Meta to właściciel dwóch największych portali społecznościowych – Facebooka i Instagrama. W raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd ostrzegła, że firma „prawdopodobnie nie będzie mogła dalej oferować” niektórych produktów i usług w Europie. Ma to być związane z obowiązującymi europejskimi regulacjami o ochronie danych osobowych (RODO). Czy to już koniec tych platform na terenie Unii Europejskiej?

Obecnie dane zbierane o europejskich użytkownikach serwisów przekazywane były do serwerów w Irlandii, a następnie przekazywane dalej do serwerów w Stanach Zjednoczonych. Działo się tak m.in. na podstawie tzw. Tarczy Prywatności. Ta została jednak uchylona w lipcu 2020r. na podstawie wyroku unijnego trybunału TSUE. W związku z tym firma Meta zapowiedziała, że uniemożliwi jej to przechowywanie, przetwarzanie i przesyłanie danych zebranych o użytkownikach. Skutkiem tego ma być brak możliwości oferowania m. in. spersonalizowanych reklam na, których firma zarabia najwięcej.

IT-Leaders.pl

Zastanawiać może jednak tak ostre stanowisko firmy wobec regulacji prawnych, które obowiązywały w Unii Europejskiej już od dłuższego czasu. Europa jest bowiem niezwykle ważnym regionem, przynoszącym firmie Meta ogromne przychody. Jest to o tyle dziwne, że było dość czasu by spróbować dostosować się do obowiązujących regulacji. Można jednak odnieść wrażenie, że firma obrała inną strategię i stara się pokazać, czy nawet zagrozić, że jest obecnie nie do zastąpienia dla użytkowników.

Faktem jest, że ma zarówno Facebook jak i Instagram mają obecnie swego rodzaju monopol na platformy społecznościowe tego rodzaju. Alternatyw właściwie brak (pamięta ktoś jeszcze o Albicli?). Sam Facebook, pomimo tego, że traci użytkowników jest nadal bardzo ważny w świecie biznesu.

Z ankiety przeprowadzonej w 2020 r. wśród właścicieli firm w Europie wynika, że platforma ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców. Facebook podał, że pomógł im wygenerować w ciągu roku sprzedaż o wartości 208 mld euro, co „przy użyciu standardowych technik modelowania ekonomicznego przekłada się to na około 3,1 miliona miejsc pracy”.

Kolos na glinianych nogach?

Ostatnimi czasy firma Meta mocno ucierpiała z powodu wielu skandali związanych właśnie z nieuprawnionym przetwarzaniem i udostępnianiem danych swoich użytkowników. Tym bardziej zastanawiający jest tak silny opór firmy wobec regulacji stosowanych w Europie. Najlepszym odzwierciedleniem tego faktu są notowania firmy na giełdzie. W ciągu ostatniego miesiąca straciła blisko 33%!

Po burzy, którą wywołało oświadczenie w raporcie dla Komisji Papierów Wartościowych, firma wystosowała kolejne oświadczenie dla gazety „Rzeczpospolitej”:

Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.

Czy firma rzeczywiście planuje wycofać się z Europy, czy był to tylko kapiszon, czas pokaże. Z biznesowego punktu widzenia byłby to jednak strzał w kolano i nie wydaje się żeby Mark Zuckerberg odważył się na taki krok. Dodatkowo wcześniejsze oświadczenie firmy miało wręcz odwrotny skutek od zamierzonego i wielu internautów ironicznie cieszyło się, że Meta będzie chciała się wycofać. Być może po tych licznych reakcjach właściciele zauważyli, że taka strategia nie przynosi absolutnie żadnego pozytywnego efektu.

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.