Jakie macie pierwsze skojarzenia, myśląc: „praca w banku”? Pewnie nie do końca pomyślicie o nowoczesnych technologiach, bankowości elektronicznej, big data, cyberbezpieczeństwie i tzw. „digital banking”… Branża bankowa bez wątpienia wymaga odczarowania i świeższego spojrzenia na to, co zadziało się na przestrzeni ostatnich lat. A zadziało się sporo, choćby za sprawą dyrektywy PSD2, która oprócz nowych zasad dotyczących ochrony i bezpieczeństwa, wprowadza także nowy rodzaj dostawców usług płatniczych i nowe transakcje płatnicze, zwiększa również prawa i bezpieczeństwo konsumenta (np. w przypadku utraty karty płatniczej). Jak myślicie – kto za to wszystko odpowiada? Ciepło, cieplej… no właśnie, bankowe działy IT. Polski sektor bankowy uchodzi za jeden z nowocześniejszych i najlepiej rozwiniętych na świecie w zakresie wykorzystania nowych technologii. Dlaczego zatem ma problemy z przyciągnięciem dobrych Specjalistów IT?

Dziś postanowiliśmy wziąć temat pracy w bankowości pod lidersową lupkę i rozprawić się z powszechnymi mitami.

Już nowe czy wciąż stare?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie da się ukryć, że niektóre systemy mainframe’owe wciąż są używane, co wiąże się z ogromnymi wyzwaniami dopasowania „starej” technologii, powstałej jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku do nowych technologii i języków programowania. Praca z mainframem również może być interesująca, bo wymaga zupełnie innego myślenia, mierzenia się z innym rodzajem wyzwań. Dlatego właśnie Działy IT w bankach są rozbudowane – aby móc pracować w różnych technologiach, językach programowania, systemach. Już na długo wcześniej przed pandemią klienci zaczęli oczekiwać od bankowości coraz więcej. Zmieniły się też zachowania konsumentów. Rzadko kto już ma czas by iść do banku i załatwiać sprawy w przysłowiowym okienku. Nastała era digital banking, a banki coraz mocniej stawiają na rozbudowę swoich działów IT, budując tym samym przewagi konkurencyjne na wymagającym rynku. Więcej o reakcji banków na cyfrową rewolucję przeczytacie w raporcie Deloitte, który globalnie porównuje 318 banków w 39 krajach (KLIK, aby przeczytać raport).

Gorący temat – obszar Big Data

Banki gromadzą dane milionów klientów, których przybywa z każdą minutą. A danych jest niemało! Dlatego tak ważne są systemy, które bardzo szybko potrafią przetwarzać wszystkie informacje, a co więcej, wykorzystywać odpowiednie algorytmy. Banki stosują Big Data i analitykę do obszarów, które są bezpośrednio związane z wynikami finansowymi oraz zarządzaniem ryzykiem. Z tego powodu obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na inżynierów Big Data – osoby, które są doświadczone w projektowaniu, tworzeniu i optymalizacji krytycznych procesów zapytań w obszarze. Zespoły IT w bankach budują i utrzymują najważniejsze systemy przetwarzające ogromne ilości danych i dostarczające informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praca w bankowym Dziale IT to dla Dewelopera ogromna szansa na rozwój swoich kompetencji w obszarze zabezpieczania systemów, współpracy z testerami, UX Designerami oraz inżynierami produktu. Z drugiej strony to szansa na zmianę otaczającej nas rzeczywistości. Fajnie jest pracować nad projektem, który można realnie zobaczyć, choćby otwierając aplikację swojego banku 😊.

Mobile first!

Polska chce być mobi 😊 Wszystko, co wiąże się z obsługą klientów powinno znaleźć się w kanale mobilnym. Polskie banki ciągle nad tym pracują i dlatego potrzebują deweloperów, którzy rozwiną cyfrowe kanały komunikacji z klientami. Świat idzie w tym kierunku, żeby umożliwić nie tylko podstawowe funkcjonalności jak: przelewy, sprawdzenie stanu konta, ale również mocno stawia na rozwój sprzedaży produktów bankowych i okołobankowych. Podsumowując, bankowość obecnie przenosi się do telefonów i to w tym kierunku idzie cały sektor. I tutaj zdecydowanie nie ma mowy o przestarzałej technologii.

Klient końcowy najważniejszy…

Dlatego tak ważne jest UX/UI aplikacji mobilnych. Badania user experience w bankowości niosą ze sobą szalenie dużo wyzwań. Bankowość internetowa niesie konieczność tworzenia całego systemu od nowa, ponieważ w tej branży nie spotyka się żadnych gotowców. Bankowość internetowa idzie w parze z bezpieczeństwem. Jest ono niezmiernie ważne, gdyż serwisy transakcyjne banków i innych instytucji zbierają masę danych wrażliwych od użytkowników, które powinny być chronione w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek ich zagrożenie. Klienci zwracają uwagę również na wygląda aplikacji – szczególnie młodsza grupa odbiorców 😊 Bankowe działy IT potrzebują specjalistów o bardzo zróżnicowanych kompetencjach, ale powinien im przyświecać wspólny cel: wdrożenie i utrzymanie nowatorskich rozwiązań – zarówno w zakresie przygotowania aplikacji i systemów, jak i ocenie ryzyka, bezpieczeństwie danych.

Woman pressing her finger to a screen mockup

Fintechy, a klasyczna bankowość

Fintechy bardzo mocno wpłynęły na rozwój nowoczesnych usług finansowych, a nawet pokusiły się o konkurowanie z bankami. FinTech to bardzo złożony obszar, a przekrój zapotrzebowania na umiejętności mieści się w tym samym zbiorze co w software house’ach i sektorze finansowym. Czym właściwie jest ? #FinTech, financial technology, czy po prostu technologia finansowa to termin określający różnego rodzaju technologie i innowacje (dotyczące narzędzi finansowych, usług itp.) wykorzystywane w sektorze finansowym. Mianem tym określa się również całą branżę finansowo-technologiczną, obejmującą zarówno przedsiębiorstwa z sektora finansowego oferujące innowacyjne usługi, jak i firmy IT oferujące klientom instrumenty finansowe w ramach dodatkowej działalności. Często fintechy to startupy, gdzie można liczyć na szybszy awans niż w korporacjach bankowych, większą elastyczność. Fintechy mogą być dobrą alternatywą zmiany dla osoby, która w korporacji osiągnęła tzw. „szklany sufit”.

Podsumowanie & wnioski

Podsumowując, branża bankowa przechodzi szereg dynamicznych zmian technologicznych. Rozwijana jest analityka danych, sztuczna inteligencja i big data, a cyfryzacja dotyka wszystkie segmenty klientów banków. Cyfrowa transformacja nierozerwalnie wiąże się z wdrażaniem nowych rozwiązań informatycznych, a tym samym poszukiwaniem bardzo dobrze wykwalifikowanych specjalistów na rynku. W naszej platformie regularnie pojawiają się oferty pracy w bankowości i fintechu od firm polskich, jak i zagranicznych. Co więcej, coraz więcej pracodawców oferuje pracę w 100% zdalną, dlatego warto dobrze wykorzystać okres aktywnych ogłoszeń, by dostać się do finansowego świata nowych technologii.