Zajmując się czymś, czy to jako hobby, czy jako praca, każdy chciałby być w tym świetny. Dlatego przygotowaliśmy dla was 101 porad jak być świetnym programistą i przy okazji człowiekiem. Zapraszamy do zapoznania się z częścią III!

Poprzednia część -> sprawdź cz. II

51. Zabij swoich ulubieńców

To, że piszesz jakiś kod, nie oznacza, że musisz być do niego emocjonalnie przywiązany. Nikt nie lubi, gdy jego praca jest wyrzucana, ale kod ma swój cykl życia, więc nie ma potrzeby, aby być terytorialnym w stosunku do niego.

52. Wspieraj swój zespół

Dobre zespoły wspierają się nawzajem. To tworzy bezpieczną przestrzeń do próbowania nowych rzeczy bez obawy przed karą.

53. Znajdź inspirację w społeczności

Znajdź kilka osób z branży, które podziwiasz. Zainspiruje Cię to do dalszej pracy nad swoimi projektami lub próbowania nowych rzeczy.

54. Doceń swoją pracę

Niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie lub jakie jest Twoje stanowisko pracy, Twoja praca ma wartość. Nadaj jej wartość, na którą zasługuje.

55. Wyłącz rozpraszacze

Wyłączenie powiadomień ze Slacka, wiadomości tekstowych, e-maili i mediów społecznościowych pomoże Ci się skupić i maksymalnie wykorzystać dzień pracy. Jerry nie rozpadnie się, jeśli odpowiedź na jego wiadomość zajmie Ci 30 minut.

56. Bądź wspierający

Staraj się wspierać członków swojego zespołu, czy to poprzez uczestniczenie w ważnej prezentacji, czy pomaganie im, jeśli utkną.

57. Wyrażaj uznanie tam, gdzie jest ono należne

Jeśli ktoś wykonuje świetną pracę, powiedz mu o tym. Pozytywne wzmocnienie to świetny sposób na budowanie zaufania u członków zespołu i wspieranie ich kariery. Będą oni bardziej skłonni pomóc również Tobie.

58. Testuj swój kod

Testy są ważne. Testy jednostkowe, testy regresyjne, testy integracyjne, testy end-to-end. Testuj swój kod, a Twój produkt będzie dużo bardziej stabilny.

59. Zaplanuj swoje podejście

Kiedy otrzymujesz nowy feature request lub dostajesz nowy bug ticket, najpierw zaplanuj swój atak. Czego potrzebujesz, aby rozwiązać ten problem lub rozwinąć tę funkcjonalność? Poświęcenie nawet tylko kilku minut na zaplanowanie ataku może zaoszczędzić Ci godzin frustracji.

60. Naucz się pseudokodu

Pseudokodowanie jest świetną umiejętnością do posiadania, ponieważ pozwala myśleć przez złożone problemy bez marnowania czasu na pisanie linii kodu. Napisz podejście na papierze, przeprowadź przez różne przypadki testowe i zobacz, gdzie są pułapki.

61. Zapisuj swoje osiągnięcia

Jeśli zdobędziesz nagrodę w pracy, zapisz ją. Jeśli opracujesz kluczową funkcję, zapisz ją. Stworzysz w ten sposób zaległości, które mogą pomóc w awansie lub podnieść twoje morale w ciężkim dniu.

62. Poznaj podstawy programowania

Naucz się kilku podstawowych algorytmów sortowania i wyszukiwania oraz struktur danych. Są one niezależne od języka i mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów w różnych językach.

63. Wybierz technologię, która będzie trwała i łatwa w utrzymaniu

Chociaż fajnie jest testować najnowsze technologie, wybierz te, które będą łatwe w utrzymaniu w ramach aplikacji przedsiębiorstwa. Twój zespół będzie Ci wdzięczny za to przez wiele lat.

64. Poznaj wzorce projektowe

Wzorce projektowe są użytecznymi narzędziami do tworzenia architektury kodu. Być może nie będziesz ich potrzebował do każdego projektu, ale ich podstawowe zrozumienie pomoże w tworzeniu większych aplikacji.

65. Redukcja niejednoznaczności

Zamiast pisać zawiły kod, który popisuje się swoimi umiejętnościami programistycznymi, dąż do czytelności i prostoty. Ułatwi to członkom twojego zespołu wniesienie wkładu.

66. Spłać dług techniczny

Dług techniczny może mieć ogromne konsekwencje dla wydajności, więc jeśli jesteś w stanie refaktoryzować, powinieneś.

67. Wysyłaj często

Zamiast wysyłać masywną aktualizację raz na miesiąc, wysyłaj częściej z mniejszymi changelogami. Jest mniej prawdopodobne, że będziesz wprowadzał błędy i łamał zmiany.

68. Angażuj się wcześnie i często

Wczesne i częste zatwierdzanie jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że twoja praca pozostanie czysta, a także zmniejsza stres związany z przypadkowym cofnięciem ważnych zmian.

69. Naucz się, kiedy prosić o pomoc

Nie tylko nie powinieneś bać się prosić o pomoc, ale powinieneś nauczyć się, kiedy o nią prosić. Zawsze powinieneś próbować rozwiązać problem przed poproszeniem o pomoc i śledzić rzeczy, które próbujesz. Ale kiedy przez ponad godzinę nie możesz się uporać z prostym problemem, koszty przewyższają korzyści i powinieneś zwrócić się do kolegi.

70. Zadawaj skuteczne pytania

Zadając pytanie, staraj się być jak najbardziej konkretny.

71. Uzyskaj informację zwrotną na temat niedokończonej pracy

Twoja praca nie musi być skończona, abyś mógł otrzymać informację zwrotną. Jeśli nie jesteś pewny kierunku, poproś zaufanego kolegę o sprawdzenie zasadności swojego rozwiązania.

72. Czytaj dokumentację

Dokumentacja jest najczystszym źródłem prawdy o danej technologii, więc nauka jej czytania może szybko pomóc Ci stać się ekspertem.

73. Próbuj wszystkich rzeczy

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował jakiegoś rozwiązania problemu. Co masz do stracenia?

74. Wypowiadaj się na spotkaniach

Twoje pomysły i opinie są cenne, więc uczestnictwo w spotkaniach pomoże Ci rozwinąć rapport z zespołem, jak również z kierownictwem.

75. Współpracuj z innymi zespołami

Jeśli masz możliwość współpracy z innym zespołem w firmie, skorzystaj z niej.