Changpeng Zhao, dyrektor generalny giełdy krypto Binance i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przekonuje że praca zdalna w domu ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nie może też się nadziwić, że tak wiele firm krytykuje home office, a nawet zmusza do pracy w biurze.

Changpeng Zhao, znany szerzej jako CZ, podzielił się na swoim profilu twitterowym przemyśleniami na temat pracy zdalnej.

Sprawdź: Komendy CMD

„Jestem zdumiony, że nadal zmuszamy ludzi do pracy w biurze, szczególnie w przypadku prac intelektualnych, takich jak w Web3, blockchain itp.” – napisał CZ, a następnie podzielił się przemyśleniami.

Praca zdalna w domu to więcej korzyści niż wad

Jeśli to możliwe, komunikacja na żywo – twarzą w twarz – jest lepsza. Ale często jest też niemożliwa do uzyskania. Jak zauważa CZ, przy pewnej wielkości firma zacznie mieć swoje regionalne oddziały czy zespoły. Tym bardziej jeśli działa na rynku globalnym i dopuszcza zatrudnianie ludzi z całego świata. „Bądź blisko swoich użytkowników” – sugeruje CZ, mając na myśli zatrudnianie menedżerów i specjalistów w kraju, w którym chcemy działać. Gdy tak robimy, nie da się uniknąć pracy zdalnej.

Idąc dalej, kiedy pracownicy są w biurze, możemy nimi zarządzać w skali mikro. To jednak nie jest zalecana praktyka i przyzna to każdy doświadczony menedżer. „Widzisz, że dana osoba stuka w klawiaturę, ale czy to rzeczywiście oznacza pracę? Równie dobrze ta osoba może akurat rozmawiać z kimś w social mediach. Mikrozarządzanie zabija kreatywność” – tłumaczy CZ.

CZ podkreśla też, że 1 godzina wysokiej jakości pracy to więcej niż 10 godzin po prostu „bycia w biurze”. Zauważa, że obecnie pracodawcy mierzą przede wszystkim wyniki i efekty, nie zaś przepracowane godziny. Praca zdalna zmusza do tego, aby faktycznie wykonywać pracę wysokiej jakości, ponieważ nie możemy obiektywnie zarządzać przepracowanymi godzinami. Inaczej mówiąc, jeśli pracownik jest co najwyżej przeciętny, ale dziennie jest 8 godz. w biurze, trudno później wykazać, że nie pracował. Jeśli zaś ktoś pracuje zdalnie i nie zapewnia rezultatów, łatwo można zastosować argument, że dana osoba po prostu nie pracowała. Można więć powiedzieć, że praca zdalna z domu jest korzystna dla pracodawców nawet jeśli chodzi o ewentualne zwalnianie osób nieproduktywnych i tylko symulujących pracę.

Z drugiej strony, jeśli ktoś jest specjalistą i wykonuje swoje zadania o wiele szybciej, może albo angażować się w dodatkowe inicjatywy, albo ma więcej wolnego czasu dla siebie.

Oszczędności – i to wszelakie

Praca zdalna z domu to również oszczędności. Po pierwsze możemy poszukać tańszych pracowników, czy to z innego regionu, czy innego kraju. Tak robi wiele firm np. z USA czy UK, które zatrudniają polskich specjalistów pracujących zdalnie. Do tego – po drugie – dochodzą oszczędności związane z wynajmowaniem powierzchni biurowych.

Zobacz: Pisanie na czas

Warto też dodać, że wielu doskonałych specjalistów nie będzie chciało zmieniać swojego miejsca zamieszkania. To osoby, które albo będą pracować zdalnie, albo zwyczajnie odmówią współpracy i nie zgodzą się na przeprowadzkę tam, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Trzecia korzyść to coś dla samych pracowników. Ci mogą oszczędzać na dojazdach (finanse), ale też przede wszystkim oszczędzają czas. Nie muszą stać w korkach czy też zimą marznąć na przystankach autobusowych.

Kolejna korzyść: praca z własnym sprzętem. Niestety, pracodawcy często nie dbają o urządzenia dla personelu. Łatwiej im przeznaczyć środki na eventy czy inne działania niż zatroszczyć się o dobrej jakości sprzęt, zapewniający produktywną pracę. Wielu specjalistów woli pracować zdalnie, bo ma wtedy dostęp do ulubionych urządzeń i wygodnego biurka czy krzesła.

Z domu po prostu lepiej

Praca zdalna z domu to również takie zalety jak możliwość zrobienia przerwy wtedy, gdy mamy na to ochotę – nikt nie popatrzy na nas krzywo. Możemy też uciąć sobie drzemkę czy pójść na krótki spacer, jeśli tylko dobrze zarządzamy czasem i wiemy, że nie ucierpią na tym nasze zadania i terminy.

Jak przekonuje CZ, firmy muszą zdać sobie sprawę, że nie żyjemy już w epoce przemysłowej. „Zatrudniaj ludzi, którym ufasz, a potem im zaufaj. Pracuj zdalnie, pracuj mądrze” – dodaje. Sprawdź oferty pracy na IT-Leaders.pl – wiele z nich to praca zdalna.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.