PHP to szeroko stosowany język skryptowy o otwartym kodzie źródłowym, który jest szczególnie odpowiedni do tworzenia stron internetowych. Jeśli chcesz zostać mistrzem PHP, musisz wykonać kilka ważnych kroków.

Wykonując te kroki, będziesz na dobrej drodze do opanowania tego popularnego języka programowania:

1. Wybierz odpowiednie środowisko programistyczne.

2. Poznaj podstawy PHP.

3. Zacznij korzystać z kodu.

4. Dowiedz się o typowych funkcjach.

5. Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami.

6. Uzyskaj pomoc i wsparcie

Wybierz odpowiednie środowisko programistyczne

Zdecyduj, czy chcesz korzystać z serwera lokalnego, czy z serwera internetowego.

Jeśli chcesz tworzyć skrypty PHP dla swojej osobistej strony internetowej, możesz zainstalować lokalny serwer na swoim komputerze. Umożliwi to przetestowanie skryptów przed przesłaniem ich do usługodawcy hostingowego. Jeśli jednak planujesz tworzyć skrypty PHP dla komercyjnej strony internetowej, zaleca się korzystanie z serwera internetowego.

Zainstaluj serwer na swoim komputerze.

Jeśli zdecydowałeś się korzystać z lokalnego serwera, musisz zainstalować go na swoim komputerze. Dostępnych jest wiele różnych typów serwerów, ale najpopularniejsze to Apache i IIS. Po zainstalowaniu serwera należy go odpowiednio skonfigurować, aby mógł uruchamiać skrypty PHP.

Pobierz i zainstaluj edytor tekstu.

Po zainstalowaniu serwera następnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie edytora tekstu. Będzie to używane do pisania kodu PHP. Dostępnych jest wiele różnych edytorów tekstu, ale niektóre z bardziej popularnych to Dreamweaver, Notepad ++ i Sublime Text.

To może cię zainteresować: 25 porad jak być świetnym programistą (i człowiekiem;)) – cz. I

Poznaj podstawy PHP

Badanie typów danych PHP.

Duża część programowania to praca z typami danych – czyli rodzajem danych, które chcesz przechowywać w zmiennej. PHP ma 8 głównych typów danych, które są podzielone na 3 kategorie: typy skalarne, złożone i specjalne.

Naucz się używać zmiennych w PHP

Zmienne są jednym z najważniejszych pojęć w programowaniu, ponieważ umożliwiają przechowywanie danych w kodzie do późniejszego wykorzystania. W PHP zmienne są oznaczone znakiem dolara ($), po którym następuje nazwa zmiennej. Nazwa zmiennej może być dowolna, ale musi zaczynać się od litery lub podkreślenia (_).

Zacznij korzystać z kodu PHP.

Napisz swój pierwszy kod.

Teraz, gdy już wybrałeś środowisko programistyczne i zainstalowałeś serwer, czas zacząć pisać kod. Najlepszym sposobem na nauczenie się pisania kodu PHP jest rozpoczęcie od prostego skryptu. Stwórzmy skrypt, który wyświetla „Hello, world!”

echo 'Witaj świecie!’;

?>

Ten kod używa instrukcji echo do wyprowadzania ciągu „Hello, world!”. Ciąg jest ujęty w pojedyncze cudzysłowy (’ ’). Możesz także użyć podwójnych cudzysłowów (” „) do ujęcia łańcuchów, ale na razie pozostaniemy przy pojedynczych cudzysłowach.

Zapisz ten kod w pliku o nazwie hello.php, a następnie otwórz go w przeglądarce internetowej (http://localhost/hello.php). Powinieneś zobaczyć następujące dane wyjściowe:

Witaj świecie!

Uruchom swój kod i zobacz wyniki.

Przyjrzyjmy się teraz, co dzieje się po uruchomieniu tego skryptu. Gdy żądasz strony PHP z serwera WWW, serwer wykonuje kod PHP na stronie, a następnie wysyła wynikowy kod HTML z powrotem do przeglądarki internetowej. Tak więc, gdy zażądasz hello.php z serwera WWW, serwer uruchomi instrukcję echo i wypisze Hello, world!. Dane wyjściowe są następnie przesyłane z powrotem do przeglądarki internetowej, która wyświetla je na ekranie. Całkiem proste, prawda?

Dowiedz się o typowych funkcjach PHP.

Badanie funkcji ciągów.

Funkcje ciągów służą do manipulowania ciągami tekstu. W PHP istnieją trzy główne typy funkcji łańcuchowych: te, które modyfikują wielkość liter, te, które modyfikują zawartość łańcucha, oraz te, które zwracają informacje o łańcuchu.

Aby zmodyfikować wielkość liter w łańcuchu, możesz użyć funkcji ucwords(), ucfirst() lub strtolower(). Funkcja ucwords() zmieni pierwszą literę każdego słowa w ciągu na wielką literę, funkcja ucfirst() zmieni na wielką pierwszą literę tylko pierwszego słowa w ciągu, a funkcja strtolower() skonwertuje wszystkie litery w ciągu na małe litery.

Aby zmodyfikować zawartość ciągu, możesz użyć funkcji substr() lub str_replace(). Funkcja substr() pozwala wyodrębnić podciąg z większego ciągu, a funkcja str_replace() umożliwia zastąpienie jednego podciągu innym.

Wreszcie istnieje kilka funkcji, które zwracają informacje o ciągu. Najczęściej używana jest funkcja strlen(), która zwraca długość ciągu. Inne przydatne funkcje to isset(), która sprawdza, czy zmienna została ustawiona, oraz empty(), która sprawdza, czy zmienna jest pusta.

Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami.

Użyj komentarzy, aby poprawić czytelność kodu.

Komentarze są ważną częścią każdego języka programowania. Służą do wyjaśnienia, co robi konkretny fragment kodu. W PHP komentarze mogą być używane do poprawy czytelności kodu.

Dobrą praktyką jest swobodne używanie komentarzy w kodzie. Pomoże to Tobie i innym lepiej zrozumieć kod. Pisząc komentarze, używaj jasnego i zwięzłego języka. Ważna jest również poprawna gramatyka i interpunkcja.

Oto przykład wykorzystania komentarzy:

// To jest komentarz jednowierszowy

/*

To jest komentarz wielowierszowy.

Możesz tu pisać, ile chcesz.

*/

echo „Witaj świecie!”; // To jest komentarz jednowierszowy, który pojawia się po kodzie w tym samym wierszu

?>

Uzyskaj pomoc i wsparcie.

Korzystaj z zasobów internetowych.

Kiedy zaczynasz uczyć się PHP lub jakiegokolwiek innego języka programowania, ważne jest, aby mieć dostęp do dobrych zasobów, które mogą ci pomóc. Internet to świetne miejsce na znalezienie samouczków, artykułów i forów, na których możesz zadawać pytania i uzyskać pomoc od innych programistów.

Dobrymi miejscami do rozpoczęcia wyszukiwania zasobów PHP są: (www.php.net), W3Schools (www.w3schools.com/php) i Stack Overflow (www.stackoverflow.com). Istnieje również wiele innych stron internetowych i blogów, które oferują przydatne informacje dla początkujących PHP.

Oprócz stron internetowych dostępnych jest również wiele książek poświęconych nauce PHP. Szybkie wyszukiwanie na Amazon lub w ulubionej księgarni pozwoli znaleźć wiele tytułów do wyboru. Chociaż nie wszystkie z nich będą odpowiednie dla początkujących, istnieje kilka dobrych, które mogą pomóc w rozpoczęciu nauki podstaw składni i struktury PHP.

Dołącz do społeczności PHP.

Innym świetnym sposobem na uzyskanie pomocy i wsparcia podczas nauki PHP jest dołączenie do społeczności PHP. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, w tym udział w lokalnych spotkaniach lub konferencjach, uczestnictwo w forach internetowych lub czatach, a nawet po prostu obserwowanie innych programistów na platformach społecznościowych, takich jak Twitter.

Społeczność PHP jest ogólnie bardzo przyjazna i gościnna w stosunku do nowicjuszy, więc nie bój się nawiązać kontaktu i przedstawić się. Prawdopodobnie odkryjesz, że w społeczności są inni, którzy są gotowi pomóc Ci w Twojej podróży do zostania mistrzem PHP!

Zastosowanie sekcji.

Opracuj aplikację internetową.

Wybierz odpowiednie narzędzia

Kiedy zaczynasz tworzyć aplikację internetową, musisz wybrać odpowiednie narzędzia. Najważniejszym narzędziem jest serwer. Możesz użyć serwera lokalnego lub serwera internetowego. Jeśli chcesz korzystać z serwera lokalnego, musisz zainstalować go na swoim komputerze. Jeśli chcesz korzystać z serwera internetowego, musisz znaleźć dostawcę hostingu obsługującego PHP.

Kolejnym ważnym narzędziem jest edytor tekstu. Dostępnych jest wiele różnych edytorów tekstu, ale nie wszystkie obsługują podświetlanie składni PHP. Dobrym edytorem tekstu do programowania w PHP jest phpDesigner 8. Posiada podświetlanie składni dla PHP, HTML, CSS i JavaScript. Posiada również funkcje uzupełniania kodu i refaktoryzacji.

Ostatnim narzędziem, którego potrzebujesz, jest przeglądarka internetowa. Zrobi to każda przeglądarka internetowa, ale Google Chrome to dobry wybór, ponieważ ma wbudowane narzędzia programistyczne, które można wykorzystać do debugowania kodu.

Utwórz nowy projekt

Po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi możesz utworzyć nowy projekt w phpDesigner 8. Aby to zrobić, przejdź do Plik > Nowy > Projekt z folderu… i wybierz folder, w którym będzie zlokalizowany projekt. Następnie kliknij OK.

Napisz kod i przetestuj go

Po utworzeniu nowego projektu możesz rozpocząć pisanie kodu w głównym oknie phpDesigner 8. Po zakończeniu pisania kodu możesz go przetestować, klikając Uruchom > Uruchom w przeglądarce internetowej > Domyślna przeglądarka lub naciskając F9.. Spowoduje to otwarcie domyślnej przeglądarki internetowej i załadowanie strony z Twoim kodem..

Jeśli w kodzie występują jakiekolwiek błędy, zostaną one wyświetlone w okienku Dane wyjściowe. Możesz również użyć okienka Debugger, aby debugować kod wiersz po wierszu.

To może cię zainteresować: 5 wskazówek, jak utrzymać swoją karierę w branży IT

Wnioski

Jeśli chcesz zostać mistrzem PHP, wykonaj te sześć kroków.

  • Najpierw wybierz odpowiednie środowisko programistyczne. Możesz użyć serwera lokalnego lub serwera internetowego.
  • Po drugie, poznaj podstawy. Obejmuje to studiowanie składni, typów danych i zmiennych.
  • Po trzecie, zacznij korzystać z kodu, pisząc swój pierwszy kod i sprawdzając wyniki.
  • Po czwarte, dowiedz się o typowych funkcjach, takich jak funkcje łańcuchowe, funkcje tablicowe i funkcje matematyczne.
  • Po piąte, postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami, takimi jak używanie komentarzy, standardów kodowania i narzędzi do debugowania.
  • Po szóste, uzyskaj pomoc i wsparcie od takich zasobów, jak społeczność PHP i specjaliści.