W ostatnich miesiącach niemal wszędzie słyszymy o sztucznej inteligencji. Dzieje się tak za sprawą dostarczonego przez OpenAi chatbota GPT-3, który jest w stanie odpowiedzieć na niemal każde pytanie, stale ucząc się i imitując ludzki styl komunikacji. Jednak AI jest w stanie generować nie tylko tekst, ale także grafiki. W jaki sposób? Możesz to sprawdzić w popularnej Canvie.

Generator AI w Canvie

Canva to darmowy program graficzny, który jest wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju infografik, postów do mediów społecznościowych czy nawet dokumentów i prezentacji. Jednak w ostatnim czasie wśród narzędzi oferowanych w aplikacji znalazł się także generator obrazów AI. Dzięki niemu po wpisaniu kilku słów opisu, narzędzie jest w stanie wygenerować grafiki odpowiadające wprowadzonemu zapytaniu.

Generator AI sprawia, że możesz zwizualizować nawet najbardziej abstrakcyjne koncepcje. Gotowy obrazek można następnie wykorzystać w swoim projekcie, dokonując jego edycji, dodając elementy lub nakładając filtry.

Żeby stworzyć obrazek w Canvie należy utworzyć projekt, po czym w panelu po lewej stronie wybrać Aplikacje, a następnie Text to Image. Po uruchomieniu narzędzia wystarczy wpisać to, co chcesz zobaczyć na grafice (tu trzeba jednak pamiętać, że na chwilę obecną jest to wersja beta generatora – więc możliwe jest generowanie obrazu wyłącznie na podstawie opisu w języku angielskim). 

Możesz także wybrać styl obrazu – decydując czy ma to być np. fotografia, rysunek, model 3D czy deseń. Potem trzeba już tylko nacisnąć “Generuj obraz”.

Do czego wykorzystać generator obrazów AI?

Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję nie rozwinęły jeszcze w pełni swoich skrzydeł. Prawda jest jednak taka, że tego typu grafiki mają bardzo duży potencjał. Od ręki da się znaleźć kilka obszarów, w których można je wykorzystywać. To przede wszystkim:

  • grafiki do wpisów – grafika wygenerowana przez AI może lepiej pasować do tekstu wpisu niż zdjęcie znalezione w bazie darmowych obrazów;
  • rozrywka – zwizualizowanie pewnych opisów może być podstawą do tworzenia zabawnych memów czy postów do mediów społecznościowych;
  • inspiracje – wpisanie zapytania do generatora obrazów pozwala na zwizualizowanie abstrakcyjnego pomysłu i może być świetną inspiracją podczas pracy kreatywnej.

Czy kreator grafik AI w Canvie to sensowne narzędzie czy może tylko ciekawostka? Najlepiej przekonać się samemu. Narzędzie generowania obrazu Text to image w programie Canva jest obsługiwane przez Stable Diffusion. To model, który stale się rozwija. Na chwilę obecną niektóre grafiki są jeszcze dalekie od doskonałości, jednak warto delikatnie zmodyfikować słowa kluczowe, do momentu wygenerowania obrazu, który będzie najlepiej korespondował z wpisanym zapytaniem.

Czytaj też: 7 darmowych narzędzi dla nowoczesnych web developerów