W branży IT mamy do czynienia z biernym rynkiem kandydata. To rynek, na którym niewiele osób szuka pracy, ale ją ma, a jeśli nie szuka, to i tak ją dostaje, bo rekruterzy wysyłają w ich stronę mnóstwo ofert. Rekruterzy zdali sobie sprawę, że strony internetowe nie działają, więc zaczęli zwracać się do kandydatów z ofertami pracy, które wydają się być dobrze dopasowane.

Szacuje się, że do 2022 roku około 70% wszystkich specjalistów IT nie będzie aktywnie poszukiwać nowej pracy, ale 40% może przejść do innej roli w ramach obecnej organizacji.

Kandydaci nie muszą szukać ofert

Kandydaci rzadko kiedy będą sami szukać pracy, jeżeli skrzynkę maja zapełnioną ofertami od rekruterów. Częściej wejdą teraz na jobboard sprawdzić na jakim poziomie plasuje się aktualna stawka rynkowa na dane stanowisko. Niekoniecznie będą chętni do ubiegania się o stanowisko, o którym nic nie wiedzą lub nigdy wcześniej nie słyszeli.  Są też osoby, które nie szukają pracy w ogóle, ale jeżeli pojawi się coś, co ich w jakiś sposób zainteresuje to chętnie wezmą udział w rekrutacji.

Jeśli sprzedajesz się jako aktywny kandydat i aktywnie poszukujesz możliwości, to są duże szanse, że ktoś przyjdzie i zaoferuje Ci jedną z tych pasywnych prac jako pierwszy!

To może Cię zainteresować: 5 wskazówek, jak utrzymać swoją karierę w branży IT

Szacuje się, że do 2023 roku…

Szacuje się, że do 2023 roku około 70% wszystkich specjalistów IT nie będzie aktywnie poszukiwać nowej pracy.

Jednak 40% z nich może przenieść się do nowej firmy.

Innymi słowy, jeśli Twoja firma nie wykonuje dobrej roboty w zakresie zatrzymywania pracowników, istnieje możliwość, że przejdą do konkurencji. Mając to na uwadze, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać najlepszych informatyków szczęśliwych i wydajnych.

Tablice ogłoszeń o pracę już nie działają

Serwisy ogłoszeniowe już nie działają. Menedżerowie zatrudniający muszą zacząć zwracać się do kandydatów z ofertami, aby zainteresować ich współpracą.

Powodem, dla którego serwisy ogłoszeniowe już nie działają jest to, że nie są wystarczająco ukierunkowane, a ogłoszenia o pracę nie działają, ponieważ nie są wystarczająco konkretne.

Jak zatrzymać pracowników w firmie

1. Upewnij się, że mają odpowiednie narzędzia do wykonywania swojej pracy.

Jeśli Twoi pracownicy nie są zadowoleni ze swoich komputerów, monitorów i innego sprzętu, będą sfrustrowani w pracy – a to może prowadzić do słabej wydajności lub nawet odejścia z firmy.

2. Awansuj.

Jeśli masz pracownika, który dobrze nadaje się na nowe stanowisko, awansuj go zamiast zatrudniać kogoś nowego. Pomoże to utrzymać koszty IT na niskim poziomie, jednocześnie pokazując pracownikom, że zostaną nagrodzeni, jeśli będą dobrze wykonywać swoją pracę.

3. Zaoferuj elastyczne godziny pracy.

Jeśli Twoi pracownicy mają rodziny lub inne obowiązki poza pracą, pozwól im ustalić własne godziny pracy, o ile wykonają swoją pracę każdego dnia. To może pomóc utrzymać ich szczęśliwy i zmotywowany, a jednocześnie zmniejszyć wskaźniki rotacji.

4. Zaoferuj elastyczną politykę urlopową.

Chociaż sensowne jest, aby pracownicy brali urlopy w miesiącach letnich, kiedy jest mniej projektów do pracy, możesz rozważyć zaoferowanie bardziej elastycznej polityki, która pozwala im wziąć wolne, kiedy tylko jest to potrzebne. To może pomóc utrzymać najlepszych informatyków szczęśliwy, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze firmy w utraconej produktywności z innych pracowników, którzy są pokrycie dla nich.

5. Rozważ zaoferowanie pracy zdalnej.

Wielu informatyków pracuje we własnych domach lub przynajmniej w odległych miejscach. Umożliwienie im tego może pomóc zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i przestrzeń biurową. 

6. Upewnij się, że wszyscy w Twojej firmie rozumieją, jak korzystać z najnowszych technologii.

Jest to szczególnie ważne, jeśli masz pracowników, którzy są nowi na swoich stanowiskach lub dopiero zaczynają pracę w IT.

7. Zapewnij dostęp do zasobów technologicznych i narzędzi, które pomogą pracownikom wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie.

Wnioski

Branża IT ma bierny rynek kandydatów, ponieważ tak niewiele osób aktywnie poszukuje pracy. Dostają oferty i wybierają tą, która jest dla nich najbardziej odpowiednia. Przyszłość menedżerów zatrudniających polega na tym, aby zacząć starannie wyszukiwać kandydatów i wysyłać im jedynie dopasowane oferty.

Dzięki naszej platformie – IT-Leaders.pl staje się to o wiele wygodniejsze, łatwiejsze i szybsze. Publikujesz ofertę z wymaganiami dotyczącymi kandydatów, a system w bazie kandydatów wyszukuje odpowiednie osoby.