Zajmując się czymś, czy to jako hobby, czy jako praca, każdy chciałby być w tym świetny. Dlatego przygotowaliśmy dla was 101 porad jak być świetnym programistą i przy okazji człowiekiem. Zapraszamy do zapoznania się z częścią IV!

Sprawdź poprzednie części:

76. Realizuj projekty pasji

Kiedy pracujesz 40 godzin tygodniowo, ważne jest, aby poświęcić czas na projekty pasji. Dzięki nim możesz na nowo rozbudzić swoją miłość do programowania i wypróbować nowe technologie, do których możesz nie mieć dostępu w pracy.0

77. Zdefiniuj swoje cele zawodowe

Ważne jest, aby mieć pomysł na idealną trajektorię swojej kariery. Jeśli tego nie zrobisz, próbujesz strzelać strzałą nie mając celu.

78. Zaangażuj się w rozmowę

Komentuj blogi, bierz udział w wątkach na Twitterze. Zaangażuj się w społeczność. O wiele więcej nauczysz się będąc aktywnym przechodniem niż kinomanem.

79. Ustalaj priorytety zadań

Nauczenie się ustalania priorytetów dla swoich zadań pomoże Ci zwiększyć produktywność. Prowadź aktywną listę rzeczy do zrobienia, zawierającą natychmiastowe zadania codzienne, jak również zadania długoterminowe i uporządkuj je według najważniejszego.

80. Nie pomijaj szczegółów

Szczegóły mogą zrobić wielką różnicę w projekcie.

81. Zaufaj swoim kolegom z zespołu

Twoi koledzy z zespołu zostali zatrudnieni ze względu na swoje umiejętności. Wykorzystaj je i zaufaj im, aby wykonać zadanie.

82. Naucz się delegować zadania

Jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym, naucz się skutecznie delegować zadania. Zaoszczędzi ci to czasu i frustracji. Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego.

83. Nie porównuj się do innych

Jedyną rzeczą, do której powinieneś się porównywać, jest to, kim byłeś wczoraj.

84. Otaczaj się sojusznikami

Nauka programowania będzie długą, i nie zawsze łatwą, podróżą. Otaczaj się ludźmi, którzy cię podbudowują i zachęcają do dalszego działania.

85. Nie zaczynaj od skali

Rozpoczynanie dla skali to pewny sposób, aby stać się przytłoczonym. Buduj z myślą o skalowalności, ale nie zaczynaj skalowania, dopóki nie będzie to potrzebne. W ten sposób nie przytłaczasz swojego zespołu niepotrzebnym rozrostem, ale zachowujesz zdolność do rozwoju.

86. Rozważ implikacje wydajnościowe

Jeśli chcesz użyć fajnej, nowej technologii, powinieneś rozważyć implikacje wydajnościowe takiego działania. Czy mógłbyś zaimplementować coś podobnego bez utraty wydajności? Jeśli tak, możesz chcieć ponownie przemyśleć swoje podejście.

87. Nie dyskryminuj

Nie dyskryminuj nowych technologii ani pomysłów. Bądź otwarty na możliwość uczenia się nowych umiejętności. Nie dyskryminuj również ludzi. Wszyscy zasługujemy na szacunek.

88. Ubiegaj się o pracę, do której nie masz kwalifikacji

Nigdy nie uda Ci się spełnić wszystkich wymagań dotyczących danej pracy. Więc zaryzykuj i aplikuj! Co masz do stracenia?

89. Modularyzuj swój kod

Mógłbyś napisać cały swój kod w jednym długim pliku, ale to nie jest możliwe do utrzymania. Poprzez modularyzację zapewniamy, że nasz kod jest łatwo strawny i testowalny.

90. Nie tylko kopiuj i wklej

Jeśli zamierzasz skopiować i wkleić rozwiązanie ze Stack Overflow, powinieneś dokładnie zrozumieć, co ono robi. Bądź intencjonalny w stosunku do kodu, który zdecydujesz się wprowadzić.

91. Stwórz inspirujące środowisko/ustawienie

Będziesz o wiele bardziej zmotywowany do pracy, jeśli spodoba Ci się Twoje miejsce pracy i konfiguracja techniczna. Spraw, by było to twoje.

92. Pamiętaj, skąd pochodzisz

Wszyscy zaczynaliśmy z tego samego miejsca. W miarę jak twoje umiejętności i tytuły zawodowe ewoluują, nie zapominaj, skąd przyszedłeś.

93. Staraj się zachować optymizm

Jeśli coś pójdzie nie tak, staraj się być optymistą. Jutro jest nowy dzień. Optymizm pomoże dynamice zespołu i twojemu zdrowiu psychicznemu.

94. Stale oceniaj swój sposób pracy

To, że coś działa teraz, nie oznacza, że zawsze będzie. Oceniaj ponownie swój przepływ pracy i wprowadzaj poprawki tam, gdzie to konieczne.

95. Naucz się pracować w domu

Jeśli masz możliwość pracy w domu, naucz się robić to efektywnie. Znajdź osobną przestrzeń biurową, pozbawioną rozpraszaczy. Boneskull napisał świetny artykuł o pracy w domu, który powinieneś sprawdzić.

96. Kodowanie dla dostępności

Dostępność nie jest sprawą drugorzędną i nie musi być trudna. Każdy powinien móc korzystać z Twoich produktów.

97. Dotrzymuj swoich zobowiązań

Jeśli mówisz komuś, że dostarczysz coś w określonym terminie, dotrzymaj tego zobowiązania. A jeśli nie możesz dotrzymać terminu, powiedz o tym wcześniej.

98. Bądź proaktywny

Jeśli masz trochę dodatkowego pasma, znajdź zadanie, aby pomóc swojemu zespołowi! Będą ci wdzięczni, że byłeś proaktywny.

99. Zbuduj niesamowite portfolio

Świetne portfolio wyróżnia cię z tłumu. Wykorzystaj to jako szansę na pokazanie swoich umiejętności programowania i projektowania!

100. Przypomnij sobie, dlaczego kochasz programowanie

Dostałeś się do tego zawodu, ponieważ zakiełkowało w nim zainteresowanie. Jeśli stajesz się sfrustrowany i urażony, zrób sobie przerwę. Daj sobie przestrzeń na ponowne rozpalenie pasji do programowania.

101. Podziel się swoją wiedzą

Jeśli nauczysz się czegoś fajnego, podziel się tym! Zaprezentuj to na lokalnym meetupie lub konferencji. Naucz współpracownika lub podopiecznego podczas lunchu. Dzielenie się wiedzą wzmacnia Twoją wiedzę, jednocześnie rozprzestrzeniając bogactwo.