Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) to model przetwarzania danych, który jest optymalny pod względem finansowym, prostoty obsługi i konieczności wykorzystania zasobów – to tylko kilka z wielu powodów, dla których coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Powszechne zainteresowanie chmurą obliczeniową powoduje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, m.in. architektów chmur (cloud architects), administratorów chmur (cloud administrators), specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (cyber-security professionals), specjalistów zajmujących się danymi (data scientists) i wielu innych. Zdobycie odpowiednich umiejętności może pozwolić na rozpoczęcie kariery jako cloud specialist i pomóc w szybszym rozwoju na „drabinie” korporacyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele kursów i certyfikatów, które mogą pomóc w podniesieniu umiejętności w zakresie przetwarzania w chmurze.

Zapraszamy do zapoznania z krótkim wprowadzeniem do rozpoczęcia kariery w chmurze:)

Umiejętności przetwarzania w chmurze

Przed rozważeniem kariery w cloud computing konieczne jest zrozumienie wymagań tej ścieżki rozwoju. Specjalista w dziedzinie przetwarzania w chmurze musi stale się uczyć i być biegłym w zakresie najnowszych technologii chmurowych. Jeśli masz już godne pochwały umiejętności kodowania i interesujesz się zarządzaniem bazami danych, podnoszenie umiejętności będzie dla Ciebie łatwiejsze i umożliwi wysoko płatną pracę w cloud computing.

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) i uczenie maszynowe (Machine Learning): AI ML pomaga systemom w chmurze automatycznie uczyć się z wcześniejszych doświadczeń i na ich podstawie ulepszać swoje systemy. Zmniejsza to potrzebę jawnego programowania (explicit programming) w zarządzaniu systemami.

Migracja i wdrażanie w chmurze: przenoszenie danych do, z i między sieciami przetwarzania w chmurze jest częścią obszaru zadań, którym zajmują się architekci ds. migracji danych. Wdrożenie chmury  obejmuje uruchamianie i sprawdzanie wszystkich aplikacji opartych na chmurze.

Doświadczenie w bazach danych: doskonałe umiejętności analityczne w połączeniu ze znajomością języków programowania pomogą Ci w organizacji, utrzymywaniu i zarządzaniu bazami danych w Twojej organizacji.

DevOps: umiejętności DevOps są wymagane, aby działy związane z rozwojem (wytwarzanie oprogramowania) i operacjami (utrzymaniem systemów IT) funkcjonowały bezproblemowo. Te sprawności zapewniają płynną koordynację między ww. zespołami i ułatwiają wprowadzanie innowacji do firm.

Architektura bezserwerowa: zestaw umiejętności z tego obszaru pomaga opracowywać, zarządzać i uruchamiać aplikacje w środowisku chmurowym, w którym użytkownik nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za utrzymanie samej infrastruktury.

Certyfikaty z systemu / platformy: Obecnie na rynku jest wielu dostawców usług w chmurze. Certyfikaty platform z AWS, Google Cloud, Microsoft Azure pomogą Ci je dobrze zrozumieć i zdobyć umiejętności korzystania z systemów.

Języki programowania: XML, Python, R, SQL itp. są popularnymi językami programowania w chmurze. Ich dogłębna znajomość pozwoli Ci w rozwijaniu i wdrażaniu funkcji chmury, takich jak tworzenie sieci, utrzymywanie i analizowanie bazy danych, łączenie serwerów i in.

Stanowiska, których możesz się spodziewać w obszarze cloud computing

Branża cloud computing stale się rozwija, dlatego nauka w tym obszarze praktycznie nigdy się nie kończy. Nie daj się jednak zastraszyć. Po opanowaniu kluczowych funkcji obliczeń w chmurze możesz spodziewać się, że będziesz pełnić istotne funkcje we wszystkich firmach, które wymagają opracowywania, utrzymywania i zabezpieczania działań w chmurze.

Cloud Solutions Architect (architekci rozwiązań chmurowych): Architekci rozwiązań określają plany projektowania infrastruktury i aplikacji w chmurze. Do tej roli niezbędne są solidne umiejętności techniczne oraz wcześniejsze doświadczenie w projektowaniu aplikacji opartych na chmurze. Migracja skomplikowanych, wielopoziomowych aplikacji w chmurze, projektowanie i wdrażanie skalowalnych operacji, wdrażanie optymalnych pod względem ceny i zasobów strategii oraz wybór odpowiednich platform chmurowych do migracji i wdrażania aplikacji – to są typowe obszary, w których działa osoba w roli Cloud (Solutions) Architect.

Cloud Developer (programista chmury): Deweloperzy w chmurze pracują nad projektami opracowanymi przez Cloud Architektów. Ich rola polega na użyciu języków programowania, po to by tworzyć aplikacje w chmurze. Są również odpowiedzialni za ich wdrażanie i analizowanie, aby zapewnić ich płynne działanie. Oprócz doskonałych umiejętności programowania, niezbędna jest w ich przypadku gruntowna znajomość platform chmurowych. Programiści są dość rozchwytywani w branży cloud computing, ponieważ firmy związane z SaaS i IaaS potrzebują ich do tworzenia swoich produktów dla środowiska chmurowego.

Cloud Security Engineer (inżynier ds. bezpieczeństwa chmury): Jedną z wad korzystania z platform chmurowych jest to, że firmy mogą być narażone na różnego rodzaju cyber-zagrożenia. Inżynierowie ds. cyberbezpieczeństwa są zatrudniani zarówno przez organizacje, które dostarczają usług chmurowych, jak i teh firmy, które korzystają z chmur, po to aby zapewnić im ochronę danych i uniknąć wszelkich prawdopodobnych naruszeń bezpieczeństwa. Zadania takie jak analiza potencjalnych zagrożeń i projektowanie testów podatności na zagrożenia w celu oceny ryzyka stanowią sedno profilu eksperta ds. cyberbezpieczeństwa.


Cloud Network Engineer (inżynier sieci w chmurze): inżynierowie sieci chmurowej nadzorują i kontrolują wewnętrzną dystrybucję danych w firmach. W zależności od rodzaju sieci w chmurze (publiczna, prywatna lub hybrydowa), inżynierowie sieci projektują formaty, które sprawiają, że sieć reaguje prawidłowo podczas odbierania danych, aby zapewnić lepszą obsługę użytkownikom. Inżynierowie sieci w chmurze są bezpośrednio odpowiedzialni za to, by serwery funkcjonowały poprawnie i optymalnie w swoim środowisku.

Chociaż zadania w obszarze przetwarzania w chmurze mogą nie należeć do najprostszych, stanowiska w tej branży są z pewnością ciekawe i coraz bardziej pożądane w świecie IT. Ekspertom w tej branży oferowane są wysokie pensje, ponieważ są niezbędni w organizacjach korzystających z modelu przetwarzania danych w chmurze. Jeśli więc cenisz sobie programowanie i masz w tym pierwsze doświadczenie, zachęcamy do rozważenia rozwoju w cloud computing. Doszkolenie się w dowolnym z wyżej wymienionych obszarów umiejętności na pewno wspomoże Twój rozwój zawodowy.

Autorka:

Marina Chatterjee – Marina jest specjalistką z zakresu content marketingu i żywo interesuje się innowacjami w dzisiejszej gospodarce cyfrowej. Wcześniej współpracowała z Amazonem i partnerem marketingowym Facebooka, aby pomóc im znaleźć język marki. W „poprzednim życiu” była nauczycielką akademicką, która uczyła studentów literatury angielskiej i sprawiła, że ​​Barthes przewrócił się w grobie.