Zajmując się czymś, czy to jako hobby, czy jako praca, każdy chciałby być w tym świetny. Dlatego przygotowaliśmy dla was 101 porad jak być świetnym programistą i przy okazji człowiekiem. Zapraszamy do zapoznania się z częścią II!

Jeżeli nie czytałeś -> sprawdź cz. I

26. Skup się na rozwiązywaniu problemów

Silne umiejętności rozwiązywania problemów mogą pokonać każdy problem. Skoncentruj się na tym, co jest potrzebne, aby rozwiązać problem.

27. Zachowaj pokorę

Bez względu na to, jaki tytuł posiadasz lub w jakiej firmie pracujesz, pozostań pokorny.

28. Naucz się wygłaszać wspaniałe prezentacje

Dowiedz się, jak porwać publiczność i prowadzić skuteczne prezentacje.

29. Zbadaj wszystkie rozwiązania, zanim zaczniesz działać

Nie skacz od razu w pierwsze możliwe rozwiązanie. Zbadaj wszystkie ścieżki przed zagłębieniem się w kod.

30. Znajdź swoją niszę

W branży technologicznej istnieje wiele działów. Znajdź obszar, który najbardziej Cię interesuje i zostań ekspertem.

31. Wyrób sobie dobre nawyki

Staraj się budować spójne i zdrowe nawyki, takie jak usuwanie rozpraszaczy, dzielenie zadań na kategorie czasowe, bycie obecnym na spotkaniach i zaczynanie od najważniejszego zadania jako pierwszego. Może to wymagać przyzwyczajenia, ale na dłuższą metę będzie warto.

32. Naucz się debugować

Poznaj narzędzia do debugowania w przeglądarce. Poznaj tajniki debugowania za pomocą IDE. Poznając najbardziej efektywne metody debugowania problemu i śledzenia błędów, będziesz w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze błędy. Poznaj narzędzia do debugowania w przeglądarce. Poznaj tajniki debugowania za pomocą IDE. Poznając najbardziej efektywne metody debugowania problemu i śledzenia błędów, będziesz w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze błędy.

33. Ćwicz swoje obecne umiejętności

To, że aktualnie znasz jakąś umiejętność nie oznacza, że nie powinieneś jej ćwiczyć. Umiejętności z czasem zanikają, jeśli nie są świadomie doskonalone, a ta branża rozwija się tak szybko, że ważne jest, aby ciągle ćwiczyć. Wyjdź z nastawienia „Zawsze robiłem to w ten sposób” i przejdź do nastawienia „Czy jest lepszy sposób, aby to zrobić?”.

Tylko dlatego, że masz teraz sześciopak, nie oznacza, że możesz jeść 🍩 dziennie i pozostać w ten sposób.

34. Zrozumieć dlaczego

Będą czasy, kiedy trzeba wyrazić swoją opinię, więc ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego jest się za nią. Dlaczego rozwiązanie A jest lepsze niż rozwiązanie B? Zapewnij ważny argument, a twoje opinie będą znacznie bardziej solidne.

35. Poznaj swoją wartość

Jesteś towarem i powinieneś być odpowiednio opłacany. Bądź świadomy średnich branżowych w swojej lokalizacji geograficznej. Jeśli zarabiasz mniej pieniędzy, czas na rozmowę z kierownikiem. Dąż do tego, na co zasługujesz.

36. Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli utknąłeś w jakimś problemie i spędzasz zbyt wiele czasu na poszukiwaniu rozwiązania, czas poprosić o pomoc. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy potrzebujemy pomocy. Nie ma wstydu w sięganiu do kolegi po wsparcie.

37. Naucz się uczyć

Ludzie uczą się w różny sposób. Niektórzy uczą się najlepiej poprzez tutoriale wideo, inni poprzez czytanie książki. Ustal swój styl uczenia się i pilnie go praktykuj.

38. Bądź uprzejmy

Będą chwile, kiedy zostaniesz poproszony o udzielenie informacji zwrotnej na temat kolegi. Bądź uprzejmy. Możesz wyrazić swoją opinię na temat braku inicjatywy Debory bez rozdzierania jej na strzępy.

39. Rób przerwy

Spędzenie 8 kolejnych godzin na kodowaniu jest prawie niemożliwe. Szybko się wypalisz i popełnisz mnóstwo błędów. Ustaw więc timer, aby przypomnieć sobie o zatrzymaniu się i zrobieniu przerwy. Idź na spacer. Umów się na kawę z kolegą. Odejście od ekranu pozytywnie wpłynie na twoją produktywność i jakość pracy.

40. Śledź swoje postępy

Nauka kodowania wymaga czasu i może być niezwykle zniechęcająca, gdy nie widzisz postępów. Dlatego ważne jest, aby śledzić swoje osiągnięcia i postępy w realizacji celów. Trzymaj małą listę obok komputera i za każdym razem, gdy coś osiągniesz, zapisuj to, nieważne jak małe. Atomowe osiągnięcia składają się na dużo większe nagrody.

41. Nie polegaj na frameworku lub bibliotece

Naucz się niuansów języka lepiej niż ins-and-outs z ramki lub biblioteki. Nie musisz koniecznie uczyć się jednego przed drugim, ale zrozumienie, dlaczego framework lub biblioteka działa tak, jak działa, pomoże ci napisać czystszy i bardziej wydajny kod.

42. Naucz się kochać code reviews

Posiadanie kogoś, kto czyta i analizuje twój kod może być przerażające, ale może zaoferować ci bezcenną informację zwrotną, która uczyni cię lepszym programistą. Powinieneś również pracować nad swoją zdolnością do przeprowadzenia dobrego przeglądu kodu.

43. Poznaj przestrzenie styczne

Naucz się kilku podstaw o przestrzeniach stycznych, takich jak projektowanie, marketing, frontend development czy backend development. Pomoże Ci to stać się bardziej zaokrąglonym programistą.

44. Nie wybieraj wygodnej technologii; wybierz właściwą

Każdy projekt będzie miał inne potrzeby i jako taki musimy wybrać odpowiednie narzędzia do pracy. Chociaż wygodnie jest wybrać technologie, z którymi pracowało się wcześniej, jeśli nie odpowiadają one potrzebom projektu, należy zbadać alternatywy.

45. Bierz odpowiedzialność za swoje błędy

Wszyscy ludzie popełniają błędy, a Ty popełnisz ich wiele w trakcie swojej kariery. Dlatego ważne jest, aby przyznać się do błędu i wziąć za niego odpowiedzialność. Zbuduje to zaufanie do członków zespołu i kierownictwa.

46. Przeglądaj swój własny kod

Zanim otworzysz pull request, przejrzyj swój własny kod. Gdyby to była praca kolegi, jakie uwagi byś poczynił? Ważne jest, aby najpierw spróbować zdiagnozować problemy lub błędy, zanim zażądasz przeglądu kodu.

47. Ucz się na swoich porażkach

Porażka to po prostu nieosiągnięcie oczekiwanego wyniku i niekoniecznie jest czymś złym. Wszyscy mamy wiele porażek w trakcie naszej kariery. Wyciągnij wnioski ze swoich upadków. Co możesz zrobić inaczej następnym razem?

48. Rozpoznaj swoje słabości

Poznaj siebie. Jakie są twoje słabe strony? Może zawsze zapominasz zaktualizować testy przed pchnięciem. A może jesteś naprawdę kiepski w odpowiadaniu na maile. Poznaj swoje słabości, abyś mógł aktywnie pracować nad ich rozwiązaniem.

49. Pozostań ciekawski

Ta branża ciągle się rozwija, więc ciekawość będzie ważna. Jeśli czegoś nie rozumiesz, czy to wymogu projektu, czy linijki kodu, mów o tym głośno. Nikt nie skrytykuje Cię za to, że prosisz o wyjaśnienie, a w rezultacie stworzysz lepszy kod.

50. Nie staraj się nauczyć wszystkiego

Na świecie istnieje nieskończona pula wiedzy i podbicie jej całej jest po prostu niemożliwe. Wybierz kilka tematów do opanowania i zostaw resztę. Możesz zdobyć wiedzę roboczą lub styczną z innymi dziedzinami, ale nie jest możliwe, abyś opanował wszystko.