Jednym z najbardziej odczuwalnych kosztów dla małych i średnich firm, szczególnie w fazie wczesnego rozwoju, jest koszt infrastruktury IT. Zamiast kupować urządzenia na własność lub leasingować je od dostawcy, teraz niezbędne rozwiązania sprzętowe mogą zostać „wypożyczone” nam przez wyspecjalizowanego partnera za stałą, z góry ustaloną miesięczną opłatą. Niezbędne narzędzia dla pracowników, takie jak telefony, tablety, komputery czy infrastruktura w postaci drukarki, skanera RFID lub serwera, przestają wymagać znacznych inwestycji „z góry” i ponoszenia stałych kosztów bieżącej eksploatacji. Wiele małych firm doznaje szoku, gdy okazuje się, że nie mają odpowiedniego budżetu na sprzęt, na którym ma opierać się ich codzienna działalność. Dzięki modelowi HaaS małe i średnie firmy uzyskują pełną zdolność operacyjną, której tak pilnie potrzebują by budować rentowność i wartość swojego biznesu, lecz przy zdecydowanie bardziej możliwych do zarządzania i przewidywalnych kosztach stałych.

Dlaczego model Hardware as a Service (HaaS) staje się coraz bardziej popularny?

W niektórych sytuacjach wypożyczony sprzęt będzie użytkowany i przechowywany po stronie klienta, tak jak w przypadku komputerów, routerów bezprzewodowych lub drukarek, ale w miarę możliwości (i skali oraz specyfiki infrastruktury) odpowiedzialność za przechowywanie sprzętu spoczywać może też na dostawcy IT! Model HaaS okazuje się zatem być idealnym wyjściem dla firm, które muszą ostrożnie lub elastycznie zarządzać swoimi zasobami. Ot i cała zagadka!

Jakie korzyści płyną wprost z posługiwania się sprzętem w modelu HaaS?

  • Oszczędność. Zamiast jednorazowo ponosić wysokie koszty zakupu urządzeń, które następnie amortyzują się przez kolejne lata, można go wypożyczyć za stałą miesięczną opłatą, która jest pełnym kosztem już w momencie wystawienia faktury. Firma zyskuje dzięki temu zabiegowi bardziej zbilansowaną i łatwiejszą do zarządzania strukturę kosztów. Pozwala to także na elastyczne dodawanie lub odejmowanie urządzeń od infrastruktury IT, bez konieczności inwestowania w niego długoterminowo. Na koniec (po okresie księgowej amortyzacji), nie ma też problemu co zrobić ze starym, bezwartościowym już często sprzętem!
  • Mniejszy personel. W ramach współpracy z dostawcą w modelu HaaS, wszystkie bieżące czynności konserwacyjne i aktualizacje wymagane przez sprzęt mogą być obsługiwane przez firmę zewnętrzną! Oznacza to, że na dłuższą metę firma nie ma potrzeby utrzymywania własnego zespołu helpdesk. Pozwala to zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy i przeznaczyć zasoby na budowanie kluczowych wartości i kompetencji swojego biznesu!
  • Wsparcie ekspertów. W przeciwieństwie do sprzętu leasingowanego, wynajem w modelu HaaS może zawierać pełną obsługę informatyczną oraz indywidualnie skrojone na miarę potrzeb SLA serwisowe. Dzięki troskliwej opiece zespołu ekspertów wiesz, że Twój sprzęt działa tak sprawnie, jak to tylko możliwe – posiada wszystkie najnowsze łatki bezpieczeństwa, biblioteki antywirusowe zostały zaktualizowane a praca systemu jest przez cały czas monitorowana przez zdalny zespół ekspertów. Dodatkowo na koniec okresu użytkowania możesz poprosić o certyfikat bezpiecznego usunięcia danych przez oprogramowanie posiadające aprobatę i certyfikaty takich podmiotów, jak np. TUV, Departamentu Obrony USA oraz NATO. Taki poziom wsparcia i zaangażowania jest trudny do osiągnięcia na co dzień, nawet jeśli masz w swojej firmie etatowych pracowników IT.

Dla kogo zatem ten model będzie idealny, a kto nie znajdzie w przypadku przejścia na HaaS większego sensu i korzyści?

  • Powinna zdecydować się na niego niemal każda mała i średnia firma. Jest to szczególnie wskazane, gdy firma jest dopiero w fazie testów rynkowych lub planuje się dynamicznie skalować, i będzie musiała zwiększyć swoje zasoby sprzętowe. Jest to też ciekawa propozycja dla firm działających projektowo, ponieważ w ten sposób łatwo budżetuje się zasoby pod konkretny, określony czasowo projekt! HaaS ułatwia korzystanie z szerokiej gamy zasobów technologicznych bez konieczności ponoszenia dużych nakładów kapitałowych awansem.
  • Nie powinna, jednakże decydować się jedynie zbyt duża (globalna) lub bardzo mała firma. Wymagania sprzętowe gigantów rynkowych są często tak zróżnicowane, że wolą same decydować i zarządzać wszystkim. Natomiast w przypadku niewielkich firm zatrudniających do kilku osób, sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności zazwyczaj jest tak prosty, że posiadanie wysoko wyspecjalizowanego partnera IT nie jest priorytetem.

#HaaS ma wiele do zaoferowania w dobie dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych, a większość firm po zmianie sposobu myślenia na ten paradygmat zastanawia się, dlaczego kiedykolwiek wcześniej chcieli posiadać sprzęt na własność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o HaaS i innych sposobach, dzięki którym możesz wykorzystać technologię do efektywniejszego prowadzenia swojej działalności, przeczytaj Whitepaper.

Autor artykułu:
Jan Brynczak
CEO mBazaar Polska