Czym właściwie jest hackathon? Nazwa powstała z połączenia słów „hack” i „marathon”. To maraton programowania i projektowania. Takie wydarzenie jest doskonałą okazją dla wszystkich pasjonatów IT do wymyślenia czegoś oryginalnego lub rozwiązania określonego problemu. Dzięki hackathonom uczestnicy mają szansę na to, aby ktoś ich zauważył, a firmy mogą pozyskać nowe talenty w branży IT.
Dobra organizacja to podstawa sukcesu

Hackathony są obecnie coraz częściej doskonałą okazją do „wyłowienia” utalentowanych pracowników w środowisku IT. Firmy organizujące wydarzenia zbierają w jednym miejscu wielu ekspertów i mogą ocenić ich kompetencje na bieżąco, a najlepszym specjalistom zaproponować pracę. Natomiast uczestnicy mają okazję do przetestowania swoich umiejętności i „pokazania się” szerszemu gronu. Obie strony są zadowolone.

Pracownicy firm organizujących hackathony powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą na pozyskanie zdolnej kadry. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Ustalenie jasnych zasad

Prezycyjny regulamin i przejrzysta agenda przyczyni się do uniknięcia niedomówień i niepotrzebnych pytań ze strony uczestników. Obydwie rzeczy warto wcześniej omówić z osobą niezwiązaną bezpośrednio z wydarzeniem, ale orientującą się w tematyce. Pomoże ona wyłapać potencjalne niejasności. Konsultacja z kimś z działu technicznego pozwoli także na zorientowanie się, czy uczestnicy zdołają wykonać zadanie w określonym czasie.

 • Pozyskanie uczestników

Czyli odpowiednia promocja wydarzenia. Najlepiej w miejscach, w których przebywają potencjalni uczestnicy (np. kawiarnie przy biurach). Ważne są także grupy w mediach społecznościowych. Można również wykorzystać swoje sieci kontaktów i poinformować o hackathonie na swoim profilu.

 • Pozyskanie osób, na którym w szczególności zależy firmie

Należy zastanowić się, do jakiej grupy docelowej chcemy trafić i ekspertów jakich specjalizacji zainteresować. Wydarzenia o tematyce bardziej edukacyjnej zazwyczaj przyciągają studentów, więc jeśli zależy nam na pozyskaniu kogoś na staże bądź do programu kariery jest to dobry kierunek. W przypadku, kiedy chcemy zatrudnić np. twórców aplikacji mobilnych zorganizujmy wydarzenie, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się pracą w konkretnym systemie operacyjnym. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przedstawienie zainteresowanym osobom zakresu problemu, jaki będą podejmować, a także poinformowanie o technologiach i narzędziach, jakie powinny zostać wykorzystane. Takie podejście sprawi, że mają szansę powstać rozwiązania, które firma może później wprowadzić w życie. Warto wcześniej porozmawiać z członkami zespołów, do których odbywa się rekrutacja po to, żeby zorientować się, kogo dokładnie poszukują. Jeśli zależy nam na pozyskaniu osób z różnych stron świata, można także zorganizować hackathon online.

Podczas hackathonów można obserwować nie tylko umiejętności techniczne uczestników, ale również ich kompetencje miękkie np. podczas rozdzielania zadań w zespole czy kierowania pracą poszczególnych członków grupy.

 • Nagrody

To również bardzo ważny element hackathonu. Obok nagród finansowych, firmy najczęściej stawiają na oferowanie zatrudnienia, gratyfikacje rzeczowe, udziały w prestiżowych szkoleniach, kursach czy projektach.

 • Obecność cenionych osób

Jest dla wielu uczestników niezwykle ważnym czynnikiem, który decyduje o ich obecności na wydarzeniu. Warto zadbać o prelegentów znanych w środowisku IT – ich wystąpienia będą bez wątpienia jedną z głównych atrakcji konkursu.

 • Zapewnienie odpowiedniego zaplecza

Mamy tu na myśli zarówno właściwe przygotowanie sali, zapewnienie napojów, wyżywienia, możliwości odpoczynku… Organizatorzy powinni być także przygotowani pod względem sprzętu np. dodatkowe myszki, laptopy i zasilacze.

 • Budowanie sieci kontaktów

Na pewno pomoże w pozyskaniu uczestników hackathonu oraz nawiązaniu relacji z osobami, które mogą w przyszłości zasilić szeregi organizacji. Wielu specjalistów przystępuje do tego rodzaju wydarzeń, ponieważ ich głównymi motywatorami są chęć nawiązania nowych znajomości i poszerzanie kontaktów biznesowych. O utrzymywaniu dobrych relacji nie można zapominać także po zakończeniu eventu. Nawet jeśli ktoś aktualnie nie poszukuje pracy, sytuacja może ulec zmianie za kilka miesięcy.

Przygotowanie uczestników do hackathonu

Odpowiednie przygotowanie z pewnością pomoże uczestnikom wybić się i zawalczyć o uwagę organizatorów. W jaki sposób przygotować się najlepiej? Przede wszystkim należy rzetelnie zapoznać się z całym programem wydarzenia, tematyką przewodnią, dokładnie przeczytać regulamin, obowiązujące zasady. Dobrze też poszukać informacji na forach, jeśli impreza miała poprzednie edycje – być może ktoś zamieścił przydatne informacje, których na próżno będziemy szukać na stronie hackathonu.

Uważne przeczytanie agendy i informacji zamieszczonych przez organizatorów pozwoli także zorientować się, jakie narzędzia będą zapewnione, a w co uczestnicy powinni zaopatrzeć się we własnym zakresie. Bez względu na charatker wydarzenia warto mieć ze sobą np. dodatkowe zasilacze i wcześniej ustalić: narzędzia komunikacji, miejsca gromadzenia materiałów, a także narzędzia pozwalające na zarządzanie poszczególnymi zadaniami.

Należy zastanowić się też nad odpowiednim dobraniem członków zespołu. Najlepiej w taki sposób, aby każda z osób posiadała doświadczenie i kompetecje, które uzupełniają innych. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze spotkanie się, zorganizowanie burzy mózgów, zapisanie wszystkich pomysłów i wstępne wybranie tego najlepszego oraz jednej alternatywy. Wszystkie koncepcje i materiały można umieścić w chmurze tak, aby członkowie grupy mieli do nich dostęp i mogli wprowadzać modyfikacje. Przed imprezą można spotkać się jeszcze raz, aby wszystko omówić i ostatecznie ustalić, kto za co odpowiada. Często zdarza się też, że grupa nie jest skompletowana w całości w momencie rozpoczęcia konkursu. Jeśli nie uda się już pozyskać nikogo więcej, należy porozdzielać niezagospodarowane kwestie pomiędzy obecnych członków zespołu. Wówczas może nastąpić sytuacja, w której danej osobie przypadnie zadanie, z którym wolałaby nie mieć do czynienia. Można też nawiązać współpracę z uczestnikami, którzy na początku wydarzenia nie mają jeszcze swojej grupy, poprosić o pomoc członków innych zespołów albo znajomych, którzy zostali w domu i mogą działać zdalnie.

Niekonwencjonalne pomysły mogą zaowocować

Hackathony cieszą się tak ogromną popularnością, że wydarzenie tego rodzaju zorganizował nawet polski rząd (https://www.wprost.pl/kraj/10024608/Polski-rzad-zorganizowal-pierwszy-w-historii-hackathon.html). Uczestnicy eventu  – programiści, projektanci i analitycy biznesowi – poświęcili ponad 30 godzin na pracę nad tym, jak wykorzystać dostępne dane publiczne, aby mogły one przysłużyć się nauce, biznesowi, organizacjom pozarządowym i obywatelom. Pula nagród wynosiła ponad 50 tysięcy złotych, a rozwiązania najlepszych zespołów miały zostać  wykorzystane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nagrodą był także staż w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Ciekawy pomysł na przeprowadzenie hackathonu mieli też pracownicy firmy Procter & Gamble (https://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/co-mozna-wymyslic-w-24-godziny-procter-,76,0,2262092.html). Analitycy, programiści i inżynierowie w 24 godziny mieli wymyślić niecodzienne innowacje. Motywem przewodnim wydarzenia było stworzenie projektów technologicznych i programistycznych: aplikacji, wizualizacji, algorytmów na podstawie danych giełdowych, demografii, danych z serwisów społecznościowych, z wykorzystaniem technologii big data. Najlepsi mogli liczyć na wygraną lub propozycję współpracy z globalnym koncernem. Uczestnicy wydarzenia w dobę  stworzyli niezwykle ciekawe pomysły, chociażby oprogramowanie podpowiadające, jak rozmawiać z klientami w mediach społecznościowych czy narzędzie, które na bieżąco bada media społecznościowe i stwierdza, czy i jak oceniają firmę klienci lub algorytm, który szacuje, ile polubień zbierze wpis w mediach społecznościowych.

Podsumowując, firma odnosi zdecydowane korzyści dzięki zorganizowaniu hackathonu

Oto kilka najważniejszych argumentów, które za tym przemawiają. Pracownicy działu HR po zapoznaniu się z nimi zapewne umieszczą hackathony na liście swoich ulubionych narzędzi rekrutacyjnych.

 • Poznanie zarówno umiejętności technicznych, jak i miękkich podczas trwania realnego projektu.
 • Dotarcie do osób, które jeszcze nie chcą zmienić pracy, ale dzięki ciekawej organizacji wydarzenia mogą zapamiętać firmę i wrócić do niej w przyszłości
 • Dotarcie do osób z różnych stron świata dzięki zorganizowaniu wydarzenia online.
 • Dostęp do wielu potencjalnych kandydatów w jednym miejscu.
 • Zmiejszenie kosztów rekrutacji: proces rekrutacyjny zazwyczaj jest kosztowny, a np. umieszczenie ogłoszenia na płatnym portalu nie daje gwarancji pozyskania upragnionego pracownika.
 • Oszczędność czasu: hackathony trwają zazwyczaj dobę lub weekend i w tym czasie istnieje możlwość weryfikacji umiejętności wielu osób jednocześnie.
 • Możliwość budowania pozytywnego obrazu firmy i sposób na promocję organizacji w środowisku ekspertów.
 • Pozyskanie osoby, której firma potrzebuje właśnie w tym czasie: z odpowiednimi kompetencjami, umiejętnościami i doświadczeniem. Co więcej – mieliśmy już okazję zobaczyć tę osobę „w akcji”.

Hackatony mają szansę zrewolucjonizować pojęcie rekrutacji w branży IT. Organizację wydarzenia można modyfikować w zależności od aktualnych potrzeb firmy, a jego przeprowadzenie pozwala na szybką weryfikację umiejętności wielu osób. Czy zatem pozyskanie specjalistów IT poprzez konkurs to przyszłość rekrutacji? Jak zwykle czas pokaże, ale już teraz wiadomo, że rekruterzy nie powinni lekceważyć hackathonów.

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.