m2m

Hasło M2M (machine-to-machine) jest stosowane do wielu technologii, które umożliwiają urządzeniom sieciowym wymianę informacji i wykonywanie zadań bez angażowania człowieka. Dla przykładu, sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (machine learning) ułatwiają komunikację między systemami technologicznymi, sprawiając, że te mogą dokonywać własnych, autonomicznych wyborów.

Sprawdź: Praca w gamedevie

Technologia M2M po raz pierwszy została zastosowana w środowisku produkcyjnym i przemysłowym. Użyto jej do zdalnego monitorowania, co znacznie usprawniło zarządzanie i kontrolę danych pochodzących ze sprzętu. Od tego czasu M2M znalazło jednak zastosowanie w wielu innych sektorach. Dziś rozwiązania maszyna-maszyna znajdziemy w biznesie, ubezpieczeniach, czy nawet opiece zdrowotnej. Jak nietrudno się domyślić, jest to również rozwiązanie szeroko stosowane w Internecie rzeczy.

Jak działa M2M

W przypadku rozwiązań maszyna-maszyna podstawowym celem jest czerpanie danych z czujników i przesyłanie ich do sieci. W przeciwieństwie do innych narzędzi do zdalnego monitorowania, systemy M2M często wykorzystują publiczne metody dostępu i sieci, np. sieć komórkową czy Ethernet. Dzięki temu są bardziej opłacalne z wdrożeniowego punktu widzenia.

Główne elementy wchodzące w skład systemu M2M to z kolei czujniki, RFID, łącze Wi-Fi lub komórkowe, a także odpowiednie oprogramowanie, które pomaga urządzeniom sieciowym interpretować dane i podejmować decyzje. Mowa tutaj o aplikacjach, które tłumaczą dane i mogą zapewniać zautomatyzowane działania.

Zobacz: Testy manualne

Oprócz możliwości zdalnego monitorowania sprzętu i systemów, zalety M2M obejmują:

  • Zredukowane koszty poprzez minimalizację konserwacji sprzętu i przestojów
  • Zwiększenie przychodów poprzez ujawnienie nowych możliwości biznesowych w zakresie obsługi produktów w terenie
  • Ulepszona obsługa klienta poprzez proaktywne monitorowanie i serwisowanie sprzętu przed jego awarią lub tylko wtedy, gdy jest to potrzebne

Komunikacja maszyna-maszyna świetnie sprawdza się w zdalnym monitorowaniu. Na przykład podczas uzupełniania produktów automat sprzedający wyśle wiadomość do sieci dystrybutora, gdy zauważy, że określony produkt się wyczerpuje. Wtedy mamy jasną wiadomość, że warto uzupełnić zapasy.

System M2M, umożliwiający śledzenie i monitorowanie zasobów, jest też niezbędny w systemach zarządzania magazynem i zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Sprawdź: Co to framework

Firmy użyteczności publicznej często polegają na urządzeniach i aplikacjach M2M nie tylko do pozyskiwania energii, takiej jak ropa i gaz, ale także do rozliczania klientów – za pomocą inteligentnych liczników – oraz do wykrywania ważnych czynników w miejscu pracy, takich jak ciśnienie, temperatura i stan sprzętu.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.