Na przestrzeni lipca i sierpnia wspólnie z agencją Great Digital przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie wśród specjalistów IT: „Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości?”. Postanowiliśmy zapytać ich o to, co motywuje ich najbardziej w obecnym czasie oraz ich odczucia związane z pracą zdalną. Byliśmy ciekawi, jak praca zdalna wpłynęła na ich zaangażowanie i motywację do pracy, oraz o to, jak wyobrażają sobie przyszłość. Naszym celem było stworzenie kompleksowego obrazu społeczności IT w obecnych pandemicznych realiach. Dotarliśmy do szerokiej różnorodnej grupy zawodowej – w ankiecie wzięło udział ponad 700 osób związanych ze środowiskiem nowych technologii z całej Polski. Zapraszamy do poznania wyników:)

Barbara Kowalewska, CEO IT-Leaders.pl

Co motywuje specjalistów IT? Kluczowe trendy

Wyniki  naszego  raportu  nie  są  zaskoczeniem,  jednak  utwierdzają w przekonaniu, że wciąż nie tylko wynagrodzenie jest głównym motywatorem specjalistów IT. Ciekawe projekty, nauka nowych technologii oraz możliwość pracy zdalnej, z odpowiednim zapleczem benefitów pozapłacowych odgrywają równie istotną rolę w branży IT. Można  mówić  o  nowym,  pożądanym przez 40% społeczności IT standardzie.

Preferowana ścieżka rozwoju i główne motywatory w pracy

Z badania wyłania się wyraźny obraz branży IT jako tej, w której specjaliści stawiają na rozwój osobisty, rozumiany jako: udział w ciekawych projektach (82%), wpływ na projekt (66%), pracę z najnowszymi technologiami (55%).

Wyniki badania „Co motywuje specjalistów IT w COVID-owej rzeczywistości?” – kluczowe trendy.

Warto zaznaczyć, że w naszym raporcie nie poruszaliśmy tematu wynagrodzenia, jednak pomimo kryzysu, wynagrodzenia specjalistów IT nie spadły i mogą oni wciąż liczyć na dobre zarobki, adekwatne do poziomu wiedzy i doświadczenia. Utrzymanie rynkowego poziomu wynagrodzenia powinno być zatem wciąż istotnym elementem polityki personalnej firm.

Znaczenie i efektywność pracy zdalnej

Firmy, chcąc przyciągać najlepszych specjalistów powinny podążać za głosem swoich kandydatów, a Ci chcą mieć możliwość pracy zdalnej (40% ankietowanych nie chce już w ogóle pracować w biurze), oraz elastycznego czasu pracy. Badanie pokazało, że praca zdalna wydaje się wpływać korzystnie zarówno na samych pracowników, jak i całą organizację. Ponad 40% ankietowanych ocenia, że pracując zdalnie są bardziej efektywni, a tylko 15% przyznaje, że w trybie pracy zdalnej nastąpił spadek ich wydajności. Dla większości ankietowanych praca zdalna to oszczędność czasu na dojazdy i możliwość pogodzenia obowiązków zawodowych i prywatnych.

Nowy wykaz benefitów wspierających pracę zdalną

Nie bez znaczenia pozostaje sposób organizacji domowego biura oraz benefity wspierające pracę zdalną. Firmy, które chcą wygrać w wyścigu o kandydatów powinny pomyśleć o zapewnieniu im odpowiedniego sprzętu, szybkiego łącza czy wygodnego miejsca pracy. Warto zwrócić uwagę na nowe pozycje na liście pożądanych benefitów: aż dla 58% specjalistów IT ważny jest catering dostarczany do domu, a 38% chciałoby mieć opłacany dostęp do Netflixa czy Spotify.

Wysłuchany pracownik to szczęśliwy pracownik”

.. a szczęśliwy potrafi przynieść firmie najwięcej korzyści:) Mamy  nadzieję,  że przeprowadzone  przez  nas  badanie  stanie  się  okazją  do refleksji oraz pogłębienia tematu w obrębie swoich organizacji, a opinie naszych ekspertów z takich firm jak Allegro, Sii Polska, Netguru, Ringier Axel Springier czy Amica Group będą inspiracją do dalszych działań.

Zapraszam serdecznie do poznania szczegółów Raportu!:)

Pobierz Raport

O badaniu:

Raport został opracowany na podstawie danych uzyskanych dzięki e-ankiecie skierowanej do specjalistów zarejestrowanych na platformie it-leaders oraz rozpowszechnionej w mediach społecznościowych. Badanie zostało przeprowadzone od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku i wzięło w nim udział 725 Specjalistów IT.

—-

ps. Analizując rekrutacje realizowane w ostatnich miesiącach na platformie it-leaders.pl można zauważyć, że firmy, które otwierają się na w całości lub części na ten tryb pracy przyciągają kilkukrotnie więcej kandydatów, niż w przypadku ofert stacjonarnych. Możliwość pracy zdalnej to coraz częściej kartą przetargowa do podjęcia pracy w danej organizacji. Warto mieć to na uwadze:)

Barbara Kowalewska

CEO IT-Leaders