Najnowszy raport Digital 2020 stworzony przez WeAreSocial we współpracy z Hootsuite po raz kolejny dowodzi, że media cyfrowe, mobilne i społecznościowe stanowią nieodzowną część naszego życia. Ponad 4,5 miliarda ludzi na świecie jest użytkownikami internetu, a liczba sympatyków mediów społecznościowych przekroczyła już 3,8 miliarda! Prawie 60% światowej populacji jest już online. Dane są imponujące, a co najważniejsze, zmieniają się praktycznie z sekundy na sekundę – oczywiście słupki idą w górę! Dynamicznie rosnąca liczba użytkowników aplikacji mobilnych sprawia, że zwiększa się popyt na specjalistów tworzących oprogramowanie dla systemów mobilnych. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy rozważają karierę Mobile Developera. W dzisiejszym wpisie przybliżymy sylwetkę Mobile Developera, skupiając się na poniższych obszarach:

 • Kim jest Mobile Developer
 • iOS a może Android Developer?
 • Jakie skille są potrzebne by wejść w ten obszar specjalizacji
 • Od czego zacząć karierę 

… a na koniec mały bonus: jak stać się Mobile Developerem krok po kroku 🙂

Kim jest Mobile Developer

Mobile Developer (inaczej: twórca aplikacji mobilnych) tworzy funkcjonalne i estetyczne aplikacje do użytku przez ludzi, które spełniają wszystkie potrzeby klienta docelowego. Specjalizuje się w technologiach mobilnych, takich jak tworzenie aplikacji na platformy Google Android, iOS firmy Apple i Microsoft Windows Phone. Z tego powodu tytuły stanowisk w obrębie specjalizacji obejmują również programistę Androida i programistę iOS. Programiści mobilni uczą się języków programowania i środowiska programistycznego dla wybranej platformy.

Przykładowo, programista może otrzymać zadanie stworzenia aplikacji, która umożliwi klientom śledzenie dostaw na ich telefonie, pozwoli sprawdzić dostępne menu w restauracji, otrzymać rabat i szereg innych funkcjonalności, w zależności od rodzaju danej aplikacji. 

Popularne języki i platformy to m.in.: Java, Java EE, Java ME, Kotlin, JavaScript, JSON, Objective-C, .NET i HTML.

Rodzaje Developerów Mobilnych

Wyróżniamy dwa główne: iOS Developer i Android Developer. Różnice są ściśle powiązane z samym oprogramowaniem, a w dużym uproszczeniu Android to system uniwersalny i otwarty, natomiast iOS przeciwnie – znaczna część oprogramowania tworzona jest wewnętrznie przez Apple. Każda aplikacja pochodząca “z zewnątrz” jest dokładnie analizowana i poddawana licznym testom. 

iOS Developer tworzy, testuje i aktualizuje aplikacje dla urządzeń z systemem iOS. Do tworzenia aplikacji używa: Xcode, środowisko programistyczne i Swift, a podstawowy język programowania iOS. Programista iOS jest w stanie projektować i tworzyć architekturę aplikacji na urządzenia iOS od podstaw.

Android Developer jest odpowiedzialny za tworzenie aplikacji dla urządzeń z systemem Android. Projektuje i rozwija aplikacje, a następnie testuje kod pod kątem przypadków brzegowych i ogólnej użyteczności. Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie, a w przyszłości spodziewamy się wzrostu urządzeń przez niego obsługiwanych. Jednym słowem – jest potencjał na całkiem fajne oferty pracy!

Typowe zadania Mobile Developera

Twórcy aplikacji mobilnych tworzą, testują i aktualizują aplikacje mobilne oraz zarządzają nimi w cyklu życia apki. Odpowiadają zarówno za programowanie aplikacji mobilnej, jak i projektowanie jej interfejsu użytkownika. Co więcej, programiści aplikacji mobilnych aktualizują aplikacje o nowe aktualizacje, dodają funkcje i możliwości. Twórcy aplikacji mobilnych współpracują z zespołem innych programistów, aby stworzyć aplikację, która spełnia potrzeby klienta i na końcu, użytkownika. Zarówno jedna, jak i druga grupa odbiorców jest bardzo wymagająca i oczekuje produktu najwyższej jakości, działającego bez zarzutu. Mogą otrzymać pomoc od zespołu projektowego przy tworzeniu makiet aplikacji i współpracować z innymi zespołami w organizacji w celu koordynowania strategii uruchamiania. Aplikacje mobilne stają się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowej. Chociaż strony internetowe są skuteczne, nic nie zastąpi aplikacji mobilnej. Aplikacje mobilne można instalować bezpośrednio na telefonie, mogą wysyłać powiadomienia do użytkowników i są natywne dla urządzenia. W związku z powyższym zadaniem programisty aplikacji mobilnych jest zapewnienie poprawnego działania aplikacji mobilnych, aby firma mogła osiągnąć swoje cele.

Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?

Jak to w branży IT bywa, istnieje wiele różnych ścieżek, które możesz rozważyć, jeśli chcesz rozpocząć karierę jako programista aplikacji mobilnych. Najpopularniejsze z nich to:

 • udział w krótkoterminowym bootcampie z kodowaniem (specjalizacja: aplikacje mobilne)
 • praktyczne szkolenia Mobile Development, podczas których omawiany jest cały proces tworzenia aplikacji mobilnych 
 • certyfikowane kursy programowania 
 • nauka samodzielna w oparciu o materiały z internetu, tutoriale i samouczki

Tak naprawdę każdy może rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem aplikacji mobilnych. Oczywiście bardzo pomaga ukończenie uczelni technicznej, najlepiej studiów informatycznych, jednak nie jest to konieczne. Przyda się otwarte, analityczne spojrzenie, zacięcie do technologii, logiczne myślenie i umiejętność “wejścia w buty” użytkownika końcowego.

Każda z wymienionych ścieżek kariery ma swoje zalety i wady, dlatego najlepiej dopasować ją do swoich potrzeb, celów i możliwości (głównie czasowych i finansowych). W przeszłości większość zawodów związanych z programowaniem była zarezerwowana dla absolwentów kierunków informatycznych, jednak obecnie wielu “samouków” odnosi duże sukcesy. Są świetnie wynagradzani i pracują przy interesujących projektach.

TOP skille programistów iOS

Aby odnieść sukces jako programista iOS, niezbędne są następujące umiejętności techniczne (czytaj: języki programowania, narzędzia programistyczne i inne koncepcje programistyczne):

 • Swift

Swift to główny język programowania, używany do tworzenia aplikacji na iOS. Jest to bardzo nowoczesny język programowania, stosunkowo łatwy do rozpoczęcia, często aktualizowany. Odnoszący sukcesy programista iOS powinien dobrze rozumieć Swift i jego podstawowe koncepcje.

 • UIKit.

UIKIt to framework, który pomaga programistom iOS projektować ich interfejsy użytkownika. UIKit zawiera funkcje do implementacji gestów, animacji, domyślnych komponentów i dotykowego sterowania dotykowego w aplikacjach.

 • Xcode

Xcode to aplikacja opracowana przez firmę Apple, która ułatwia pisanie aplikacji na dowolne urządzenie Apple. Jako programista iOS powinieneś być w stanie poruszać się po Xcode i zrozumieć, jak korzystać z różnych funkcji narzędzia.

TOP skille programistów Android

Oto kilka kluczowych, naszym zdaniem, umiejętności, których nie może zabraknąć dobremu programiście Android:

 • Budowanie interfejsów użytkownika, a dokładniej, umiejętność przekształcenia projektu w funkcjonalną aplikację na Androida przy użyciu języka Java i XML. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jak używać wszystkich konwencjonalnych kontenerów widoków i znać wszystkie standardowe widoki, a także inne komponenty, które mogą pojawić się w aplikacji na Androida.
 • Przechowywanie danych i powiadomienia Powinieneś wiedzieć, jak przechowywać, aktualizować i usuwać informacje na urządzeniu z Androidem. Nawet jeśli w przypadku aplikacji polegasz na zewnętrznych interfejsach API, nadal musisz przechowywać informacje lokalnie, na urządzeniu użytkownika. Ponadto powinieneś być w stanie wdrożyć powiadomienia push, aby dotrzeć do użytkowników.
 • Wytyczne dotyczące projektowania materiałów. Wiele aplikacji na Androida korzysta ze struktury Material Design, stworzonej przez Google w 2014 r. Powinieneś wiedzieć, jak działa Material Design w kontekście projektowania i tworzenia nowych aplikacji. Ponadto niezbędna jest umiejętność implementacji podstawowych wytycznych dotyczących projektowania materiałów w aplikacji.

Moc kompetencji miękkich w zawodzie Mobile Developera

Obojętnie czy zdecydujesz się na ścieżkę iOS czy Android Developera, kompetencje miękkie będą towarzyszyć Ci przez całą drogę zawodową. Bez wątpienia pomagają one w kontaktach z zespołem i efektywnej współpracy z innymi ludźmi. Są niezbędne w codziennej pracy, a ich brak postrzegany jest przez pracodawców jako duży problem. Na co powinieneś zwrócić uwagę:

 • Rozwiązywanie problemów

Wszystkie prace związane z programowaniem wymagają pewnego elementu rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia. Powinieneś być w stanie skutecznie przemyśleć problem i znaleźć sposób na jego rozwiązanie za pomocą kodu. Powinieneś także być w stanie naprawić problemy w istniejącym kodzie lub wprowadzić zmiany w aplikacji, aby spełnić nowe specyfikacje.

 • Dbałość o szczegóły 

Szczegóły mają znaczenie w kodowaniu – każdy szczegół będzie miał wpływ na wynik końcowy. Jedna literówka może spowodować awarię lub nieprawidłowe działanie aplikacji. Podczas kodowania powinieneś poświęcić czas na przemyślenie każdego detalu.

 • Praca zespołowa i dobra komunikacja

Jako programista aplikacji mobilnych najprawdopodobniej będziesz musiał pracować w zespole. Powinieneś znaleźć wspólny język z kolegami (nie tylko język programowania) i dobrze współpracować z innymi, aby wykonać określone zadanie. Być może będziesz musiał zapewnić wsparcie reszcie swojego zespołu, coś wyjaśnić, przekazać informacje od klienta. Są różne sytuacje w projekcie i na większość można się przygotować, by nie zapomnieć języka w gębie;)

BONUS! 

Specjalnie dla Was w syntetycznej pigułce: 7 kroków do zostania Mobile Developerem:

 1. Wybierz ścieżkę kariery w tworzeniu aplikacji 
 2. Zdobądź umiejętności, których potrzebujesz (kursy, szkolenia, bootcampy lub praca własna)
 3. Rozwijaj i udoskonalaj swoje umiejętności techniczne
 4. Zbuduj portfolio programistyczne dla aplikacji
 5. Napisz swoje CV techniczne ( pomoże Ci w tym platforma IT-Leaders! Raz stworzony i później tylko uzupełniany profil techniczny zostaje z Tobą do końca kariery zawodowej)
 6. Zacznij szukać pracy 
 7. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną (zapraszamy na naszego BLOGA, na którym regularnie publikujemy wskazówki od doświadczonych Rekruterów IT oraz branżowych Ekspertów).