Dlaczego wszyscy mówią i piszą o ChatGPT? Co w tym takiego? Czy jeśli sztuczna inteligencja jest teraz tak popularnym tematem, oznacza to, że jest to początek nowej ery rozwoju człowieka?

Trzeba przyznać, że sztuczna inteligencja kształtuje przyszłość ludzkości w niemal każdej branży. Jest już głównym motorem powstających technologii, takich jak duże zbiory danych, robotyka i IoT, nie wspominając o generatywnej sztucznej inteligencji, z narzędziami takimi jak ChatGPT i generatory grafiki AI, które zyskują uwagę głównego nurtu.

ChatGPT zyskał swoją popularność, ponieważ jego twórcy zastosowali innowacyjną metodę uczenia maszynowego (AI training) o nazwie Reinforcement Learning from Human Feedback (RLHF). Ta metoda została wcześniej zaimplementowana w DeepMind’s Sparrow i Anthropic’s Claude, ale OpenAI (twórca ChatGPT) jest niewątpliwie projektem AI, który odniósł największy sukces we wdrażaniu tego modelu. Właśnie dlatego wszyscy mówią teraz o ChatGPT i używają go szeroko do różnych celów.

Przed wprowadzeniem ChatGPT , temat sztucznej inteligencji był już dość popularny wśród społeczności programistów. Przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego to wszystko, co widzieliśmy w filmach takich jak Terminator czy Matrix, nie wydają się już tak fikcyjne i nierealne.

Jednak ChatGPT to tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości narzędzia sztucznej inteligencji są szeroko stosowane w różnych dziedzinach, takich jak:

  1. Nawigacja
  2. Marketing
  3. Robotyka
  4. Hazard
  5. Opieka zdrowotna.
    To tylko kilka przykładów, w których sztuczna inteligencja ma już zastosowanie. A to dopiero początek. Sztuczna inteligencja, którą znamy teraz, jest na początku swojego rozwoju, a takie przełomy, jak ten z ChatGPT, pokazują, że z każdym nowym narzędziem AI będzie więcej ulepszeń w mechanizmach i funkcjach AI.

W jakich branżach sztuczna inteligencja może być korzystna w przyszłości?

W tym miejscu chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami i przewidywaniami na temat trzech najważniejszych obszarów, w których sztuczna inteligencja może się najbardziej rozwinąć w przyszłości:

Opieka zdrowotna

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do służby zdrowia było rewolucyjne i zmieniło sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i monitorujemy pacjentów. Ta technologia znacznie poprawia wyniki badań i wyników w zakresie opieki zdrowotnej, umożliwiając dokładniejsze diagnozy i spersonalizowane leczenie. Zdolność sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej do szybkiego analizowania ogromnej ilości dokumentacji klinicznej pomaga lekarzom w identyfikowaniu markerów chorób i trendów, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone.

Wierzę, że w przyszłości ludzie będą mogli wykorzystywać sztuczną inteligencję nie tylko do wyraźniejszego przewidywania diagnoz, ale także do śledzenia swojego stanu zdrowia bez codziennych wizyt u lekarza. Ponadto kluczowe znaczenie ma wdrożenie sztucznej inteligencji w biurokratycznym systemie opieki zdrowotnej, aby uniknąć utraty lub pomyłki informacji oraz stworzyć ogólnoświatowy system śledzenia pacjentów i chorób.

Najtrudniejszym wyzwaniem dla sztucznej inteligencji w tych dziedzinach opieki zdrowotnej jest zapewnienie ich przyjęcia w codziennej praktyce klinicznej, a nie to, czy technologie będą wystarczające, aby były przydatne.

Przedsiębiorczość

Rola AI w szeroko rozumianej przedsiębiorczości jest dziś, w moim przekonaniu, niedoceniana. Wyobraźmy sobie, jak wiele można wdrożyć narzędzi AI w swoich firmach, aby usprawnić zarządzanie zadaniami, pracę zespołową, procesy finansowe i wiele innych aspektów działalności firmy.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że nie mam na myśli tego, że w przyszłości AI (lub roboty) przejmą naszą pracę (co jest, btw, możliwe, ale temat na zupełnie inny wpis). Mam natomiast na myśli to, że AI jest pomocna w automatyzacji procesów, co z kolei prowadzi do lepszego funkcjonowania całego biznesu.

Sztuczna inteligencja może być również pomocna w analizie danych, która pozwala firmom uzyskać wgląd, który wcześniej był niedostępny, poprzez odkrywanie nowych wzorców i korelacji w ich danych. Rozwój technologii chatbotów już teraz bardzo pomaga w obsłudze klienta, ale w następnej dekadzie prawdopodobnie zyska jeszcze większą moc w zakresie zbierania danych o klientach i prognozowania pomyślnego rozwoju biznesu.

Oczywiście powinienem wspomnieć o marketingowej i SEO sile AI. Obecne mechanizmy promocji produktów pomagają przedsiębiorcom przyciągać ludzi do ich towarów i usług. W przyszłości nie będzie ani jednego produktu ani usługi, które nie wykorzystywałyby narzędzi AI do promocji.

Robotyka

Ostatnia dziedzina jest dla mnie prawdopodobnie jedną z najbardziej ekscytujących, ponieważ życie w świecie, w którym wszyscy jesteśmy otoczeni przez roboty, to marzenie, które mam nadzieję wkrótce się spełni.

Co, jeśli pewnego dnia obudzisz się i zobaczysz humanoidalnego robota, który mówi ci: „Jesteś skończony”. Byłabym zszokowana i szczęśliwa jednocześnie, gdyby tak się stało;)

Ale żarty na bok, rozwój robotyki przy pomocy sztucznej inteligencji jest przydatny, ponieważ w takim przypadku wszystkie niebezpieczne prace wykonywane obecnie przez prawdziwych ludzi mogą być wykonywane przez roboty, co

a) będzie bardziej wydajne, oraz

b) pozwoli zaoszczędzić wiele zasobów ludzkich. Na przykład możemy używać robotów do budowania, pracy z niebezpiecznymi produktami, takimi jak promieniowanie, wykonywania operacji medycznych itp.

Chociaż robotyka i sztuczna inteligencja to dwie odrębne koncepcje, są one ze sobą skorelowane. Deweloperzy zmagają się teraz z połączeniem tych dwóch koncepcji, aby stworzyć roboty, które nie tylko będą zautomatyzowane do wykonywania niektórych funkcji, ale także będą w stanie analizować sytuacje i podejmować własne decyzje. Obecnie liczba czynności, które mogą wykonywać roboty, jest ograniczona, ale za kilka dekad, kiedy programiści wymyślą, jak wstawić sztuczną inteligencję do robotów, zyskamy kilku przydatnych pomocników.

Końcowe przemyślenia
Prawdziwym wyzwaniem dla sztucznej inteligencji jest ustalenie, jak działa naturalna inteligencja. Tworzenie sztucznej inteligencji nie przypomina tworzenia sztucznego serca — naukowcy nie mają prostego, konkretnego modelu, na którym mogliby pracować. Wiemy, że mózg zawiera miliardy neuronów i że myślimy i uczymy się, łącząc elektrycznie różne neurony. Nie wiemy jednak, w jaki sposób wszystkie te powiązania składają się na wyższe rozumowanie lub nawet operacje niskiego poziomu. Skomplikowane obwody wydają się być niezrozumiałe.

Uwaga, jaką narzędzia takie jak ChatGPT przykładają do tematu rozwoju sztucznej inteligencji, wzrośnie w ciągu następnej dekady. I naprawdę wierzę, że jest to bardzo korzystne dla całej dziedziny. Im więcej uwagi poświęca się sztucznej inteligencji, tym więcej programistów będzie próbowało wnieść do niej swój wkład, co oczywiście przyniesie kilka istotnych przełomów w tej dziedzinie. Jednak ludzkość musi być ostrożna w swoich wynalazkach, a sztuczna inteligencja nie jest wyjątkiem. Należy zawsze pamiętać, że nie wszystkie wynalazki są bezpieczne dla ludzkości (np. wynalezienie broni jądrowej) i właśnie tam przedstawiciele rządu muszą uwzględnić odpowiednie poprawki do obowiązujących przepisów.

Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje sztucznej inteligencji prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na krytyczne aspekty naszej gospodarki i społeczeństwa w nadchodzącej dekadzie. Jesteśmy na wczesnym etapie tego, co według wielu wiarygodnych ekspertów będzie najbardziej obiecującą erą innowacji technologicznych i tworzenia wartości w dającej się przewidzieć przyszłości.

Czytaj też: czy sztuczna inteligencja = oprogramowanie (Poradnik prawny)

Autorka:
Rita Brown (young web developer who is passionate about Python, Node.JS, and crypto)

Tekst źródłowy: dev.to – przeczytaj w oryginale