praca stażysty

Staż to świetny sposób na zdobycie praktycznego doświadczenia w wybranej dziedzinie na początku kariery. Ale nie oznacza to, że stażysta ma przed sobą łatwe zadanie. Często musi mierzyć się co najmniej z kilkoma wyzwaniami.

Pierwszym jest stroma krzywa uczenia się. Studenci i świeżo upieczeni absolwenci poświęcają dużo czasu na naukę i przygotowanie do pracy. Wyzwanie pojawia się natomiast wtedy, gdy cała ich wiedza zostaje przetestowana w rzeczywistej sytuacji – w pracy.

Sprawdź: Komendy CMD

Wielu stażystów może odnieść wrażenie, że są rzucani na głęboką wodę. Zdarza się, że otrzymują zadania, które często realizują pełnoetatowi pracownicy, w dodatku bez wcześniejszych szkoleń. Wówczas niektóre osoby przeprowadzą research, podpytają parę osób i opanują konkretne rzeczy. Ale nie zabraknie też takich stażystów, którzy poczują się przytłoczeni i ogarnie ich stres, co może szybko zniechęcić do pracy. Jeśli chodzi o takie wyzwanie, starajmy się przede wszystkim utrzymywać otwartą linię komunikacji. Nie bójmy się pytać i prosić o instrukcje – czy to project managera czy po prostu danego specjalisty.

Zadawajmy szczegółowe pytania i jasno precyzujmy, czego się od nas oczekuje. To ważne zwłaszcza na początku programu stażowego. Wychodzenie z inicjatywą i przejmowanie odpowiedzialności to bardzo doceniane cechy.

Praca stażysty to często rutyna i brak opinii

Jesteś na stażu? Licz się z tym, że prawdopodobnie otrzymasz sporo zadań, których nikt inny nie chce wykonywać. Albo będą to często te same, rutynowe czynności. To wyzwanie nr 2.

Kiedy przyjdzie nam wykonywać przyziemne i mało angażujące zadania, starajmy się wykorzystać sytuację, by poznać kulturę firmy. Budujmy kontakty, nawiązujmy relacje, a także – gdy tylko to możliwe – pokazujmy i przekonujmy, że jesteśmy w stanie realizować również inne zadania. Wcześniej czy później na pewno ktoś to zauważy.

Zobacz: List intencyjny

Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin przechodzą przez cykliczne okresy ewaluacji. To pomocne oceny, zapewniające wgląd w ich mocne strony oraz informacje o tym, jakie aspekty są ciągle do poprawy. Stażyści niestety często są tutaj pomijani i nie otrzymują odpowiedniego feedbacku. Właśnie brak takiego feedbacku jest trzecim wyzwaniem. Może powodować niepewność i zdezorientowanie.

Jeśli nie otrzymujemy przez dłuższy czas opinii zwrotnej, warto ponownie postawić na komunikację. Nie ma w tym nic złego, jeśli zapytamy i poprosimy project managera o odpowiednią opinię. Dowiemy się więcej o oczekiwaniach pracodawcy, a ponadto pokażemy, że chcemy się rozwijać i zależy nam na tym, aby wykonywać swoje zadania jak najlepiej.

Czy stażysta pracuje za darmo?

Jak to mówią: każdy musi od czegoś zacząć. Czasami oznacza to, że praca stażysty zapewni nam tylko doświadczenie, wiedzę, kontakty oraz odpowiedni wpis do CV. Czy to wystarczająco dużo, aby poświęcić kilka miesięcy na staż? Dla niektórych zdecydowanie tak. Dla innych – nieszczególnie. To właśnie ostatnie, czwarte wyzwanie, czyli niska płaca albo zupełny brak wynagrodzenia finansowego.

Z drugiej strony na rynku znajdziemy też płatne staże. Często trudniej się na nie dostać, bo pracodawca ma wówczas wyższe wymagania, jak również jest więcej chętnych kandydatów. Warto jednak wiedzieć, że praca stażysty nie musi być i nie jest z definicji za darmo. W Polsce pojawia się coraz więcej płatnych programów stażowych, niemniej pamiętajmy, że wynagrodzenie na stażu na pewno nie będzie wysokie.

A zatem: stroma krzywa uczenia się, rutynowe zadania, brak feedbacku oraz brak lub niskie wynagrodzenie. Oto 4 wyzwania, z którymi musi sobie radzić stażysta. Jeśli nim jesteś, pamiętaj o korzyściach zapewnianych przez staż i nie pozwól, by zniknęły z pola widzenia.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.