W ostatnich miesiącach Bitcoin znacznie stracił na wartości. Obecna wycena ok. 20 tys. dol. jest o 70% niższa niż dotychczasowy rekord w wysokości 68 tys. dol. Inwestorzy zastanawiają się czy dojdzie do kolejnych spadków.

Wall Street spodziewa się, że wycena Bitcoina spadnie nawet do 10 tys. dol. Tak przynajmniej uważa 60% z 950 inwestorów, którzy odpowiedzieli w ostatniej ankiecie MLIV Pulse organizowanej przez Bloomberg. Uczestnicy badania w większości uważają, że największa kryptowaluta spanie do 10 tys. dol., zmniejszając obecną wartość mniej więcej o połowę. Z kolei 40% uważa, że największe spadki już za nami i Bitcoin w najbliższych miesiącach wróci do poziomu co najmniej 30 tys. dol.

Sprawdź: Urlop na B2B

Prognozy sugerują, że rynkiem krypto „rządzą” obecnie niedźwiedzie (niedźwiedź to symbol bessy). Nie ma się co dziwić – na świecie już od dekad nie było gorszej sytuacji makroekonomicznej. Nie tylko borykamy się z inflacją i drożyzną, ale też inwazją Rosji na Ukrainę oraz zerwanymi łańcuchami dostaw. Do tego sektor krypto ma własne problemy – w ostatnich miesiącach upadają kolejne projekty, zwłaszcza w sektorze pożyczkowym. Wiele firm z sektora krypto było zarządzanych w nieodpowiedzialny sposób, gdzie chciwość górowała nad zarządzaniem ryzykiem.

Bitcoin jest o 70% tańszy niż w listopadzie 2021

Bitcoin potaniał aż o 70%, natomiast cały sektor kryptowalut skurczył się z ok. 3 bln dol. do niespełna 1 bln dol. Inwestorzy detaliczni uciekli w panice i obecnie wygląda na to, że na rynku pozostały jedynie osoby, które są nastawione na długoterminowe inwestowanie. Na cyfrowe aktywa są też otwarci profesjonalni inwestorzy i instytucje.

Jednocześnie sektor krypto dobitnie pokazuje jak duża polaryzacja panuje obecnie na świecie. Z ankiety wynika, że 28% osób wyraża „silne przekonanie, że kryptowaluty to przyszłość finansów”, natomiast inna grupa, licząca 20% ankietowanych, przekonuje, że „kryptowaluty są bezwartościowe”.

Zobacz: Pisanie na czas

Przykrą wiadomością jest to, że dalsze spadki w sektorze krypto sprawiają, że rządy mogą zaostrzać przepisy branżowe. Pod pretekstem „ratowania” inwestorów detalicznych mogą wprowadzać silne regulacje, odbierając wolność i niezależność, jaką zapewniają krypto aktywa. Dodatkowo banki centralne rozważają wprowadzenie własnych walut cyfrowych i tylko czekają aż zaufanie do niezależnych podmiotów spadnie jeszcze niżej.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.