto odpuścić i poszukiwać dalej…? 🙂

2. Z jakimi wyzwaniami mierzyłeś się, pracując zdalnie?

Poczucie osamotnienia, izolacji społecznej, brak work-life-balance i higieny psychicznej… to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z jakimi mogą mierzyć się pracownicy zdalni. Pytając o wyzwania dowiesz się, jak dobrze kandydat poradził sobie z trudnościami związanymi z pracą zdalną, takimi jak: samotność, brak połączenia lub trudności w szybkim uzyskaniu informacji. Zadając to pytanie, możesz określić, czy kandydat rozumie realia pracy zdalnej i czy posiada strategie, które pozwolą mu skutecznie ją wykonywać. 

3. Gdzie będziesz fizycznie wykonywał codzienne obowiązki?

Przestrzeń do pracy jest niezwykle ważna, aby wykonywać ją w skupieniu. Niektórzy przyznają, że pracują w sypialni, wciśnięci między fikusa żony, a łożko, inni zaś mogą pochwalić się profesjonalnym gabinetem, wygodnym, obrotowym krzesłem i dodatkowym monitorem. Ustalenie gdzie kandydat będzie fizycznie pracował i czy ma ku temu możliwości jest niezwykle istotne. Koniecznie dowiedz się czy kandydat dysponuje stałym, niezawodnym połączeniem internetowym – a jeśli nie, to czego jeszcze może potrzebować, aby móc pracować efektywnie Może to być biurko, ergonomiczne krzesło, a może większy monitor? Zapytaj dokładnie o preferencje pracy, a w dalszym kroku zadbaj o narzędzia. Przyszły pracownik na pewno doceni troskę i będzie miał poczucie zaopiekowania. Niektóre firmy, które zamknęły swoje biura w czasie pandemii, oferują wypożyczenie pracownikom biurek i krzeseł – pomyśl, czy to nie fajna opcja?

4. Czy pracowałeś w rozproszonym zespole?

Gdy wszyscy pracują w biurze, pracownicy mogą łatwo uzyskać potrzebne informacje:  wystarczy odwrócić się do swojego kolegi, przejść przez open space do managera lub zahaczyć o pokój koleżanek z Działu HR. Jednak zespoły rozproszone mogą pracować w wielu strefach czasowych, co oznacza, że ​​pracownik może czekać 12 godzin, zanim uzyska odpowiedzi na swoje pytania. Zapytaj kandydata, jak sobie z tym radził w przeszłości, a jeśli takich sytuacji nie doświadczył, jak zorganizowałby swoją pracę teraz. W jaki sposób zamierza uzyskać informacje, bez poczucia straty czasu i stania w miejscu w projekcie? Przemyślane odpowiedzi dadzą Ci poczucie zaradności kandydata i umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów.

5. Jak planujesz swój dzień pracy?

… to pytanie, które ma drugie dno 🙂 Tak naprawdę chcesz się dowiedzieć jak kandydat zarządza swoim czasem, zachowując przy tym produktywność. Zbadaj, kiedy zwykł zaczynać swój dzień pracy (pracując zdalnie to wcale nie takie oczywiste!) i jakie są jego optymalne godziny pracy. Jedną z rzeczy atrakcyjnych dla wielu pracowników jest niezależność i elastyczność. Ale dla kandydatów, którzy potrzebują rutyny biura i menadżera w pobliżu, wolność może działać demotywująco. Nie każdy potrafi dobrze planować swój dzień, dlatego warto dowiedzieć się, czy ktoś może zachować produktywność i pracować niezależnie, nawet jeśli pracuje w bardziej elastycznych godzinach niż tradycyjne “od 9:00 do 17:00”. 

6. Jakie narzędzia wspierają Twoją pracę zdalną?

Pracując zdalnie kandydat polega na różnych narzędziach wirtualnych i komunikatorach, takich jak: Slack, Zoom, Microsoft Teams lub Google Drive, aby komunikować się z zespołem i realizować projekty. Narzędzia te są niezbędne również wtedy, gdy członkowie zespołu są rozproszeni w strefach czasowych, a komunikacja jest asynchroniczna. Pytając kandydatów, w jaki sposób korzystali z tych narzędzi, możesz określić ich biegłość w posługiwaniu się różnymi technologiami i ocenić ich strategie komunikacyjne. 

7. Jaka kroki podejmiesz, aby projekt odniósł sukces, pracując zdalnie?

Dzięki temu dowiesz się, jak kandydat podchodzi do realizacji projektu, gdy nie jest w stanie współpracować osobiście. Każdy posiada indywidualny styl pracy, który jest uzależniony od wielu czynników: przyzwyczajeń z poprzedniej firmy, osobowości, a nawet temperamentu. Być może kandydat lubi zadawać wiele pytań z góry. Być może chce pozostawać w kontakcie ze swoim menedżerem i współpracownikami na każdym etapie procesu i nie wyobraża sobie pracować inaczej. A może ma szczególny dar do zarządzania oczekiwaniami względem terminów. Odpowiedzi pomogą Ci określić jaki styl komunikacji prezentuje, jakie ma podejście do złożonych projektów, a także jakiego rodzaju współpracownikiem będzie.

8. Opowiedz mi o sytuacji, kiedy miałeś konflikt ze zdalnym współpracownikiem. Jak sobie z tym poradziłeś?

Tak, rekruterzy zadają to pytanie w przypadku “tradycyjnych” środowisk pracy, ale konflikty pojawiają się również pracując zdalnie, a poradzenie sobie z nimi może być trudniejsze, gdy nie można ich rozwiązać osobiście. Na przykład coś, co pojawia się na czacie, może zostać zinterpretowane w niewłaściwy sposób lub pospiesznie napisany e-mail może zostać odebrany jako szorstki, wyniosły lub po prostu mało sympatyczny. Zapytaj, jak kandydat może sobie z tym poradzić. Spróbujesz się  dowiedzieć, jak proaktywny będzie w rozwiązywaniu konfliktów i w jaki sposób będzie dążył do ich łagodzenia, bez kontaktu “face to face”.

9. W jaki sposób radzisz sobie z domowymi rozpraszaczami podczas pracy zdalnej?

To całkiem naturalne, że ludzie nie są w stanie utrzymać skupienia przez cały dzień. Okresy ponadprzeciętnej produktywności i tzw. “weny”, przeplatają się z fazami spadku koncentracji, wyłączenia myślenia i zwyczajnie – znużenia. Jeśli dodamy do tego przebywające w domu dzieci, które przerywają akurat w momencie pojawienia się genialnej myśli, oderwanie się od pracy mamy gwarantowane 🙂 Dowiedz się, jak kandydat radzi sobie z takimi zakłóceniami. Niektórzy ludzie uwielbiają samotność pracy zdalnej, ponieważ daje im ona możliwość głębokiego skupienia się na swoich zadaniach, podczas gdy inni potrzebują strategii radzenia sobie, takich jak słuchawki z redukcją dźwięku, aby zablokować wszystko wokół siebie. Upewnij się, że kandydat mają strategie, które pomogą mu zachować produktywność i jak najlepiej wykonywać swoją pracę.

10. Jak “wyjdziesz z pracy” nigdy w niej fizycznie nie będąc?

Moje ulubione pytanie 🙂 Skłania do refleksji, jeszcze długo po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej. Rozliczanie z efektów, a nie z godzin spędzonych w biurze jest dla wielu bardzo obciążające psychicznie. Wśród pracowników zdalnych wypalenie zawodowe przychodzi dużo szybciej niż u tych, pracujących w biurze, dlatego musisz dowiedzieć się, w jaki sposób kandydat tworzy granice między domem, a pracą (nie zawsze jest to łatwe, gdy biuro znajduje się sześć stóp od kuchni). Według Gallupa, 29% pracowników w pełni zdalnych doświadczyło poważnego wypalenia podczas pandemii, znacznie więcej niż rok wcześniej. Pracownicy, którzy doświadczają wysokiego poziomu wypalenia, są o 63% bardziej narażeni na chorobę i o 13% mniej pewni swoich wyników. Zapytaj więc, czy i jakie przerwy robi kandydat w ciągu dnia. Porozmawiaj o tym, jak się wyłącza i czy jest w stanie “wyjść” z pracy, nigdy fizycznie w niej nie będąc. Zapytaj o to, jak resetuje głowę, jak odreagowuje ciężki dzień w pracy. Im zdrowszy i szczęśliwszy pracownik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie produktywny w swojej roli.

Podsumowanie

Jak to w życiu bywa – wszystko ma swoje plusy i minusy – praca zdalna również. Po “zdalnym” 2020 wiemy już, że nie jest ona dla każdego, a wykonywanie w jednym miejscu obowiązków domowych i codzienne życie może być bardzo trudne. Dlatego jeśli rekrutujesz na stanowisko zdalne, obok kompetencji twardych i kwalifikacji do wykonywania zawodu, sprawdź wszystkie możliwe czynniki towarzyszące. Nie bój się zapytać kandydata czy jego dom/mieszkanie jest przystosowane do pracy, jak sobie radzi z organizacją czasu, jakie ma sposoby na radzenie sobie ze stresem i odizolowaniem. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień, a kandydatowi da poczucie prawdziwego zaopiekowania.

Co jeszcze dopisalibyście do listy pytań? Jakie pytania wg. Was są absolutnym “must have” przy rekrutacjach na stanowiska zdalne?