Platforma szkoleniowa dla programistów CodingDojo przeanalizowała ogłoszenia o pracę w serwisie Indeed. Powód? Chciała dowiedzieć się, jakie języki programowania cieszą się największym zainteresowaniem w 2022 r. Na pierwszym miejscu w rankingu zagościł język Java. Nie zabrakło jednak innych, równie popularnych specjalizacji. Konkretnie są to: Python, SQL i JavaScript.

Przedstawiamy Top 10 specjalizacji najbardziej pożądanych przez pracodawców.

Sprawdź: Strona do programowania

Dla wszystkich czterech wymienionych specjalizacji w serwisie Indeed można było znaleźć co najmniej 50 000 ofert pracy. W porównaniu do lat 2020 i 2021, cała czwórka odnotowała znaczne wzrosty.

Java najbardziej pożądanym językiem wśród pracodawców

Jak informuje CodingDojo, w czasie analizy na Indeed można było znaleźć ponad 80 000 aktywnych ofert pracy dla programistów Javy. Język jest bardzo popularny i stosowany m.in. w aplikacjach mobilnych na Androida, aplikacjach desktopowych, czy nawet telewizorach smart TV. Naprawdę łatwo znaleźć projekty, które opierają się na Javie, a także wiele aktywnych społeczności developerów. Jeśli więc potrzebujemy pomocy, chcemy o coś zapytać – w przypadku Javy nie będzie to problemem.

Zobacz: Gry bez Flasha

Koniec dominacji Pythona

W ostatnich latach to Python zwykle dominował w tego typu rankingach. Wynikało to z wielu zastosowań tego języka. Dzięki temu Python stale zwiększał swój udział w rynku, ale okazało się, że to za mało, aby zająć pierwsze miejsce w tym roku. Niemal 30-letnia Java nie dawała i wciąż nie daje za wygraną.

>> Sprawdź nasze aktualne oferty w obszarze: Java Developer

„Python był jedynym popularnym językiem programowania, przy którym odnotowano niewielki spadek z ok. 74 000 do 70 500 ofert pracy” – zauważył CodingDojo. Ciągle jednak to Java okazał się popularniejszym językiem, z większym zapotrzebowaniem ze strony pracodawców.

Top 10 języków programowania wg CodingDojo w 2022:

  1. Java
  2. Python
  3. SQL
  4. Javascript
  5. C++
  6. C#
  7. C
  8. Go
  9. Ruby
  10. Assembly

CodingDojo informuje, że jedną z najbardziej znaczących zmian w rankingu na 2022 r. jest zwiększone zapotrzebowanie na programistów Go. Z kolei niezależnie od tego, jakiego języka się uczymy, obecnie nie brakuje miejsc pracy dla programistów i zapotrzebowanie jest nieprzerwanie bardzo wysokie. „Spadek popytu na programistów spowodowany pandemią już minął” – podkreślają autorzy rankingu.

Kiedy więc zastanawiamy się nad tym, czy warto pracować w IT, odpowiedź jest prosta: zdecydowanie tak. Specjalistów brakuje w niemal każdej dziedzinie, a zarobki są bardzo satysfakcjonujące. Specjaliści Java, zależnie od doświadczenia, mogą liczyć na średnio 15 000 zł miesięcznie. Nie brakuje jednak stanowisk, gdzie wynagrodzenie wynosi nawet ponad 30 000 zł na miesiąc.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.