Nie da się zaprzeczyć, że specjaliści IT to grupa zawodowa, która głęboko wzięła sobie do serca rady coachów. Jeśli chodzi o stabilność zatrudnienia, nie boją się zmian i często wychodzą poza swoją sferę komfortu.  Duża fluktuacja kadr to jedna z największych bolączek firm z branży nowych technologii. Jak pokazują statystyki, nawet tacy giganci jak Google i Apple mają problem z utrzymaniem pracowników. Średnia długość pracy zatrudnianych przez nich specjalistów nie przekracza dwóch lat. Czy częsta zmiana pracy jest opłacalna? Dobrych rad na ten temat jest niemal tyle, ile ogłoszeń o pracę dla programistów. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym z nich.

Nowa praca = nowe wyzwania = rozwój

Brak wyzwań i rutyna w pracy to szybka droga to wypalenia zawodowego i stagnacji. Dla wielu specjalistów jedynym sposobem, aby tego uniknąć są częste zmiany pracodawców. Argumentem przemawiającym za taką postawą jest możliwość zdobycia różnorodnego doświadczenia w wielu branżach.

Rozwój zawodowy jednak nie zawsze musi wiązać się ze zmianą miejsca pracy. Jeżeli czujesz, że praca nie daje Tobie wyzwań, od dłuższego czasu zajmujesz się tymi samymi kwestiami, weź sprawy w swoje ręce i porozmawiaj ze swoim przełożonym. Opowiedz o swoich ambicjach, zapytaj o perspektywy awansu. Być może obecny pracodawca znajdzie dla Ciebie szersze możliwości rozwoju niż miałoby to miejsce w przypadku nowej firmy.

>To może Cię zainteresować: Jak stworzyć firmę IT, która przyciągnie i zatrzyma najlepszych programistów?

Nowe znaczy lepsze

Właśnie przeczytałeś interesujący artykuł o prężnie działającym software house i jesteś pewny, że to właśnie tam chcesz pracować? Zazdrościsz znajomym imprez integracyjnych i dodatkowych benefitów? Czujesz, że firma, w której pracujesz jest po prostu przeciętna? Oczywiście, nawet, jeśli pracujesz w Google, gdzieś na świecie istnieje pracodawca, który zagwarantuje Tobie ciekawsze zadania, wyższą pensję i lepszą atmosferę pracy. Jednak nie ma firm idealnych.

Każde z wybranych przez Ciebie miejsc będzie posiadało wady. Jak mówią Brytyjczycy ‘the grass is always greener on the other side’ ;). Każda decyzja o zmianie pracy powinna być odpowiednio przemyślana. Trzysta złotych podwyżki, czy możliwość korzystania z chillout room’u w pracy nie powinny być Twoimi jedynymi argumentami przemawiającymi za nowym pracodawcą.

Sprawdź, czy nie szukasz

Obecnie szacuje się, że na rynku brakuje około 80 000 programistów. Nic więc dziwnego, że pracodawcy dwoją się i troją, aby przyciągnąć do swoich firm wykwalifikowanych specjalistów. Wśród kreatywnych sposobów rekrutacji można wymienić akcję zorganizowaną przez jedną ze znanych, międzynarodowych firm informatycznych.

Happening polegał na rozdawaniu pączków pod siedzibami bezpośredniej konkurencji. W opakowaniach wręczanym przechodniom znajdował się nie tylko słodki przysmak, ale i informacja o prowadzonych rekrutacjach. Bez wątpienia trudno nam powstrzymać ciekawość i nie aplikować na nowe stanowiska w podobnych sytuacjach, kiedy czujemy, że jesteśmy rozrywani na rynku pracy. Dlatego właśnie dla wielu osób szukanie nowej pracy i udział w rozmowach rekrutacyjnych stało się dodatkowym hobby.

Czy, kiedy tak naprawdę nie szukamy pracy, a tylko sprawdzamy ‘czy nie szukamy’, będziemy mieć w sobie tyle motywacji, aby odpowiednio zaprezentować się na rozmowach? Czy poświęcimy nasz wolny czas, aby zapoznać się z dodatkowymi informacjami o firmie i wykonać zadanie praktyczne? Warto w takich sytuacjach pamiętać, że pozostawienie złego wrażenia po rozmowie rekrutacyjnej skutkuje nie tylko negatywną odpowiedzią w obecnym procesie, ale i stawia nas na straconej pozycji w przypadku nowych rekrutacji.

>To może Cię zainteresować: 5 wskazówek, jak utrzymać swoją karierę w branży IT

Klucz do sukcesu, czy strzał w stopę?

Jak myślisz, jaka będzie reakcja pracownika działu personalnego kiedy zauważy, że w przeciągu ostatnich pięciu lat sześciokrotnie zdecydowałeś się na zmianę pracodawcy?  W HRowym żargonie  osoby te otrzymują specjalne określenie – skoczek. Mawia się o nich jako o pracownikach podwyższonego ryzyka.

Trudno przewidzieć, czy na obecnym stanowisku utrzymają się dłużej niż w poprzedniej firmie, przypina się im łatkę nielojalności i braku dojrzałości zawodowej. Choć z pewnością nie ma sensu tkwić w pracy, w której nie czujemy się dobrze, każda decyzja o zmianie powinna być odpowiednio przemyślania. Warto poświęcić czas, aby znaleźć ciekawą, rozwijającą pracę, którą będziesz chciał wykonywać przez dłuższy czas.

A co Wy myślicie o częstych zmianach pracy? Jak zwykle ciekawi nas Wasza opinia, podzielcie się nią w komentarzach.