Rekrutacja i praca w międzynarodowym zespole wiąże się z wieloma wyzwaniami. CraftChain doskonale sobie z tym radzi, o czym świadczy ich rozwój. Zrobiliśmy razem wywiad, aby każdy z Was mógł wynieść z niego pewną wartość dla siebie.
1. Na początku dobrze byłoby przytoczyć naszym czytelnikom trochę informacji o Craftchain. Czym dokładnie się zajmujecie?
Jesteśmy Blockchain Software Housem. Mówiąc krótko nasze rozwiązania obejmują doradztwo i planowanie biznesowe, projektowanie platform, tworzenie back-endu i roll-out.
Jesteśmy też częścią rodziny Crafton. Dokładamy starań, aby technologia blockchain miała wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
Nasz zespół kreatywny obejmuje projektantów UX i UI, programistów, ekspertów biznesowych i technologicznych.
2. Obsługujecie swoich klientów tylko w Polsce, czy Wasza działalność wychodzi też poza granice kraju?
Od 2006 roku pracujemy przede wszystkim dla klientów z Wielkiej Brytanii. Mamy także klientów z Arabii Saudyjskiej. Otworzyliśmy tam drugie biuro.
Współpracowaliśmy z firmami z Australii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Czech, Izraela, Kanady, Kuwejtu, Emiratów Arabskich, Belgii, Francji, Irlandii, Rosji, Kataru, Belize oraz Indonezji.
Oczywiście realizujemy też projekty w Polsce.
3. Praca w międzynarodowym zespole może być dużym wyzwaniem, o czym pewnie doskonale wiecie. Jakie wyzwania w komunikacji spotykają Was najczęściej?
Wydawać by się mogło, że największą barierą jest język angielski. To nim posługujemy się w firmie najczęściej. Siłą rzeczy nie ma innej opcji, jeżeli współpracujemy głównie z klientami zza granicy. Język weryfikujemy podczas rozmów rekrutacyjnych. Pozwala nam to wyłonić osoby, które odnajdą się w firmie.
Drugim wyzwaniem, które się nasuwa, jest komunikacja z biurem na drugim końcu świata. Byłoby to trudne, gdyby nie regularne rozmowy na Skype i Slacku. Staramy się być też jak najczęściej na miejscu w Arabii Saudyjskiej, bo bez wizyt byłoby trudno w perspektywie długoterminowej. Większość spraw można opanować zdalnie, jednak spotkania od czasu do czasu znacznie ułatwiają współpracę.
Pracują u nas często osoby z różnych części świata. Różnice kulturowe są nieuniknione, jednak staramy się dopasować do każdego członka zespołu, aby poczuł się komfortowo.
Minimum raz w miesiącu staramy się organizować wspólne wyjścia firmowe, razem spędzamy wigilię, święta oraz celebrujemy urodziny. Przykładowo na ostatnie urodziny Piotra, który jest założycielem firmy, przygotowaliśmy specjalny plakat, z kolei z okazji urodzin jego dziecka. Przygotowaliśmy specjalny strój dla „Crafton Child”. W zespole posiadamy dużo osób zza granicy, dlatego często wychodzimy też na wspólne lunche oraz wymieniamy się spostrzeżeniami na temat kultury, tradycji i kuchni. Gdy jeszcze pogoda na to pozwalała, zorganizowaliśmy firmowego grilla. Wszyscy dobrze się bawili.
4. Czego szukacie podczas rekrutacji osób do zespołu? Jakie cechy, kompetencje miękkie są dla Was najważniejsze i dlaczego?
A to ciekawe. Najpierw warto wspomnieć o rekrutacji. Około roku temu zrozumieliśmy, że CV często nie odzwierciedla umiejętności kandydata. Szczególnie w branży IT liczą się zrealizowane projekty i technologie, w których pracowało się wcześniej. Zwracamy uwagę na to, czy osoba pracowała w modelu zwinnym i ma umiejętności, aby sprostać wyzwaniom. Wolimy podczas rozmowy wszystko zweryfikować, bo skraca to cały proces.
Przed rozmową często prosimy kandydata o dostarczenie krótkiego materiału wideo w dowolnej formie o długości 90 sekund, w którym opowie o sobie i swojej motywacji do pracy w firmie.
Praca w tak dynamicznej branży wymaga dużej otwartości. Czasem pojawi się zadanie specjalne na wczoraj i trzeba je wykonać, choćby się paliło. Poszukujemy osób energicznych, które nie boją się nowych wyzwań. Mamy ich sporo i zapał do pracy się przyda. W Craftchain pracownicy biorą czynny udział w różnych projektach, co wymaga dużej elastyczności. Trzeba sprawnie i kreatywnie myśleć, aby się odnaleźć.
W trakcie zawierania współpracy mocno stawiamy na komunikatywność, która jest jedną z najważniejszych cech pracy w naszym zespole. Swoboda w wypowiadaniu się po angielsku i umiejętność przekazywania informacji to podstawy. Jeżeli dany kandydat posiada te cechy, jest prawie pewne, że odnajdzie się w naszej kulturze organizacyjnej.
Staramy się także angażować jak najwięcej osób w dzielenie się wiedzą. Zespołowe przeprowadzanie warsztatów i wykładów to spora przyjemność, a wierzymy, że każda nowa osoba wnosi coś nowego. Szczególnie, gdy liczba międzynarodowych konferencji, w których uczestniczymy rośnie, jak grzyby po deszczu.
5. Branża IT cechuje się dużą trudnością w znalezieniu pracowników. Jak przekonujecie pracowników, że warto pracować akurat w Craftchain?
Craftchain to stosunkowo młoda firma. Pracownicy, którzy znajdują w niej miejsce, mają ogromny wpływ na jej kształt w przyszłości. Główną zaletą, która najczęściej skłania kandydatów do pracy akurat w naszej pracy jest możliwość pracy przy dużych i zaawansowanych technologicznie projektach.
Możliwość rozwoju jest jedną z najczęściej selekcjonowanych wymagań w stosunku do pracodawcy. Często poszczególni członkowie drużyny są w stanie więcej nauczyć się w Craftchain przez dwanaście miesięcy niż w innym Software House’ie przez kilka lat.
Zapomniałbym, jeszcze atmosfera. Codziennie w pracy mamy świeże owoce, umożliwiamy dodatkowe zajęcia z angielskiego. Wyjeżdżamy też na podróże firmowe. Niedługo jedziemy wszyscy do Budapesztu. Pozwala nam to na integrację całym zespołem.
Mamy też regularne wyjazdy firmowe całym zespołem, co pomaga nam się zbliżyć i przekłada się później na wyniki w pracy. Ostatnio byliśmy w Ukrainie, a niedługo jedziemy do Budapesztu 🙂
6. Możecie nam zdradzić, jak widzicie przyszłość blockchaina w następnych latach? Czy według Was przyszłość firmy rysuje się w jasnych barwach? Co sprawia, że posiadacie taki pogląd?
Coraz więcej firm zaczyna korzystać z usług związanych z blockchainem. Sektory takie jak medycyna, bankowość, finanse, informatyka, to jedne z licznych, gdzie wyczuwamy największy potencjał.
Potencjał, jaki technologia blockchain może utrzymać dla każdej firmy, jest ogromna. Blockchain może poprawić bezpieczeństwo transakcji, obniżyć ogólne koszty opłat, a nawet zmniejszyć potencjalne opóźnienia lub przestoje w dostawach. Dzięki szybszym i dokładniejszym transakcjom, które są znacznie mniej podatne na ataki hackerów, oszustwa lub kradzieże, firmy mogą w pełni wykorzystać tę technologię i usprawnić transakcje między sobą.
To młody rynek, który w następnych latach będzie intensywnie rósł 😉
Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.
ZMIENIAMY ZASADY GRY. TO TY WYBIERASZ PRACODAWCĘ!
Mateusz