Jak to mówią, pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w Ferrari niż na rowerze. Choć praca pełni wiele funkcji,  dla każdego z nas istotne są kwestie finansowe. I nie chodzi nawet o samą wysokość pensji. Chcemy być doceniani, a nie wykorzystywani. Kiedy dajemy z siebie wiele, aby prawidłowo wywiązywać się z powierzonych obowiązków, sytuacja na rynku się zmienia, a nasza pensja wciąż stoi w miejscu, łatwo o frustrację i zniechęcenia. Aby do tego nie dopuścić, należy wziąć sprawy w swoje ręce i otwarcie porozmawiać z szefem o podwyżce. Jak skutecznie przygotować się do rozmowy i na co zwrócić uwagę podczas negocjacji?

Ustal widełki

Nie warto decydować się na tak poważny krok jedynie pod wpływem impulsu. Do spotkania z przełożonym trzeba się przygotować.

Po pierwsze, ustal czy i jakie są przewidziane w firmie widełki dla Twojego stanowiska i przypisane im kompetencje. Jeśli zakres kompetencji wpisuje się w Twój profil, a widełki spełniają Twoje oczekiwania – możesz iść dalej;) Zastanów się na jakim poziomie je spełniasz i jaka kwota będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeśli Twoja firma nie ma ustalonego taryfikatora, zapoznaj się z informacjami z raportów płacowych, podpytaj znajomych, którzy mają podobne doświadczenie do Twojego, przejrzyj aktualne oferty pracy (sprawdź na https://it-leaders.pl/oferty-pracy – staramy się każdą ofertę weryfikować pod kątem widełek). Przygotuj dwie kwoty, tą optymalną, od której zaczniesz rozmowę oraz minimalną, czyli taką, poniżej której nie chcesz absolutnie schodzić i nie będziesz usatysfakcjonowany.

Efektywność ponad zaangażowanie

Po drugie, żeby skutecznie uargumentować prośbę, zbierz argumenty dlaczego należy Ci się wyższe wynagrodzenie. Spróbuj przyjąć perspektywę firmy, dla której kluczowe jest to czy dostarczasz jej konkretne efekty. Pamiętaj, że celem firmy jest zarabianie na Twojej pracy, sam fakt, że „ciężko pracujesz” nie przekłada się na efekty (są osoby, które np. mają problem z dobrą organizacją pracy, dyskutują w nieskończoność o możliwych rozwiązaniach, przeszkodach i na efektywną pracę niewiele starcza im czasu) – to zysk, jaki firma osiąga dzięki Twojej pracy jest najważniejszy.

Czytaj też: Pracuj mądrze, nie ciężko

Skup się na mierzalnym efektach

Zanim więc podejmiesz rozmowę, zastanów się czy w ostatnim czasie skończyłeś duży, dochodowy projekt? Zakończyłeś z sukcesem rekrutacje, prowadziłeś szkolenie dla nowych pracowników? Wdrożyłeś automatyzację, która przyśpieszyła pracę całego zespołu? Jeżeli tak, właśnie na te osiągnięcia powołaj się podczas rozmowy. Skup się na mierzalnym efektach. Swoje wypowiedzi buduj posługując się następującym sformułowaniem: „Dzięki mojej pracy osiągnęliśmy…”. Jeżeli właśnie ukończyłeś studia podyplomowe, kurs językowy, czy dodatkowe szkolenie programistyczne, odwołaj się do nabytych nowych kompetencji. Jeśli natomiast twoim jedynym argumentem jest 'bo Bartek tyle zarabia’ i jesteś przekonany, że Wasze umiejętności są porównywalne – to oczywiście taki argument też jest jak najbardziej ok. Nie powinieneś być dyskryminowany w kwestii wynagrodzenia!

Wybierz właściwy moment

Jeśli właśnie dowiedziałeś się, że 'Bartek tyle zarabia’ to oczywiście każdy moment jest właściwy;-)

Jeśli argumenty za podwyżką są inne – czas jaki wybierzesz, by rozmawiać o podwyżce będzie miał znaczenie. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małego, ale dobrze prosperującego software house. Przed Tobą kolejny trudny dzień w pracy. Czujesz się przemęczony i zirytowany nadmiarem obowiązków. W firmowej kuchni spotykasz jednego ze swoich pracowników. Napotkana osoba prosi o chwilę rozmowy. Nie masz zbyt wiele czasu, ale wyczuwasz, że sprawa jest pilna, więc się zgadzasz. Współrozmówca szybko przechodzi do sedna poruszając temat podwyżki. Jaką decyzję podejmiesz? No właśnie, to nie jest najlepszy moment na rozmowę o podwyżce. Badania pokazały, że sędziowie, którzy rozpatrywali sprawy warunkowych zwolnień więźniów, dużo częściej podejmowali pozytywne decyzję po przerwie obiadowej. Nawet na doskonale zdających sobie sprawę z wagi swoich decyzji specjalistów, bardzo duży wpływ miało zmęczenie.

Jaki zatem moment wybrać?

Na pewno nie powinien to być dzień zakończenia ważnego projektu, czy piątkowe popołudnie, kiedy większość osób jest już myślami daleko od pracy. Najlepiej z wyprzedzeniem zapytaj szefa, kiedy będzie miał chwilę, aby omówić Twoje warunki zatrudnienia. Postaraj się tak pokierować ustaleniem terminu, abyście i Ty i Twój mieli swobodę rozmowy.

Unikaj roszczeniowej postawy

O czym warto pamiętać już w czasie samej negocjacji wynagrodzenia z szefem? Po pierwsze, zadbaj o dobry klimat rozmowy. Zastanów się, co najbardziej cenisz w obecnej pracy i firmie, opowiedz o kilku pozytywach, a następnie przejdź do tematu wynagrodzenia. Unikaj roszczeniowej postawy i osobistych argumentów. Właśnie urodziło się Tobie dziecko? Wzrosła rata Twojego kredytu czy Twój partner stracił pracę, więc potrzebujesz więcej pieniędzy? Pamiętaj, że firma to nie instytucja charytatywna;-)

Nie daj się jednak wyprowadzić z równowagi nawet wtedy, kiedy spontaniczna odpowiedź szefa będzie nieprzychylna. Jako kontrargument podczas rozmowy mogą zostać przytoczone Twoje ostatnie błędy. Nie tłumacz się, a skup na tym, czego się nauczyłeś dzięki porażce, powiedz o tym, wskaż w jakim miejscu teraz jesteś. Przyjmij pewną siebie i rzeczową postawę.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę w Umowie UoP i B2B ?

Podwyżka lub….               

Jeśli poprzednie kroki przeszedłeś pomyślnie – prawdopodobnie właśnie udało Ci się ustalić nowy poziom wynagrodzenia! Gratulacje!:)

A co jeśli, pomimo rzeczowej argumentacji, twój przełożony nie daje szans na podwyżkę? Czujesz się coraz bardziej zestresowany i nie wiesz, w jaki sposób dalej pokierować rozmową?

Masz dwa wyjścia:

a) zaczynasz rozglądać się za zmianą miejsca pracy,

b) jeśli z jakichś względów mimo wszystko zależy Ci na obecnej pracy, dowiedz się, kiedy możecie wrócić do rozmowy i co musiałoby się stać, abyś  otrzymał wyższe wynagrodzenie. Pamiętaj, że oprócz pieniędzy możesz poprosić o świadczenia dodatkowe lub dofinansowanie szkolenia. To pokaże, że również rozwój jest dla Ciebie ważny. Zdecydowana większość szefów to doceni:)

Przekuj porażkę w sukces

TECH-Profil kandydata na www.it-leaders.pl

A co jeśli rozmowa z szefem okazała się nieskuteczna? Jeżeli czujesz, że firma, w której pracujesz, nie docenia Twoich starań, a oferowane wynagrodzenie nie jest adekwatne do pełnionych przez Ciebie obowiązków?

Cóż – nie ma co stać w miejscu!

Życie jest za krótkie by spalać się w miejscu, które nie jest 'dla Ciebie”!:) Nie skupiaj się więc na tym, że  odniosłeś porażkę w rozmowie z przełożonym, lecz po prostu odbierz to jako sygnał, że czas, by otworzyć się na nowe możliwości (z którymi często w parze idzie też rozwój).

ps. Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zacznij od stworzenia konta na IT-Leaders 🙂

 

Zobacz też:

Jest dyrektywa UE – widełek w ogłoszeniach nie będzie