Z licznych raportów wynika, że branża IT chce pracy, która jest wyzwaniem. Specjaliści nie chcą realizować nudnych, rutynowych projektów.

Zacznijmy od tego, co jest wyzwaniem wielu CIO. Mamy rynek pracownika, w dodatku specjalistów, którzy są świadomi faktu, że są kluczowi dla przedsiębiorstw – i że firmy są w stanie dużo płacić za to, że dla nich pracują. To napięcie obrazuje dynamikę rynku. Branża IT jest specyficzna – mamy bardzo poszukiwane zawody bez oznak spowolnienia. Jak podaje CompTIA, powołując się na dane Biura Statystyki Pracy w USA, firmy technologiczne dodają ok. 10 tys. pracowników do swoich szeregów w każdym miesiącu. Byłoby więcej, ale brakuje rąk do pracy.

Branża IT jest dynamiczna

W innym raporcie, opracowanym przez Pragmatic Institute, czytamy z kolei, że praca staje się bardziej dynamiczna. Stale pojawiają się nowe technologie, które sprawiają, że personel musi zdobywać nową wiedzę i cała branża IT ma już „zmianę” wpisaną w jej definicję.

Obecnie firmy zaczynają w tak dużym stopniu polegać i wdrażać rozwiązania cyfrowe, że ponad połowa liderów technologicznych planuje w 2022 r. przeszkolić pracowników z innych działów, aby ci mogli realizować pewne zadania związane z IT. Przykładem jest rozwijanie oprogramowania w duchu no-code i low-code.

Sprawdź: Gry bez Flasha

Firmy przekonały się również w trakcie pandemii, że wielu pracowników ma więcej do zaoferowania, często poza ich domyślnym obszarem obowiązków. Pracodawcy chcą więc postępować w taki sposób, aby dostosowywać się do zmian, ale też zapewniać personelowi ciekawe zajęcia. Ludzie nie chcą często robić stale tego samego, w dodatku przez wiele miesięcy.

Pracownicy w branży IT chcą wyzwań

Specjaliści często czują, że marnują swoje umiejętności. Dlatego coraz częściej są motywowani do zmiany ról głównie ze względu na finanse, ale też konkretne projekty. Pieniądze mają duże znaczenie, niemniej dla pracownika ważne jest także to, aby praca stanowiła wyzwanie, rozwijała, napędzała.

Według ankiety zrealizowanej przez CompTIA, aż 6 na 10 specjalistów IT rozważa zmianę pracy i za główny czynnik podaje wyższe honoraria. Jednocześnie 5 na 10 twierdzi, że głównym motywatorem do zmiany pracy są lepsze opcje rozwoju kariery i praca nad ciekawymi, angażującymi projektami.

Zobacz: React vs Angular

Z raportu jasno wynika, że najlepsi specjaliści IT muszą mieć stale poczucie, że angażują swój umysł. W przeciwnym razie szybko odniosą wrażenie, że ich potencjał jest marnowany. Jeśli więc pracodawca oferuje dobre warunki finansowe, ale mało angażującą, często nudną pracę, utrzymanie specjalisty IT przez długi czas będzie raczej niemożliwe.

Branża IT rządzi się swoimi prawami i jeśli chcemy tutaj skutecznie utrzymać pracownika, potrzebne są wyzwania i ciekawe projekty. Te są niemal tak samo ważne, jak warunki finansowe.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.