Jeśli pracujesz w branży IT, na pewno słyszałeś o DevOps i jego korzyściach. Jeśli tak nie jest, to istnieje bardzo duża szansa, że właśnie słyszysz o DevOps i o tym, jak ważne jest, aby Twoja firma przyjęła ten nowy paradygmat. Wszędzie mówi się o tym, jak DevOps może pomóc w poprawieniu wydajności organizacji poprzez przyspieszenie cykli rozwoju, zmniejszenie liczby błędów i zwiększenie zaangażowania interesariuszy. Ale co to tak naprawdę oznacza?

Wszyscy wiemy, czym jest DevOps…

DevOps to modne słowo. Istnieje od ponad pięciu lat i stało się częścią słownika w IT, ale szczerze mówiąc – nie wiadomo, czym jest DevOps. I chyba nikt tak naprawdę nie wie. Ale wszyscy możemy się zgodzić, że jest to zmiana sposobu, w jaki inżynieria oprogramowania jest wykonywana.

Ale co to dokładnie oznacza? W skrócie: DevOps oznacza, że programiści współpracują z personelem operacyjnym nad całodobowym wsparciem dla środowisk produkcyjnych, tak aby w razie problemów był ktoś na zawołanie, kto może je szybko i sprawnie naprawić bez wpływu na obsługę klienta lub utratę przychodów z powodu przestojów spowodowanych problemami technicznymi w systemach produkcyjnych lub aplikacjach działających na tych systemach.

Zobacz również: Czym się zajmuje DevOps engineer i jak nim zostać?

Dlaczego potrzebujemy DevOps? I czy DevOps to rozwiązanie jakiegoś problemu czy nowa błyszcząca rzecz?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, że DevOps to nie tylko automatyzacja. To zmiana sposobu, w jaki odbywa się inżynieria oprogramowania. Nie chodzi tylko o automatyzację procesów, ale także o zmianę sposobu myślenia o rozwoju produktu.

DevOps odnosi się zarówno do zautomatyzowanych procesów, jak i do ciągłej integracji i wdrażania (CI/CD). Ale co oznacza CI/CD? CI to skrót od „Continuous Integration”, gdzie programiści pracują ze sobą nad własnymi projektami przed połączeniem ich w jedno repozytorium. Chodzi o to, że robiąc to na początku procesu rozwoju, błędy mogą być znalezione wcześnie, a nie później, gdy stają się trudniejsze do naprawienia, ponieważ zostały dodane do systemów produkcyjnych lub wdrożone w wielu środowiskach, takich jak środowiska inscenizacyjne lub produkcyjne. Podobnie CD, gdzie nowy kod jest wysyłany na serwery natychmiast po jego przetestowaniu. Nie ma więc żadnych niespodzianek, gdy ludzie zaczynają używać naszych produktów!

Zobacz również: Czym jest CI/CD? Wprowadzenie do CI/CD dla początkujących

MLOps będzie rozwiązaniem czy może DataOps?

Jeśli DevOps nie był rozwiązaniem, to zdecydowanie MLOps musi być rozwiązaniem? A może jednak jest nim DataOps?

MLOPS to wschodzący trend w branży IT. To połączenie DevOps i uczenia maszynowego. Nie jest tak dobrze zdefiniowany jak DevOps, ale bardziej skupia się na nauce o danych i uczeniu maszynowym (ML).

Kolejnym nowym trendem w IT jest DataOps. Jest połączeniem DevOps i Data Science, co oznacza, że skupia się na procesie szybkiego dostarczania danych do aplikacji przy jednoczesnej poprawie ich jakości.

DataOps pozwala na optymalizację operacji na danych za pomocą takich narzędzi jak CI/CD, narzędzia automatyzacji i inne. Pomoże to zwiększyć dostępność Twoich danych, a także poprawić ich jakość poprzez automatyzację zadań takich jak kopie zapasowe czy pipeliny ETL.

Plusy i minusy nowej mody, takiej jak MLOps i DataOps.

Na początek porozmawiajmy o ML Ops i Data Ops. Terminy te są używane od dawna w branży, ale ostatnio stały się popularne dzięki sukcesowi Netflixa z jego modelem uczenia maszynowego o nazwie „Alexa”. Był w stanie przewidzieć, jakie filmy spodobają się ludziom na podstawie poprzednich nawyków oglądania.

Ideą tych dwóch technologii jest to, że mogą być wykorzystywane do wielu różnych rzeczy. Takich jak poprawa obsługi klienta lub zmniejszenie liczby oszustw poprzez analizowanie danych bardziej efektywnie niż człowiek może zrobić sam. Jednak są też pewne wady:

Technologie te wciąż się rozwijają. Minie trochę czasu, zanim będą wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami, które obecnie wykonuje człowiek.

Czy powinniśmy podążać za nowymi trendami?

Istnieje wiele debat na temat DevOps i jego korzyści. Niektórzy uważają, że zbawi świat, inni, że to tylko kolejny buzzword i nic więcej. Więc czy powinieneś nauczyć się czegoś nowego, czy nadal robić to, co działało w prawdziwym życiu?

Odpowiedź brzmi: jedno i drugie! Ale nie oczekuj, że cokolwiek zostanie naprawione w ciągu jednej nocy przez tę nową modę DevOps. Musisz zrozumieć, co dokładnie się tutaj dzieje i dlaczego jest to ważne dla Twojej firmy lub projektu.

Zobacz również: 5 wskazówek, jak utrzymać swoją karierę w branży IT

Wnioski

Odpowiedź brzmi: tak, powinniśmy uczyć się nowych rzeczy. Powinniśmy spojrzeć świeżym okiem na sposób, w jaki robimy rzeczy, i ponownie przeanalizować nasze cele i założenia. Ale jeśli nie jesteś skłonny tego zrobić, to może lepiej po prostu nadal robić to, co działało w prawdziwym życiu?

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.