Masz problem ze znalezieniem programisty do swojej firmy? Być może dobrze nie poznałeś jego motywacji i oczekiwań. Dla takich osób jak Ty Stackoverflow przygotował obszerny raport na podstawie badania aż około 50 tysięcy programistów z różnych stron świata.

Badani najliczniej pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Z Polski było ich 1971. Najczęściej określają się jako deweloperzy, programiści i inżynierowie. Tylko kilka procent z nich identyfikuje się z takimi nazwami jak „ninja”, „rockstar”, „guru” czy też „full-stackoverflow developer”. Warto brać to pod uwagę podczas przygotowania oferty pracy.

Najwięcej programistów ma od 25 do 29 lat. Liczną grupą są również osoby w wieku od 20 do 24 lat. Najwyższy średni wiek programisty jest w USA (32 lata), a najmniejszy w Indiach (25,5), Rosji (26,6) oraz… Polsce (26,7).

Średni czas doświadczenia to 6,5 roku. Często w jego skład wchodzi wolontariat czy też praca za darmo. Natomiast mediana doświadczenia managerów to już aż 13 lat.

Nie ma zaskoczenia w związku z płcią programistów. Aż 92,8% z nich to mężczyźni. Oni też zarabiają więcej niż kobiety. Natomiast wśród płci damskiej najpopularniejszy zawód to designer.

Najważniejsze wynagrodzenie, ale nie zawsze
A co jest najważniejsze dla programisty? Na czele listy stoi … wynagrodzenie. Ale nie dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że aż 37% badanych nie uwzględniło wysokich zarobków jako ważną motywację do pracy. Co ciekawe, odpowiednie wynagrodzenie  jest priorytetowe w państwach takich jak Indie, Włochy, Francja, Szwajcaria… Polska plasuje się pod tym względem na dalszej pozycji.

Kluczowe jest też to, że większość z nich nie szuka pracy… ale jest otwartych na nowe propozycje. To znaczy, że pracodawcy z ofertą powinni wychodzić sami. Dodatkowo większość osób znalazła swoją pracę przez polecenie znajomego. Warto więc jako pracodawca zapewnić odpowiedni, motywacyjny system rekomendacji.

Programiści cenią równowagę pomiędzy życiem osobistym a pracą. Istotna dla nich jest też kultura organizacji, która ich zatrudnia, praca nad ciekawymi projektami czy możliwość dopasowania godzin pracy.

Bardzo ciekawa kwestia dotyczy tego, gdzie badani nauczyli się swojego fachu. Okazuje się, że przeważająca większość(69,1%) robiła to samodzielnie.

JavaScript jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Wysokie pozycje zajmują też język SQL i Java. Ulubionym językiem za to jest Rust. Badani najbardziej boją się Visual Basic i WordPressa.

Ciekawą informacją z punktu widzenia marketingowego jest to, że najczęściej wybieranym przez programistów systemem operacyjnym jest Mac OS X. Zaraz potem jest Windows 7 i Linux.

Warto oferować etat i możliwość pracy zdalnej

Większość deweloperów pracuje na etat. Oni też wykazują najwyższe zarobki. Tylko 7% z nich to freelancerzy.

Deweloperzy kochają się uczyć… nowych technologii. Istotne jest dla nich również budowanie czegoś nowego oraz poczucie decyzyjności. Największymi problemami, z którymi się zmagają są nierealne wymagania i zła dokumentacja. Różnorodność zadań w miejscu pracy najczęściej cenią osoby na stanowiskach „product manager” oraz „engineering manager”.

Spora część pracuje w części zdalnie. 12% robi to w pełni – takie osoby najczęściej mają duże doświadczenie w swoim zawodzie.  Natomiast w Polsce wykonuje swoje obowiązki w domu aż około 30% badanych! Większość zatrudnionych, która pracuje w ten sposób, bardzo ceni takie rozwiązanie. Także oferta pracy zdalnej dla programisty może się okazać dużo bardziej skuteczna od tej tradycyjnej.

Cały raport dostępny jest pod linkiem: http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2016#technology-most-popular-technologies

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.