java

Java jest wykorzystywana przez wiele firm na całym świecie i choć ma już znacznie ponad 20 lat, jest stale rozwijana i – jak się okazuje – uwielbiana przez developerów.

Java w Inpost. Proste, ale zaawansowane rozwiązania

Paweł Machowski, kierownik zespołu i Scrum Master, pracujący w oddziale Biuro IT Budowa Oprogramowania InPost, podkreśla znaczenie Javy. – Wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez korzystania z paczkomatów. Naszą aplikację mobilną InPost pokochało już ponad 9,3 miliona użytkowników – mówi. I dodaje – Proste i intuicyjne rozwiązanie dla klienta jest jednak mocno zaawansowane od strony developerskiej. A to i tak tylko ta część bliżej naszych użytkowników, bo patrząc na pełne „flow paczki”, jest jeszcze druga strona. To wewnętrzne rozwiązanie InPostu, umożliwiające śledzenie aktualnego statusu każdej paczki.

I tutaj uwaga: system ten został napisany jako monolit w Javie 8. – Trochę staruszek, ale jeszcze niepełnoletni – żartuje Paweł Machowski, podkreślając że InPost bardzo mocno stawia na jakość tego rozwiązania, gdyż przekłada się na codzienne doświadczenia klientów. – Dodatkowo uwzględniwszy fakt, że InPost to firma, która stawia na rozwój i nowoczesność, naturalne jest, że już wokół tego monolitu działa kilkanaście odrębnych aplikacji w oparciu o architekturę mikroserwisową – zauważa ekspert. Ale to nie koniec, bo plany na najbliższy czas obejmują rozbicie tego monolitu, z wykorzystaniem technik i koncepcji DDD (Domain Driven Design), na mniejsze logiczne części.

– Ponadto w codziennej pracy wykorzystujemy cały wachlarz nowoczesnych rozwiązań i technologii, takich jak Kafka, stack ELK, czy nierelacyjne bazy Mongo DB, jak również trochę starsze, a jednak wciąż na topie: Docker, Kubernetes, REST czy JSON – wymienia Paweł Machowski.

Java jest więc w stacku technologicznym InPostu, ale oczywiście nie tylko InPostu. Kolejną firmą, która polega na Javie jest Empik.

Java również w Empiku. Kreatywnie i innowacyjnie

Empik zdecydowanie potrafi przyciągać specjalistów. Firma przekonuje, że w #EmpikTech ”wszyscy jesteśmy otwarci na innowacje i kreatywne rozwiązania. Na co dzień rozwijajmy systemy, w ramach jednego z największych sklepów e-commerce w Polsce oraz nowoczesnych usług i serwisów online: Empik Go, Empik Foto, Virtualo, Empik Music! Pracujemy w metodyce Scrum, a w niewielkich zespołach sami tworzymy nasze środowisko pracy. U nas znajdziesz różnorodne oferty pracy w nowych technologiach i zgodnie z dobrymi praktykami tworzenia oprogramowania”.

Ponadto Empik pracuje z różnorodnymi zespołami i mierzy się z wieloma wyzwaniami, jakie stawia złożoność technologii oraz bardzo wymagająca i dynamiczna branża e-commerce.  Z tego powodu firma docenia u specjalistów znajomość Event Driven Architecture, Event Sourcing, czy CQRS. Tworzy zarazem produkty na dużą skalę, gdzie w każdej sekundzie obsługiwanych jest ponad 2000 zapytań od klientów, 

Kilka faktów, które podaje firma: „Nasze aplikacje są doceniane przez użytkowników.  Empik.com ma ocenę 4.8 w Google Play, a nasza skala to: ~2k Req/s na empik.com, 100 mikrousług, 14 zespołów rozwojowych. Wyznajemy właścicielstwo produktowe – zespół tworzy produkt i za niego odpowiada”.

IT-Leaders.pl

Oczywiście Empik korzysta też z technologii Java, a także dba o rozwój zatrudnianych specjalistów. Zapewnia im udział w konferencjach i szkoleniach, starając się, aby zawsze byli na bieżąco z ciekawymi i ważnymi trendami w branży. Firma chwali się też innowacyjnością i zdecydowanie nie ma się czego wstydzić: jako pierwsza duża sieć handlowa uruchomiła rozwiązanie Pay&Go, gdzie klient samodzielne skanuje produkty i płaci za nie w aplikacji mobilnej. 

Stos technologiczny w aplikacjach Empik

Firma dodaje, że rozwija empik.com i tworzy systemy używane w sklepach, korzystając ze stosu języków JVMowych. Te dobierają zespoły w zależności od potrzeb, a w grę wchodzą: Java (11), Kotlin, Groovy, Scala. „Budujemy build pipeline’y wdrażając mikrousługi na klastry Kubernetes. Warstwę prezentacji opieramy głównie na frameworku React i dużo też wykorzystujemy Vanilla JS (ES6). Dbamy o jakość rozwiązań wykorzystując code review, testy jednostkowe, integracyjne i automatyczne end-to-end. Monitorujemy nasze aplikacje, wykorzystując ELK, Prometheus, Sentry. Pisząc każdą linijkę kodu myślimy o konieczności obsługi tysięcy żądań na sekundę. 

A jak zmieniał się empik.com? Warto rzucić okiem:

Ogromne znaczenie Javy

Transition Technologies-Software to jeszcze jedna firma, o której chcemy wspomnieć. Pracuje nad wdrażaniem nowych funkcjonalności usług internetowych dla urzędów, instytucji państwowych i obywateli. Tworzy największe i najistotniejsze systemy IT w Polsce we współpracy z klientami. Jej specjaliści realnie wpływają na poprawę jakości życia Polaków. W projekcie bierze udział 15 osób, pracujących nad rożnymi modułami. Przede wszystkim są to osoby o wysokich kwalifikacjach – z seniority minimum na poziomie regulara i wyżej. I też, rzecz jasna, w stacku technologicznym jest Java.

Zacznij zdobywać kompetencje z Javy i sprawdź kto rekrutuje na IT-Leaders.pl. Polecamy także:

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.